اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 20 مرداد 1401

آرامش بازار دارو در دولت یازدهم/تشکر وزیر بهداشت از دکتر دیناروند/کاهش متوسط ۳۵ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی

تاريخ:هشتم اسفند 1395 ساعت 16:08   |   کد : 2219   |   مشاهده: 2405
وزیر بهداشت در همایش دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سازمان غذا و دارو: آرامش بازار دارو در دولت یازدهم/تشکر وزیر بهداشت از دکتر دیناروند/کاهش متوسط ۳۵ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی
آرامش بازار دارو در دولت یازدهم/تشکر وزیر بهداشت از دکتر دیناروند/کاهش متوسط ۳۵ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی

وزیر بهداشت در همایش دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سازمان غذا و دارو:

آرامش بازار دارو در دولت یازدهم/تشکر وزیر بهداشت از دکتر دیناروند/کاهش متوسط ۳۵ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی

 

وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه غذا و دارو، گفت: ما همواره با مردم صادق بودیم و به عنوان مثال در نبردی که در بحث پالم ایجاد شد، با وجود اینکه خیلی ما را اذیت کردند، اما مجموعه سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت سربلند بیرون آمد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "دکتر سیدحسن هاشمی در همایش دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سازمان غذا و داروی کشور ضمن تشکر از رییس سازمان غذا و دارو و معاونان غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: از همه شما تشکر می‌کنم که علی‌رغم ناملایمات، خدمات زیادی را در قالب طرح تحول نظام سلامت به مردم ارائه کردید. به خاطر داریم که یکی از مهم‌ترین نارضایتی‌های مردم در سال ۹۲، در حوزه دارو بود به طوری که حتی مردم حاضر بودند تا مایملک‌شان را به فروش رسانند تا داروهایشان را تامین کنند.

کمتر از ۳۰ قلم کمبود دارویی

وی افزود: اما خوشبختانه سازمان غذا و دارو با روی کار آمدن دولت یازدهم توانست طی دو ماه بازار دارویی کشور را آرام کند؛ به طوری که کمبودهای دارویی از ۳۰۰ قلم به ۵۰ قلم و در حال حاضر به کمتر از ۳۰ قلم رسیده است.

قیمت داروهای وارداتی به یک چهارم کاهش یافت

وزیر بهداشت ادامه داد: در عین حال سازمان غذا و دارو، توانست رقابتی را برای وارد کنندگان ایجاد کند و برای کسانی که می‌خواستند داروهای مورد نیاز کشور را وارد کنند، فرصت برابر ایجاد کردند و به همین دلیل قیمت داروهای وارداتی به یک‌چهارم کاهش یافت، ضمن اینکه در این میان صادرات تشدید شد و توانستیم میزان واردات را کنترل کنیم. براین اساس میزان واردات‌مان به نحوی کاهش یافت که سهم تولید داخل از ۶۳ درصد به ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد.

دکترهاشمی با بیان اینکه ثمره سیاست‌گذاری‌ها در حوزه دارویی کشور، افزایش استفاده از تولید داخل و کاهش واردات است، ادامه داد: همه این اقدامات در حالی انجام شد که ما ۱۱ میلیون نفر بیمه شده جدید را تحت پوشش قرار دادیم، ۲۰۰۰ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به سراسر کشور فرستادیم و حدود ۱۰ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در کشور توزیع کردیم و در عین حال اجازه افزایش واردات دارو را در سقف یک میلیارد دلار حفظ کردیم.

کاهش متوسط ۳۵ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی

وی با بیان اینکه در کاهش قیمت تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو موفقیت بیشتری داشت، گفت: چراکه در این حوزه تحریم‌ها سنگین‌تر بود و براین اساس توانستیم قیمت تجهیزات پزشکی را به طور متوسط به میزان ۳۵ درصد کاهش دهیم و برخی از این تجهیزات مانند ام‌آرآی و سی‌تی‌اسکن کاهش صددرصدی قیمت را تجربه کردند.

در نبرد "پالم" اذیت شدیم اما سربلند بیرون آمدیم

وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه ما در حوزه صیانت از سلامت مردم با چند چالش مواجه بودیم، ادامه داد: در عین حال ما با مردم صادق بودیم و آنها هم به ما اعتماد کردند و در نبردی که در بحث پالم ایجاد شد، شما سربلند بیرون آمدید. البته در این موضوع خیلی ما را اذیت کردند و فشار آوردند. حتی در دولت متهم شدیم که به صادرات کشور آسیب رساندیم اما خوشبختانه رییس جمهور به دلیل توجهی که به سلامت مردم دارند، از ما حمایت کردند.

دکترهاشمی افزود: برهمین اساس میزان واردات روغن پالم از ۷۰۰ هزار تن به ۳۵۰ هزار تن کاهش یافت و چنین دستاوردی شوخی نیست. همچنین در مسائلی چون آب‌معدنی‌ها و... سازمان غذا و دارو عملکرد خوبی را داشت.

لزوم آموزش به مردم در زمینه نشان‌دار کردن مواد غذایی

وزیر بهداشت با اشاره به موضوع نصب چراغ راهنما بر روی فرآورده‌های غذایی گفت: این گام هم کار بزرگی بود، اما باید بیشتر مورد تبلیغ قرار گیرد و مردم هم در این زمینه آموزش ببینند. در عین حال این برچسب‌ها باید خوانا و بازدارنده باشند و بخش نظارتی ما هم باید فعال‌تر باشد.

