اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 8 تير 1401
سوالات اصالت کالا
بیشتر شرکت های تجهیزات پزشکی در حال حاضر حاضر به ثبت فاکتور در وجه داروخانه نمی باشند. در این خصوص چه اقداماتی باید انجام بشه کالا برچسب اصالت دارد اما شرکت ها در سامانه ثبت نیستند و منجر به کسورات میشود؟در صورت عدم ثبت فاکتور توسط شرکتها، با کسورات بیمه ای چکار کنیم؟

کسورات بیمه ای با ثبت فاکتور و شرکت ارتباطی ندارد چون اصولا فعلا این استعلام و ثبت به زنجیره تامین متصل نشده است.

در خصوص اقلامی که در سال 1400 از هیئت امنای صرفه جویی ارزی خریداری می شود و شامل ۳۰ قلم کالا میشود کد اصالت ندارد و بیمه کسورات میزد، چه اقدامی می بایست صورت پذیرد؟

در حال حاضر میتوانید اقلام و موجودی کالاهای آن را به اداره کل اعلام نمایید و یا کالاهای بدون برچسب به شرکت عودت داده شود تا شناسه گذاری شود.

بررسی اصالت اقلام موجود در انبارها که قبلا خریداری شده است به چه نحوی خواهد بود؟

تمامی ملزومات و تجهیزات پزشکی باید دارای برچسب شناسه ی اصالت کالا باشند و وجود کالای فاقد برچسب شناسه ی اصالت کالا در بیمارستان خلاف قانون است و با آن برخورد می شود. در صورت وجود چنین کالایی باید بیمارستان از شرکت فروشنده درخواست برچسب گذاری کند.

در مورد اصالت سنجی اقلام reuse چه اقدامی می بایست صورت پذیرد.؟

پاسخ این مورد پس از نتیجه گیری سازمان غذا و دارو و معاونت درمان قابل ارایه می باشد در 30 قلم کالاهای انتخاب شده ردیابی و رهگیری تجهیزات و ملزومات پزشکی در این فاز، کالاهای Reuse وجود ندارد.

چه کالاهایی مشمول طرح برچسب اصالت می باشد؟

در سال 1400، کدام کالاها در چرخه ردیابی و رهگیری قرار گرفته است؟ کلیه کالاهای تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول طرح برچسب و کنترل اصالت می باشد ، ثبت و استعلام اصالت UID تجهیزات و ملزومات پزشکی (30 قلم کالای مورد نظر طرح) صرفاً در محل عرضه (داروخانه – مرکز درمانی) صورت می گیرد. در مورد سایر اقلام و تجهیزات پزشکی که در آینده به طرح اضافه خواهد شد پروتکل‌های مربوطه در زمان مقتضی ارسال خواهد شد.

سری ساخت در یک فرآورده در فایل xml چگونه است؟

چنانچه کد IRC ، سری ساخت، شرکت پخش، تاریخ تولد و انقضا یکسان باشد، میتوان یک فایل xml بارگذاری کرد.

در صورت وجود سوال یا اشکال در فایل XML از چه طریقی میتوان اقدام نمود؟

وارد سامانه پشتیبانی غذا و دارو به نشانی SUPPORT.TTAC.IR شده و در قسمت "مشکلات فایلهای شناسه رهگیری و ردیابی(XML ) ، تیکت حاوی سوال را گذاشته و پاسخ را دریافت نمایید.

بارگذاری فایل XML با دسترسی مسئول فنی قابل اجرا است؟

خیر تا مرحله پرداخت تمامی اقدامات با دسترسی مدیر عامل امکان پذیر می‌باشد و مرحله ازاد سازی از طریق کارتابل مسئولین فنی قابل انجام می باشد.

تهیه فایل Xml چگونه است؟

پروتکل در سامانه این اداره کل با دسترسی ذیل وجود دارد: سایت - WWW.IMED.IR ادارات نظارت و ارزیابی(بازرسی) - اصالت کالا - بخشنامه برچسب اصالت پیوست3-پروتکل ارتباط مجریان طرح اصالت با سامانه مرکزی

آیا اصلاح لات نامبر و اطلاعات در اظهارنامه امکانپذیر است؟

تا زمانیکه فایل XML تایید شده، مربوط به آن اظهار نامه وجود نداشته باشد، اصلاح اظهار نامه امکانپذیر می‌باشد. در صورت وجود XML تایید شده باید فایل‌های مرتبط با آن اظهار نامه را با گزینه ی "صفحه نمایش و مدیریت فایلها-حذف – حذف با امکان ویرایش اظهارنامه "حذف کنید سپس اظهارنامه را اصلاح کرده و دوباره تمامی فایلهاXML مربوط به آن اظهار نامه را اصلاح کنید.

پرداخت فایل xml به چه صورت است؟

فایل ها را میتوان 50 تایی پرداخت کرد و در حال حاضر امکان پرداخت بیش از 50 فایل به صورت همزمان نیست.

