جمعه 27 مهر 1397
دلیل عدم اجرایی شدن ثبت سفارشات جاری و مشکل موسوم به Error 101 که برخی از بانک های عامل اعلام می کنند چیست و چه باید کرد؟

پیرو تصمیم دولت مبنی بر لزوم بازنگری و بررسی مجدد ثبت سفارشات جاری گروه کالایی اولویت یک (موسوم بهError 101)کلیه ثبت سفارشات تجهیزات پزشکی واقع در گروه کالایی اولویت یک، جهت بازنگری وبررسی اولویت گروه کالایی به مراجع منشاء صدور مجوزهای قانونی از جمله وزارت بهداشت ارسال شده است.
وزارت بهداشت بر اساس اولویت های گروه های کالایی و بر اساس مصوبات کمیته تخصیص ارز تجهیزات پزشکی اقدام خواهد نمود و مراتب را به سازمان توسعه تجارت اعلام تا از اول مرداد 1397 اقدام شود.

با توجه به اتمام مهلت تعیین شده (15/05/97)موضوع بخشنامه 110001/97 مورخ 06/04/97 بانک مرکزی درخصوصثبت خدمت و اخذ کواهی ثبت آماری بدهی های ارزی ثبت سفارشات قبلی بدون انتقال ارز/ارز متقاضی تجهیزات پزشکی ترخیص شده تا پیش از 22 فروردین 97 ، موضوع چگونه پیگیری و تعیین تکلیف خواهد شد؟

پیرو اطلاعیه های قبلی به اطلاع می رساند باتوجه به عدم تعیین تکلیف نهایی موضوع، به اطلاع می رساند در صورت هرگونه تصمیم درخصوص  موضوع مورد سوال از طریق سایت  imed.irقسمت اخبار و مصوبات ارزی اطلاع رسانی خواهد شد.

تامین کنندگان گروه کالایی الویت یک به منظور برخورداری از تخصیص ارز بانکی با نرخ رسمی چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

این گروه از تامین کنندگان در صورتی که به بانک عامل مراجعه نمودند و مراحل بروز رسانی فیش بانکی ثبت سفارش( گواهی ثبت آماری)را نیز انجام داده اند ولی همچنان به منظور تخصیص ارز توسط بانک مرکزی نظیر "یورو اروپا" و "ین ژاپن" دچار مشکل هستند می بایست با مراجعه به کارتابل الکترونیکی خود در پرتابل imed در لینک "اعلام مشکلات ثبت سفارش، بانک و گمرک" نسبت به ثبت مشکل خود با عنوان مشکل بانکی و عدم تخصیص ارز اقدام نمایند. در غیر اینصورت مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

تعیین اولویت گروه کالایی تجهیزات پزشکی وظیفه چه سازمانی است؟

از اول مرداد ماه 1397 تعیین اولویت گروه کالایی تجهیزات پزشکی بعهده وزارت بهداشت می باشد. لذا کمیته تخصیص ارز تجهیزات پزشکی براساس نوع و سابقه کالا و دیگر پارامترهای مرتبط در این خصوص که ضوابط آن توسط آن کمیته مصوب و منتشر گردیده است، بررسی لازم را بعمل می آورد. برای مشاهده مصوبات کمیته تخصیص ارز تجهیزات پزشکی اینجا را کلیک نمایید.

مهلت ثبت سفارشات بدون انتقال ارزی که کالای آنها در گمرک موجود و پیش از 23 فروردین 97 بارنامه شده اند تا چه زمانی می باشد؟

براساس اعلام سامانه جامع تجارت تاریخ اعتبار این نوع ثبت سفارشات تا تاریخ 10 مرداد 97 تمدید شد. لذا تأمین کنندگان باید تا تاریخ مذکور، کالاهای مربوطه را از گمرک ترخیص نمایند. مسئولیت ترخیص به موقع به عهده واردکننده است.