دکترهاشمی ادامه داد: با این اقدامات در حوزه غذا توانستیم کاهش میزان نمک، شکر و اسید چرب ترانس را در فرآورده‌های غذایی داشته باشیم. بنابراین باید این مسیر دنبال شود. البته حمایت از سوی دولت و مجلس نیز ضرورت دارد و اگر از ما در این حوزه‌ها حمایت نکنند، کشور باید هزینه‌اش را چند برابر بپردازد؛ چراکه در این صورت جامعه‌ای با بار بیماری‌های بالا، هزینه‌های زیاد برای درمان بیماری‌ها و جمعیتی معلول داریم.

سهم ناچیز وزارت بهداشت از عوارض کالاهای آسیب‌رسان سلامت

وی تاکید کرد: بنابراین دولت و مجلس باید در وضع قوانین تعیین عوارض بر کالاهای آسیب‌رسان کمک کنند. هرچند که من در این باره معترضم چراکه دولت و مجلس در این زمینه قاطع نبودند و در قانونی که وضع شده سهم وزارت بهداشت ناچیز است. این در حالی است که قانون باید حتما تغییر می‌کرد که البته ما تلاش‌هایی را برای این کار انجام دادیم اما موفق شنیدم. امیدوارم در آینده این اتفاق بیفتد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: کسانی که شعار می‌دهند پیشگیری مقدم بر درمان است باید این موضوع در رفتارشان بروز داشته باشد. براین اساس امیدواریم سهم تولیت در این قانون افزایش یابد و بتوانیم عوارض کالاهای آسیب‌رسان را افزایش دهیم تا مصرف این کالاها کمتر شود.

دکتر هاشمی در ادامه صحبت‌هایش طرح PMS برای کنترل فرآورده‌های سلامت در سطح عرضه را موثر خواند و در ادامه گفت: همچنین اجرای طرح کنترل آلاینده‌های غذایی در قالب تجهیز آزمایشگاه‌ها بسیار مناسب بود. البته فکر می‌کنم این طرح بسیار مناسب است و باید تکمیل شود.

وی تکمیل پورتال دارویی و پورتال غذایی را بسیار مهم خواند و افزود: در این زمینه اقدامات زیادی انجام شده است، اما مهم خروجی کار است و واقعا یکی از نیازهای جدی کشور تکمیل بحث پورتال دارویی است. اگر می‌خواهید با فساد مبارزه کنید، این کار مهم‌ترین اقدامی است که باید انجام شود. پس تلاش کنید تا در این دوره آن را به نتیجه برسانید؛ چراکه با این کار، خدمت بزرگی به کشور انجام داده‌ایم. امیدوارم بتوانیم این یادگار خوب را که هم در هزینه و هم اصالت دارو به مردم کمک می‌کند و هم روزنه‌های سودجویی را می‌بندد از خود به جای بگذاریم.

تخلف بیمه‌ها در کاهش سطح پوشش برخی داروها

وزیر بهداشت با اشاره به ساماندهی روش پرداخت یارانه‌ای دارو هم گفت: این کار هم اقدام خوبی بود. علی‌رغم اینکه شخصا انتظارم از بیمه‌ها بیشتر بود، اما آنها تا اندازه‌ای در این زمینه ما را همراهی کردند. البته نسبت به عدم هماهنگی بیمه‌ها در کاهش سطح پوشش برخی داروها بدون جلب نظارت وزارت بهداشت گلایه‌مندیم، چراکه آنها باید قانون را اجرا می‌کردند و طبق مصوبه دولت هیچ بیمه‌ای نباید حتی یک درصد از سطح تعهداتش را کاهش دهد، اما بیمه‌ها تخلف کردند و این کار را انجام دادند.

دکترهاشمی همچنین گفت: در عین حال پاسخگو بودن در قالب سامانه 1490 هم بسیار مهم است و طبق گزارش‌هایی که داشتیم این پاسخگویی نسبتا خوب بوده است.

سایه سنگین بخش دولتی و شبه‌دولتی بر سر صنعت دارویی کشور

دکتر هاشمی با اشاره به وضعیت صنعت دارویی کشور گفت: بعید می‌دانم موفق شده باشیم که تغییر زیادی را در صنعت دارویی کشور ایجاد کنیم. البته ما در این دولت هر ماه دو قلم داروی جدید به مجموعه داروهای کشور اضافه کرده‌ایم، اما توانایی علمی ما در این حوزه بیش از این است. مشکل صنعت دارویی ما این است که سایه سنگین بخش دولتی و شبه دولتی روی آن است و این موضوع باعث شده که صنعتمان از صنایع دارویی روز دنیا فاصله داشته باشد.

دکترهاشمی ادامه داد: اصرار ما برای توسعه صادرات به همین دلیل بود تا بتوانیم علاوه بر ارزآوری و توسعه اشتغال، شاهد ارتقای کیفیت فرآورده‌های دارویی هم باشیم. از جهتی در فصول مختلف برای ما فضاسازی کرده‌اند، اما از کسانی که در این مدت مقاومت کردند تشکر می‌کنیم؛ چرا که ما تسلیم نشدیم و به طور شفاف اعلام کردیم که حمایت از تولید داخل به معنای آسیب رساندن به سلامت مردم نیست و نمی‌توانیم از این موضوع بویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کوتاه بیاییم. البته تکامل ا