فرمت تاریخ انقضا در برچسب اصالت چگونه است؟

ماه و سال در تاریخ انقضا ضروری است و فرمت تاریخ حتما میبایست با فرمت ترخیص مطابقت داشته باشد. یعنی اگر در ترخیص روز هم قید شده است، در برچسب نیز روز نیز لزامی است.

پاسخگویی به اصالت کالا چگونه است؟

• از طریق پیامک، سایت و نرم افزار اصالت میتوان اصالت را بررسی کرد. • فرمت و شماره های پاسخگو اصالت مشخص است و فقط همان روش ها قابل قبول می باشد.

قیمت برچسب چقدر است؟

قیمت برچسب براساس کیفیت ، برون سپاری به شرکت غیر و موارد دیگر متفاوت می باشد و انتخاب آن بعهده شرکت صاحب پروانه می باشد فقط باید مطابق ضوباط و دستورالعمل ردیابی و رهگیری اصالت کالا اقدام شده باشد.

با چه شرکت‌هایی می توان قرارداد تهیه برچسب را منعقد کرد؟

پیمانکاری از طرف این اداره کل معرفی نمی‌گردد. تمامی دستورالعمل‌های این اداره کل میبایست به طور صحیح اجرا شود و مسئولیت آزاد سازی کدها با مسئول فنی و مدیر عامل شرکت می‌باشد.

نحوه تهیه شناسه اصالت چگونه است؟

با مطالعه دستورالعمل و راهنمای مندرج در سایت اقدام شود.

نحوه ایجاد uid چگونه است؟

یک عدد 20 رقمی است که 4 یا 5 رقم اول آن پیش کد شرکت است و مابقی به صورت رندم توسط شرکت ایجاد میشود و از طریق فایلxml به صورت کلی (و نه تک تک) در سامانه بارگذاری میشود. کد uid منحصر به فرد است و نمیتواند برای فرآورده های مشابه یکسان باشد.

برچسب تجمعی چیست؟

برچسبی که به بسته بندی سطوح بالاتر از سطح عرضه الصاق میشود، برچسب تجمعی گفته میشود و کاربرد آن در انبارش و توزیع کالا می باشد که بدون بازکردن کارتن سطح بالاتر مشخصات بسته بندی های کوچکتر قابل خواندن توسط بارکد خوان باشد

برچسب اصالت در کدام سطح باید الصاق شود؟

برچسب بر روی کوچکترین سطح عرضه الصاق میشود و برچسب های تجمعی در سطوح بسته بندی بالاتر الصاق میگردد و برای هر فرآورده به صورت جداگانه الصاق میگردد.

شناسه اصالت چیست و چه فرقی با کد UID دارد؟

شناسه‌ای است اختصاصی و منحصر به فرد که براساس استاندارد اعلامی کمیته جهت ایجاد امکان کنترل اصالت توسط مصرف‌کننده نهایی بر روی هر واحد فرآورده الصاق می‌شود. این شناسه با لایه ای پوشانده شده و پس از برداشتن این لایه توسط مصرف‌کننده آشکار خواهد ‌شد. این شناسه 16 رقمی و کاملا عددی است که 5 رقم اول آن پیش شماره شرکت (Prefix) است. این شناسه صرفا توسط شرکت صاحب پروانه ایجاد شده و پس از رمز گذاری بر اساس پروتکل های ارائه شده توسط سازمان در قالب الگوی تعریف شده به بانکهای اطلاعاتی سازمان منتقل گردیده و صرفا از طریق استعلام آن از طریق سامانه های معرفی شده ارائه می‌شود.

نحوه دریافت پیش کد شرکت ها (prefix) چگونه است؟

• یک پیش شماره 5 رقمی است که به هر شرکت صاحب پروانه جهت اجرای سیستم ردیابی و رهگیری تخصیص می یابد. این پیش شماره در ایجاد شناسه‌های منحصر بفرد کاربرد دارد. • پس از ثبت نام شرکت در سامانه تیتک ، شرکت با پشتیبان مستقر در اداره کل تماس گرفته و درخواست پیش کد میکند و یا از طریق نامه درخواست پیش کد را اعلام می دارد که پیش کد در قسمت اشخاص حقیقی و حقوقی کارتابل مدیرعامل قابل نمایش خواهد بود.

چگونه به اطلاعات و دستور العمل دسترسی داشته باشیم؟

تمامی ضوابط، دستورالعمل ، راهنما و فیلم آموزشی مرتبط با رهگیری و ردیابی و کنترل اصالت کالاهای سلامت در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی، سایت سازمان و غذا و دارو و در سامانه تیتک در قسمت راهنما و مستندات به نام پروتکل ارتباطی مجریان طرح اصالت و وجود دارد.

چرا باید کالاهای تجهیزات پزشکی برچسب اصالت داشته باشد.؟

مطابق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تصویب نامه شماره و تصویب نامه شماره 138864/ت 52971 هیات وزیران و دستورالعمل اجرایی نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو الزامی می باشد.

نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  287,283
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386