اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 20 مرداد 1401
کارشناس مسئول گروه بیوالکتریک اداره کارشناسی تجهیزات پزشکی اعلام کرد:

برخی دستگاهها و روشهای درمان تایید نشده مانند بیورزونانس در کشور

تاريخ:بيست و هشتم اسفند 1396 ساعت 16:27   |   کد : 2798   |   مشاهده: 42781
منبع: به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت
معصومه امیدوار، کارشناس مسئول گروه بیوالکتریک اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از اطلاع رسانی مردمی درباره برخی دستگاهها و روشهای درمان تایید نشده موجود درکشور خبرداد و گفت: هدف از این اقدام، اطلاع رسانی عمومی درمورد برخی از دستگاهها و روش های درمانی رایج موجود در کشور مانند بیورزونانس است که تاکنون اثر بخشی و کیفیت آنها به تایید این اداره کل نرسیده است.
برخی دستگاهها و روشهای درمان تایید نشده مانند بیورزونانس در کشور
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت٬ دکتر معصومه امیدوار کارشناس مسئول گروه بیوالکتریک اداره کارشناسی تجهیزات پزشکی گفت:
پدیده رزونانس در سیستم‌های بیولوژیکی، حیاتی و زنده اصطلاحا بیورزونانس نامیده میشود. به عبارتی تمام سلولهای زنده در طبیعت و نیز کلیه سلولهای اندامهای بدن انسان، دارای ارتعاشات بیولوژیک بوده و در اطراف خود امواج بیوالکترومغناطیس تولید می کنند و از آنجاییکه هر ارتعاش دارای فرکانس خاصی می باشد لذا مسلما این فرکانس ها قابل اندازه گیری خواهند بود. 
دستگاه بیورزونانس دارای بانک اطلاعات الکترونیکی وسیعی میباشد که در آن اطلاعات کلیه این ارتعاشات از قبل ثبت و ضبط می‌گردد. بصورت خلاصه کلیه باکتری ها و ویروس ها و تمامی سلولهای کلیه موجودات و انسان دارای ارتعاشات بیو‌الکترومغناطیسی هستند که می توان با ارسال فرکانس های مشخصی، برای هر نوع باکتری، ویروس و هر سلول دیگری که دارای ارتعاش می گردد، مشخص نمود که آیا رزنانس به حالت طبیعی است یا به هر دلیل انحراف نشان میدهد.
تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پانصد دانشمند روسی به مدت سی سال در دانشکده‌های ویژه، تحقیقات گسترده‌ای را برای هوا فضای روسیه در زمینه این دانش انجام دادند که نتیجه آن، ساخت دستگاه با ده ها هزار نوع فرکانس متفاوت شد. در این دستگاه، ارتعاشات طبیعی و بیوریتمیک کلیه اندام‌ها، بافتها، سلولها و پاتوژن‌ها و عناصر و عوامل بیماری زا و غیر بیماری زا به ‌صورت دیجیتال قرارداده شد. این دانش در کشور آلمان و روسیه مراحل تحقیقاتی تکنولوژیکی و کلینیکالی خود را در سالهای ۱۹۶۰-۱۹۷۰ میلادی پشت سر گذاشته و تجهیزات بیورزونانس‌تراپی توسط شرکتها و کشورهای مختلف تولید و مجوزهای وزارت ‌بهداشت و مراکز تحقیقاتی و علمی کشورهای تولید کننده و هم چنین استاندارد‌های اتحادیه اروپا را اخذ نموده اند. FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) ابزارهایی را که از اندازه گیریهای مقاومتی برای تشخیص و درمان بیماریها استفاده میکنند در کلاس خطر III دسته بندی کرده است. بنابراین جهت فروش در آمریکا اخذ تاییدیه FDA الزامی میباشد. FDA برخی از این دستگاهها را در بازار آمریکا ممنوع کرده است. بسیاری از فروشندگان اینگونه دستگاهها را به دلیل ادعاهای نادرست در مورد قابلیتهای درمانی تحت پیگرد قانونی قرار داده است.
به گفته دکتر معصومه امیدوار در حال حاضر با توجه به اینکه دستگاه بیورزنانس تراپی از نظر وزارت بهداشت ایران وسیله پزشکی محسوب میشود و مشمول اخذ مجوزهای لازمه جهت ارائه خدمات بالینی قانونی به جامعه سلامت کشور می گردد، اما با توجه به عدم وجود مستندات و مقالات علمی معتبر در مورد میزان اثربخشی و کارایی این روش و دستگاه مربوطه نتوانسته است مجوز لازم را کسب نماید. لذا این دستگاه درحال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی گردد.
تیتر2:
ازن‌تراپی یا ازن درمانی: FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) در آوریل 2016 استفاده از ازن را در شرایط و کاربردهای درمانی یا پیشگیرانه پزشکی ممنوع کرده است