فرآیند ترخیص با حداقل اسناد به چه صورت می باشد؟

پیرو اطلاعیه " ترخیص با حداقل اسناد " مورخ 97/06/03 اقدام گردد و" تعهدنامه ترخیص با حداقل اسناد" در سامانه تعهدات پورتال imed بارگذاری گردد.

تأمین کنندگان گروه کالایی الویت یک به منظور اطلاع از ارسال ثبت سفارش های خود به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز بانکی با نرخ رسمی چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

به منظور اطلاع رسانی و شفافیت عملکرد، فهرست ثبت سفارشات اولویت یک، ارسالی به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز با نرخ رسمی از تاریخ 97/06/24 منتشر شده و در هر بار ارسال فهرست به بانک مرکزی از طریق پورتال اداره کل اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا امکان ثبت سفارش بدون انتقال ارز وجود دارد؟

پیرو مصوبه هیئت وزیران در جلسه مورخ 97/06/18 به پیشنهاد وزارت اقتصادی و دارایی و وزارت صمت و گمرک ایران، ثبت سفارش (با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص) جهت واردات کالا (به استثنای خودرو) که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه (97/06/18) دارای قبض انبار اماکن گمرکی ، مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی بلامانع است.

در رابطه با تخصیص ارز کالاهای ثبت سفارش شده، پیگیری تایید و یا عدم تایید تخصیص ارز از چه طریقی امکان پذیر است؟

از طریق بانک عامل پیگیری فرمایید و در صورت عدم نتیجه در سامانه مشکلات ثبت سفارش، گمرک و بانک اطلاعات و مدارک مربوطه را بارگزاری نمایید.

Error 98 در سامانه جامع تجارت به چه دلیلی است؟

شرکت در سامانه جامع تجارت به هر دلیلی ویراش ثبت سفارش نموده است باید با مراجعه به سامانه جامع تجارت ویرایش نهایی کند.

آیا امکان واردات قطعات یدکی بصورت بدون انتقال ارز و رایگان از محل گارانتی تجهیزات پزشکی امکان پذیر می باشد؟

بله- مطابق بند 8 آیین نامه اجرایی ماده 38 قانون مقررات واردات و صادرات، واردات قطعات یدکی بصورت ثبت سفارش بدون انتقال ارز (رایگان) امکان پذیر است. لذا متقاضیان می بایست به سامانه جامع تجارت و بانک عامل خود مراجعه نمایند. "اجزاء قطعات و لوازم مورد نیاز بررسی تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه های خارجی موجود در کشور توسط نمایندگی های مجاز، با کسب مجوزهای لازم قابل ترخیص است."

Error 99 در سامانه جامع تجارت به چه دلیلی است؟

قطع شدن سیستم سامانه جامع تجارت

نحوه توزیع تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز رسمی توسط شرکت ها به چه صورت باید باشد؟

پیرو اطلاعیه " دستورالعمل توزیع تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز رسمی" مورخ 97/06/20 اقدام گردد. سامانه توزیع کالاهای مشمول دریافت ارز در تاریخ 1397/06/12 توسط اداره فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی در پورتال imed رونمایی شده است.

شرکت هایی که تغییر اولویت گروه کالایی دارند چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

با توجه به تکمیل فهرست گروه کالایی اولویت یک توسط وزارت بهداشت، کلیه تأمین کنندگان می بایست منتظر نهایی شدن فهرست مذکور و اعلام آن توسط وزارت بهداشت به وزارت صمت و بانک مرکزی و گمرک باشند.

نظرسنجی
پیشنهاد شما در اولویت مهم اداره کل در دوره مدیریت جدید چیست؟

آمار بازدید
 بازديد امروز 9,522
 بازديد اين هفته 154,036
 بازديد اين ماه 566,291
 کل بازديدها 10,020,371
تعداد بازديد اين صفحه: 35,095
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب، چهارراه کالج، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386