اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 19 مرداد 1401
سوالات ارزی
در صورت مشاهده خطاهای صفر، 98 ، 99، 101 و 102 چه اقدامی توسط متقاضی صورت گیرد؟

خطای صفر: اولویت‌های کالاهای ثبت سفارش با یکدیگر تفاوت دارد. برای رفع مشکل باید کالاهای با اولویت متفاوت تفکیک و در پرونده‌ای مجزا ثبت شوند. خطای 98 : اطلاعات ثبت سفارش موجود در بانک با اطلاعات ثبت سفارش سامانه جامع تجارت مغایر است. در صورتی که پرونده در سامانه جامع تجارت در حال ویرایش است، پس از تکمیل ویرایش این مشکل به صورت خودکار حل می‌شود؛ در غیر این صورت با مرکز پشتیبانی سامانه جامع تجارت تماس بگیرید. خطای 99 : اشکالی در ارتباط با سامانه ثبتارش به وجود آمده است. برای رفع این مشکل از کانال‌های ارتباطی سامانه جامع تجارت پیگیری کنید. خطای 101 : پرونده نیازمند دریافت مجوز تخصیص ارز از دستگاه مربوطه است(.پرونده خود را در سامانه جامع تجارت ایران ویرایش کرده با تغییر فیلد مهم مجوزهای ارزی نظیر حذف و افزودن مجدد یک مستند، مجددا از سازمان مجوزدهنده ارزی تایید بگیرد). در صورتی که اطلاعی از دستگاه مجوزدهنده تخصیص ارز ندارید، با مرکز تماس پشتیبانی سامانه جامع تجارت تماس بگیرید. خطای 102:در خصوص تامین‌کنندگانی که به طور کامل تأمین ارز شده‌اند، با بروزرسانی گواهی ثبت آماری در بانک عامل مشکل مرتفع خواهد شد و تأمین‌کنندگانی که تأمین ارز نشده‌اند با ویرایش پرونده در سامانه جامع تجارت ایران (حذف و افزودن مجدد یک مستند) نسبت به رفع مشکل اقدام نمایند.

خطای مغایرت نرخ فیش ایجادی ثبت‌سفارش و اولویت کالا در بانک مرکزی چیست؟

به احتمال زیاد مشکل تعرفه وجود دارد، موضوع از وزارت صمت و اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی پیگیری شود.

تکلیف ثبت‌سفارشات تامین ارز شده با ارز یوآن چین CHUBCNBJ که امکان حوله به ذینفع وجود ندارد، چه می‌شود؟

با توجه به توافقات با بانک متقاضیان میتوانند به ارز شرکت واسطه تبدیل نمایند.

تکلیف ثبت‌سفارشات تامین ارز شده با ارز ریال عمان که امکان حوله به ذینفع وجود ندارد چه می‌شود؟

با توجه به توافقات با بانک، بنابر درخواست متقاضی می‌تواند ارز ریال عمان را به ارز شرکت واسطه تبدیل نماید. همچنین در تاریخ 991123 فهرست مربوطه (ثبت‌سفارشات تخصیص یافته ارز ریال عمان مشمول نرخ رسمی) به بانک مرکزی ارسال شده است.

فیش ارزی (گواهی ثبت آماری) با چه کدکارگزاری در بانک عامل ثبت شود؟

پس از اعلام بانک مرکزی منابع ارزی جدید همراه با کدهای کارگزاری در دسترس در سایت اداره کل قسمت اخبار ارزی و گمرکی بصورت بروز اعلام می‌شود.

در صورت عدم وجود ثبت‌سفارش در فهرست چه اقدامی می‌شود؟

ثبت‌سفارشات پس از استخراج از سامانه TTAC ( در صورتیکه ثبت‌سفارش تایید نهایی شده باشد قابل استخراج است) و به تفکیک نرخ ارز نیما و رسمی بروزرسانی می‌شود و در صورت عدم وجود ثبت‌سفارش در لیست ارسالی به بانک اقدامی در خصوص تخصیص ارز نخواهد داشت.

نتیجه تخصیص ارز ثبت‌خدمت سال 96 چه شد؟

به محض اخذ نتیجه در سایت منتشر می‌شود.

چه زمانی فهرست به بانک مرکزی (رسمی، نیما، شرکت واسطه) ارسال می‌شود؟

پس از نهایی شدن فهرست و اولویت‌ها ارسال میگردد.

اولویت و نوبت تخصیص ارز ثبت‌سفارش در فهرست چگونه اعمال می‌شود؟

طبق اطلاعیه شماره 4727 مورخ 990611 نحوه اولویت دهی فوریت فهرست های ارسالی تخصیص ارز ثبت سفارشات تجهیزات پزشکی مطابق کمیته ارز اقدام میگردد و جهت هربار ارسال فهرست به بانک مرکزی، اولویت‍ها در کمیته تخصیص ارز بروزرسانی و در اخبار ارزی و گمرکی اطلاع‌رسانی می‌شود.