ازن ‌تراپی (به انگلیسی: Ozone therapy) یا ازن ‌درمانی به گفته کارشناس مسئول گروه بیوالکتریک به روش درمانی‌ای گفته می‌شود که جزو پزشکی جایگزین حساب می‌شود و در این روش گاز یا مایع یا محلول ازن‌دار را از طریق خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند. معمولاً از این روش برای درمان بیماری‌های سرطان، ایدز، اسکلروز چندگانه استفاده می‌شود. دستگاه هایی هستند که برای تحویل گاز ازن طراحی شده‌اند. این دستگاهها جریان ولتاژ بالایی را بین دو مجموعه الکترود ایجاد کرده که گاز اکسیژن را هنگام عبور از میدان با انرژی بالا، به اوزن تبدیل می‌کند. مولدهای ازن معمولاً دارای تجهیزاتی به‌منظور سنجش غلظت ازن خروجی و مکانیزمی برای از بین ‌بردن ازن استفاده نشده، می‌باشند. این ژنراتورها به دلیل عدم امکان ذخیره گاز ازن بایستی در بخش‌های کاربردی استفاده شوند. ازن بعنوان ضد عفونی کننده نیز به کار می‌رود. این دانش در اروپا مراحل تحقیقاتی تکنولوژیکی و کلینیکالی خود را پشت سر گذاشته و تجهیزات ازن تراپی توسط شرکتها و کشورهای مختلف تولید و مجوزهای وزارت ‌بهداشت و مراکز تحقیقاتی و علمی کشورهای تولید کننده و هم چنین استاندارد‌های اتحادیه اروپا را اخذ نموده اند. تعدادی از موسسات علمی معتبر این روش را مؤثر نمی‌دانند و به صورتی که انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده است که شواهدی بر استفاده از ازن برای درمان بیماری‌ها نیافته ‌است.
همچنین دکتر معصومه امیدوار گفت از سال ۱۹۸۵، بیشتر از پانزده کشور مجوز استفاده از ازن تراپی را صادر کرده‌اند و از بین هزاران بیماری که معالجه‌ی موفقی داشته‌اند تعدادی از موسسات معتقدند که حتی یک مرگ یا واکنش جدی به اوزون گزارش نشده است ولی جدیداً ۵ مورد مرگ در اثر ازن‌ درمانی گزارش شده ‌است. FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) در آوریل 2016 استفاده از ازن را در شرایط و کاربردهای درمانی یا پیشگیرانه پزشکی ممنوع کرده است. چرا که هیچگونه مدارک مستند برای اثبات اثر بخشی و ایمنی این روش ارائه نشده است. از نظر FDA، ازن یک گاز سمی است. با توجه به سمی بودن گاز ازن و مخاطره آمیز بودن استفاده از آن در دوزهای بالا و همچنین برخی موارد منع مصرف، استفاده از این روش و دستگاههای مربوط به آن باید توسط پزشک و پس از گذراندن دوره‌های مربوطه انجام گیرد.
دکتر معصومه امیدوار اعلام کرد: در ایران با توجه به عدم وجود مستندات و مقالات علمی معتبر در مورد میزان اثربخشی و کارایی این روش و دستگاه مربوطه نتوانسته است مجوز لازم را کسب نماید. لذا این دستگاه درحال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی گردد

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/2798
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  35,074,605
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386