اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 5 خرداد 1401
در گفت و گو با مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مطرح شد:

تجهیزات و کالاهای پزشکی هیچگونه افزایش قیمتی نداشته اند

تاريخ:بيست و سوم خرداد 1397 ساعت 17:43   |   کد : 2942   |   مشاهده: 16211

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: درحال حاضر وضعیت کشور از لحاظ تامین تجهیزات پزشکی مطلوب است و بدون هیچگونه اختلالی در جریان است و شاید برخی اوقات مشکلاتی نظیر ترخیص از گمرک وجود داشته که پیگیری و حل شده است.
تجهیزات و کالاهای پزشکی هیچگونه افزایش قیمتی نداشته اند
دکتر رضا مسائلی در گفت و گو با وبدا درخصوص انتشار خبری درخصوص کمبود، احتکار یا افزایش قیمت برخی اقلام تجهیزات پزشکی به دنبال افزایش نرخ ارز، گفت: حوزه تجهیزات پزشکی طیف وسیع و گسترده ای از فناوری های حوزه سلامت را شامل می شود و حدود 270 هزار قلم تجهیزات پزشکی در کشور به ثبت رسیده است که برای تامین این تجهیزات، گستره وسیعی از شرکت های تولیدکننده و واردکننده فعالیت دارند.

وی افزود: درحال حاضر تامین تجهیزات پزشکی با برنامه ریزی های وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی به صورت روان درحال انجام است.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی تصریح کرد: با توجه به شرایط اخیر کشور و نوسانات نرخ ارز، ممکن است، برخی افراد اقدام به سوءاستفاده کنند، اما تعداد این افراد بسیار اندک و انگشت شمار است، مخصوصا اینکه وقتی گستره وسیع فعالیت حوزه تجهیزات پزشکی را درنظر می گیریم، می بینیم که تعداد افراد سودجو در برابر آن بسیار کم است.

وی گفت: وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی، بازار و بخش تجهیزات پزشکی مراکز درمانی را به صورت روزانه رصد و پایش می کنند و چنانچه تخلفی صورت گیرد یا اینکه سوءاستفاده ای اعمال شود، شناسایی کرده و گزارش می دهند و وزارت بهداشت و سازمان تعزیرات حکومتی نیز با آن برخورد خواهند کرد.

دکتر مسائلی درخصوص برخورد با متخلفین و سودجویان گفت: چنانچه قیمت ها افزایش پیدا کرده باشد، مجوز واردات به صورت موازی صادر می شود، یعنی تامین کنندگان دیگر تجهیزات پزشکی هم می توانند با قیمت بهتر و با کیفیت بالاتر کالا را وارد کنند. وی ادامه داد: چنانچه متخلفی شناسایی شود، براساس دستورالعمل هایی که به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است، متخلف به شعبات تعزیرات حکومتی در استان ها در سراسر کشور ارجاع داده می شود.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی با بیان اینکه بخش خصوصی در حوزه تجهیزات پزشکی در ادوار گذشته مخصوصا در تحریم ها، سابقه و عملکرد مناسبی را در سال های گذشته داشته است، یادآور شد: این عملکرد مناسب به دلیل ماهیت خصوصی بودن حوزه تامین تجهیزات پزشکی کشور است و اطمینان دارم بخش خصوصی علیرغم سختی هایی که ممکن است کشور با آن مواجه شود، مسئولیت و تعهد خود در زمینه تامین تجهیزات پزشکی را انجام خواهد داد.

دکتر مسائلی خاطرنشان کرد: طبق بررسی هایی که انجام شده است، تامین تجهیزات توسط بخش خصوصی به نحو احسن در حال انجام است و چنانچه مشکلی وجود داشته باشد براساس قانون با متخلف برخورد شده و متناظر آن اقدامات اصلاحی انجام خواهد شد، تا اختلال در زمینه تامین تجهیزات پزشکی کشور ایجاد نشود.

وی درخصوص نحوه عملکرد اداره کل تجهیزات پزشکی در زمینه نظارت گفت: اداره کل تجهیزات پزشکی، بخشی به نام اداره بازرسی و نظارت دارد که کارشناسان آن با دانشگاه های علوم پزشکی در ارتباط هستند، دانشگاه ها نیز گزارشات خود در نظام عرضه و توزیع تجهیزات پزشکی را به این اداره منعکس و اعلام می کنند. وی ادامه داد: در هفته جاری با هماهنگی دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی، شعبه تعزیرات ویژه رسیدگی به تخلفات تجهیزات پزشکی در اداره کل تجهیزات پزشکی تاسیس شده و چنانچه مواردی از تخلف وجود داشته باشد، سریعا رسیدگی خواهد شد.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی درپاسخ به این سوال که آیا تاکنون گزارشی از موارد احتکار تجهیزات پزشکی اعلام شده است یا نه، گفت: درحال حاضر وضعیت کشور از لحاظ تامین تجهیزات پزشکی مطلوب است و بدون هیچگونه اختلالی در جریان است و شاید برخی اوقات مشکلاتی نظیر ترخیص از گمرک وجود داشته که پیگیری و حل شده است.

دکتر مسائلی با اشاره به اینکه ممکن است برخی افراد از گرانی نرخ ارز سوءاستفاده کنند و به افزایش قیمت این تجهیزات دامن بزنند، بیان کرد: با توجه به اینکه دولت برای تمام تجهیزات پزشکی ارز رسمی تخصیص داده و به صورت روتین در جریان است، طبیعتا در تامین ارز آنها نیز هیچ نگرانی وجود ندارد و درنتیجه تامین تجهیزات پزشکی در آینده نیز به همین منوال انجام خواهد شد.

وی گفت: تمام کارشناسان نظارت بر تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، گروه های تخصصی خود را پایش می کنند و فرآیند تامین تجهیزات پزشکی هم در عرصه تولید و هم در عرصه واردات به صورت روزانه بررسی می شود. دکتر مسائلی تاکید کرد: بنده به عنوان مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی کشور این قول را به مردم عزیز کشورمان می دهم که تامین تجهیزات پزشکی در کشور با هیچگونه مشکل و اختلالی مواجه نمی شود و علاوه براینکه کمبود و اختلالی وجود ندارد، تجهیزات پزشکی حیاتی برای پایش، پیشگیری و درمان بیماری ها ذخیره شده و در مواقع لزوم در اختیار مراکز درمانی قرار خواهد گرفت.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی با تاکید براینکه مردم کالاها و تجهیزات پزشکی گران تر را خریداری نکنند، گفت: هیچگونه افزایش قیمتی بر تجیهزات و کالاهای پزشکی اعمال نشده است و مردم در صورت مشاهده تخلف آن را گزارش دهند.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//2942
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,692,399
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386