تخصیص ارز ثبت‌سفارشات چه زمانی صورت می‌پذیرد؟

تخصیص ارز توسط بانک مرکزی پس از اعلام منابع ارزی جدید صورت می‌پذیرد.

منابع ارزی جدید چه زمانی اعلام می‌شود؟

بلافاصله پس از اعلام بانک مرکزی در سایت اداره کل قسمت اخبار ارزی و گمرکی منتشر میشود و زمانبندی خاصی ندارد.

شرکت هایی که با توجه به نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سامانه ttac اعلام مخالفت درج شده است، چه اقدامی انجام دهند؟

ابتدا به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و پرونده مورد نظر را ویرایش کرده و این ویرایش باید به گونه ای باشد که پرونده برای اخذ مجوز به سامانه ttac ارسال شود(حذف و بارگذاری مجدد مستند یا بارگذاری جدید مستند). اگر پرونده در سامانه ttac تایید شود دو حالت وجود دارد: حالت اول: اعلام موافقت ،گروه کالایی 1 که در این صورت مشمول دریافت ارز دولتی می شود. حالت دوم: اعلام موافقت ،گروه کالایی 2 که در این صورت مشمول دریافت ارز نیمایی می شود.

تأمین کنندگان گروه کالایی الویت یک به منظور اطلاع از ارسال ثبت سفارش های خود به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز بانکی با نرخ رسمی چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

به منظور اطلاع رسانی و شفافیت عملکرد، فهرست ثبت سفارشات اولویت یک، ارسالی به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز با نرخ رسمی از تاریخ 97/06/24 منتشر شده و در هر بار ارسال فهرست به بانک مرکزی از طریق پرتال اداره کل سایت imed.ir قسمت اخبار ارزی و گمرکی اطلاع رسانی خواهد شد.

نحوه توزیع تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز رسمی توسط شرکت ها به چه صورت باید باشد؟

پیرو اطلاعیه " دستورالعمل توزیع تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز رسمی" مورخ 97/06/20 اقدام گردد. سامانه توزیع کالاهای مشمول دریافت ارز در تاریخ 1397/06/12 توسط اداره فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی در پورتال imed رونمایی شده است.

نتیجه فرآیند بدون انتقال ارز چه شد؟

به محض اخذ نتیجه در سایت منتشر می‌شود.

فرآیند ترخیص با حداقل اسناد به چه صورت می باشد؟

پیرو اطلاعیه شماره 4739 مورخ 990826 در خصوص لزوم تکمیل مدارک و ارائه تعهدنامه جهت درخواست ترخیص با حداقل اسناد و تمدید مهلت ترخیص با حداقل اسناد ترخیص با حداقل اسناد اقدام گردد.

تامین کنندگان گروه کالایی الویت یک به منظور برخورداری از تخصیص ارز بانکی با نرخ رسمی چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

این گروه از تامین کنندگان در صورتی که به بانک عامل مراجعه نمودند و مراحل بروز رسانی فیش بانکی ثبت سفارش( گواهی ثبت آماری)را نیز انجام داده اند ولی همچنان به منظور تخصیص ارز توسط بانک مرکزی نظیر "یورو اروپا" و "ین ژاپن" دچار مشکل هستند می بایست با مراجعه به کارتابل الکترونیکی خود در پرتابل imed در لینک "اعلام مشکلات ثبت سفارش، بانک و گمرک" نسبت به ثبت مشکل خود با عنوان مشکل بانکی و عدم تخصیص ارز اقدام نمایند. در غیر اینصورت مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.همچنین فهرست های ارسالی به بانک مرکزی در سایت اداره کل منتشر می شوند.

آیا امکان واردات قطعات یدکی بصورت بدون انتقال ارز و رایگان از محل گارانتی تجهیزات پزشکی امکان پذیر می باشد؟

بله- مطابق بند 8 آیین نامه اجرایی ماده 38 قانون مقررات واردات و صادرات، واردات قطعات یدکی بصورت ثبت سفارش بدون انتقال ارز (رایگان) امکان پذیر است. لذا متقاضیان می بایست به سامانه جامع تجارت و بانک عامل خود مراجعه نمایند. "اجزاء قطعات و لوازم مورد نیاز بررسی تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه های خارجی موجود در کشور توسط نمایندگی های مجاز، با کسب مجوزهای لازم قابل ترخیص است."

تکلیف ثبت‌سفارشات مشمول پرداخت مابه‌التفاوت‌ها نرخ ارز مبنی بر تغییر گروه کالایی چه می‌شود؟

در حال پیگیری از ستاد تنظیم بازار، وزارت صمت و معاونت اول ریاست جمهوری است پس از اخذ نتیجه مناسب موارد جهت اطلاع و اقدام در سایت منتشر می‌شود.

نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  293,923
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386