اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 20 مرداد 1401

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی: ژست سیاسی دولت آمریکا خللی در بازار تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند

تاريخ:هفدهم بهمن 1395 ساعت 15:30   |   کد : 2194   |   مشاهده: 2547
مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو: ژست سیاسی دولت آمریکا خللی در بازار تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی: ژست سیاسی دولت آمریکا خللی در بازار تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند

 

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو :

ژست سیاسی دولت آمریکا خللی در بازار تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصوبه اخیر دولت جدید آمریکا در حوزه تجهیزات پزشکی بیشتر به ژست سیاسی شبیه است، گفت: اطمینان می‌دهیم که حتی با عدم ورود تجهیزات پزشکی کمپانی‌های آمریکایی به کشور، هیچ خللی در بازار مصرف تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌شود.

دکتر محمود بیگلر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مصوبه دولت جدید آمریکا مبنی بر تحریم برخی تجهیزات پزشکی علیه کشورمان، گفت: باید توجه کرد که مصوبه‌ای که ابلاغ شده چیز جدیدی نیست و بیشتر می‌توان آن را به یک ژست سیاسی تشبیه کرد. در عین حال باید بدانند که در صورت اجرای این مصوبه نیز ما در حوزه تجهیزات پزشکی با مشکلی برخورد نمی‌کنیم؛ چرا که تقریبا از نظر تعدادی، کمتر از پنج درصد بازار مصرف تجهیزات پزشکی کشور در اختیار برندهای آمریکایی است و عملا این محصولات هم محصولات مونوپلی نیستند، بلکه محصولاتی هستند که کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی نیز آنها را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه بنابراین برندهای مختلفی از این اقلام وجود دارد تا بتوانیم از طریق آنها نیازهای تجهیزات پزشکی ایران را تامین کنیم، افزود: این مصوبه بیشترین نقشش در حوزه تجهیزات تکنولوژیک است که البته کشورهای اروپایی نیز آنها را می‌سازند و این کشورها مشمول تحریم‌ها نیستند. باید توجه کرد حتی زمانی که این مصوبه ابلاغ نشده بود، ما ارتباط کاری محدودی با برندها و شرکت‌های آمریکایی داشتیم و بیشترین واردات تجهیزات پزشکی را از برندهای اروپایی و آفریقایی انجام می‌دادیم و نقش اصلی در دست برندهای این کشورها بود.

ادعای حقوق بشر و اقدام علیه سلامت مردم!

بیگلر ادامه داد: به همین دلیل ما هیچ گونه نگرانی در این حوزه کشور نداریم و هیچ گونه تهدیدی سلامت مردم ایران را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد. اما تعجب‌مان از این است که کشوری که ادعای دموکراسی و حقوق بشر را مطرح می‌کند، اولین اقدامش در دولت جدید تحت الشعاع قرار دادن سلامت مردم و بیماران است و این اقدام با تمام صحبت‌هایشان در تریبون‌ها و مجامع بین‌المللی کاملا در تناقض است و عملا این اقدام به نوعی خدشه‌دار کردن تمام معاهدات بین‌المللی است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه کشور ما آنقدر در حوزه تجهیزات پزشکی توانمند است که از نظر تنوع بالغ بر 50 درصد تجهیزات پزشکی در کشور تولید می‌شوند و بازار تولید داخل کشورمان در تجهیزات پزشکی بالغ بر 750 میلیون دلار است که بسیاری از این اقلام مازاد بر نیاز کشور است. بنابراین نیازی به واردات این اقلام از خارج کشور نداریم و حتی می‌توانیم در برخی از آنها صادر کننده باشیم.

بیگلر همچنین گفت: در حوزه اقلام و تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای نیز خوشبختانه بسیاری از مراکزمان از سال‌ها پیش مجهز به این دستگاه‌ها شدند و خدمات‌شان را از طریق آنها ارائه می‌دهند. یعنی این شرکت‌ها دوراندیشی کردند که بتوانند سالیان سال خدمت ارائه دهند. بنابراین هیچ خللی در ارائه خدمات این دستگاه‌ها ایجاد نمی‌شود.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات سازمان غذا و دارو همچنین اظهار کرد: در عین حال برندهای جایگزین متعددی در سطح جهان وجود دارد و رویکرد ما به سمت کشورهایی است که با ما ارتباط دوستانه‌ای در تبادل تکنولوژی دارند.

با تحریم‌ تجهیزات پزشکی آمریکایی، خللی در ایران ایجاد نمی‌شود

بیگلر با تاکید بر اینکه بنابراین از طریق این مصوبه عملا اطمینان می‌دهیم که در بازار مصرف تجهیزات پزشکی هیچ خللی ایجاد نمی‌شود، گفت: کمپانی‌هایی که با کشور ما کار می‌کنند بالغ بر 600 کمپانی اروپایی، آمریکایی، آسیایی و آفریقایی هستند به طوریکه در برخی از تجهیزات پزشکی بالغ بر 10 برند در کشور وجود دارد که تنها یک برندش آمریکایی است و در کنار آن برندهای متعددی در بازار ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند و اگر یکی از این برندها حذف شود، برند دیگر جایگزین می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین تنها کسی که از این مصوبه متضرر می‌شود، کمپانی‌های آمریکایی هستند که البته تا این لحظه خود کمپانی‌های آمریکایی بر خلاف سیاستمدارهایشان این تحریم‌ها را دور زدند و به بازار ایران دست یافته‌اند و خدمت ارائه می‌کنند؛ چرا که بازار متنوع ایران برای ارتقاء محصولاتشان حائز اهمیت است و با یک مصوبه نمی‌خواهند این بازار را از دست دهند. بنابراین نیاز به اقدامی از سوی ایران نیست و حتی اگر این اقلام به کشور وارد هم نشوند هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

بیگلر با بیان اینکه ما این تحریم‌ها را به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنیم، گفت: شاید این تحریم‌ها باعث شوند تا ما رونق تولید تجهیزات پزشکی را در کشور شاهد باشیم و همانطور که در گذشته هم این اتفاق افتاده و توانسته‌ایم بسیاری از اقلام را خودمان تولید کنیم، در این زمینه هم می‌توانیم اقداماتی را به صورت محصول مشترک با کشورهایی که با ما ارتباط دوستانه دارند، انجام دهیم تا در آینده بتوانیم بخش عمده‌ای از تجهیزات پزشکی را در داخل کشور تولید کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا با اعمال این تحریم‌ها شاهد افزایش قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی هستیم یا خیر، گفت: صرف اعمال تحریم‌ها افزایش قیمتی به دنبال ندارد. باید توجه کرد که ما شرایط سخت را در زمان تحریم‌های یکجانبه گذراندیم و فکر نمی‌کنم مشکل خاصی در این زمینه برایمان ایجاد شود.  مگر اینکه شرایطی ایجاد شود که ارز دچار نوسان شود، اما اگر نوسانات ارزی را نداشته باشیم در حوزه تجهیزات پزشکی نیز افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بیشتر واردات تجهیزات پزشکی ما در حوزه تجهیزات سرمایه‌ای است، گفت: از نظر ریالی میزان واردات ما در بازار تجهیزات پزشکی 1500 میلیون است. البته از نظر تنوع اقلام، 50 درصد تجهیزات و ملزومات پزشکی یعنی 1400 قلم کالای پزشکی را در کشور تولید می‌کنیم.

http://www.isna.ir/news/95111611094/%

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/2194
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  35,075,573
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386