اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 5 خرداد 1401
در گفت و گو وبدا با مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مطرح شد:

اعمال سیاست های تعداد و مبلغ ارزی برای کنترل قیمت واردات تجهیزات پزشکی

تاريخ:هفتم تير 1397 ساعت 23:15   |   کد : 2974   |   مشاهده: 17203
تمام شرکت هایی که ارز سیستم بانکی اخذ کرده اند، تحت نظارت های قیمتی حوزه تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت قرار دارند و اسامی این شرکت ها بعداز اینکه ارز تخصیص پیدا کرد، از طریق بانک مرکزی دریافت شده و در اختیار مراکز درمانی و تمام ذینفعانی که قصد تامین تجهیزات پزشکی دارند، گذاشته می شود تا در مقام اجرا نیز شفاف سازی صورت گیرد.
اعمال سیاست های تعداد و مبلغ ارزی برای کنترل قیمت واردات تجهیزات پزشکی
دکتر رضا مسائلی در گفت و گو با وبدا گفت: بعد از ابلاغ سیاست های جدید ارزی توسط هیات وزیران، حوزه تجهیزات پزشکی، اقدامات بسیاری زیادی را برای انجام فرآیندهای تامین ارز تجهیزات پزشکی کشور انجام داده است.

وی درخصوص اهم این اقدامات خاطرنشان کرد: سیاست تعداد و سیاست مبلغ ارزی برای کلیه تجهیزات پزشکی که در کشور تولید یا وارد می شوند، اعمال شده است، به این معنا که به واردکنندگان یا تولیدکنندگان برای صدور مجوز ورود مواد اولیه، در سقف سال 96، ارز سیستم بانکی اختصاص پیدا می کند، یعنی مبلغ ارزی، متناظر همان ارزی است که واردکنندگان و تولیدکنندگان در سال 96 با آن مواد اولیه و تجهیزات وارد کشور کرده اند.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر کنترل مبلغ پروفرم ها نیز انجام می شود، افزود: از آنجاکه ارز سیستم بانکی براساس برنامه ریزی بانک مرکزی اختصاص پیدا می کند، کنترل مبلغ پروفرم ها موجب می شود که به واسطه هر وسیله پزشکی، قیمتی بالاتر از آنچه در سال 96 درخواست اظهار می کردند، درخواست نکنند.

وی در این خصوص افزود: این نظارت ها بسیار فعال و هوشمندانه است تا ادامه فعالیت ها با سرعت مناسبی طی شده و سیستم با کندی مواجه نشود.

دکتر مسائلی تصریح کرد: برای اینکه نظارت های اعمال شده بر مبلغ و تعداد ارز اختصاص یافته برای تجهیزات پزشکی، دچار اختلال و کندی نشود، ساعت کاری همکاران ما افزایش پیدا کرده و کارشناسان تجهیزات پزشکی در تمام ایام هفته تا ساعت 6 بعدازظهر با حضور در وزارت بهداشت به سوالات و امور ارباب رجوع رسیدگی می کنند، همچنین ساعات مراجعه ارباب رجوع به سه برابر افزایش پیدا کرده است، چراکه قبل از ابلاغ سیاست های ارزی، ارباب رجوع دو یا سه ساعت فرصت داشت تا به امور ارزی خود رسیدگی کنند.

وی گفت: بنابراین علاوه بر نظارت بر فرآیند تخصیص ارز به حوزه تجهیزات پزشکی، تمام تلاش ها صورت گرفته تا این نظارت ها باعث کند شدن فرایندها نشود.

دکتر مسائلی تاکید کرد: اقدام دیگر ما، این است که تمام شرکت هایی که ارز سیستم بانکی اخذ کرده اند، تحت نظارت های قیمتی حوزه تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت قرار دارند و اسامی این شرکت ها بعداز اینکه ارز تخصیص پیدا کرد، از طریق بانک مرکزی دریافت شده و در اختیار مراکز درمانی و تمام ذینفعانی که قصد تامین تجهیزات پزشکی دارند، گذاشته می شود تا در مقام اجرا نیز شفاف سازی صورت گیرد.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی با بیان اینکه علاوه براینها، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بر قیمت و کیفیت تجهیزات پزشکی به صورت موثر و فعال نظارت دارند و این نظارت هم به صورت سیتماتیک اعمال می شود، تاکید کرد: سامانه imed.ir، پایگاه اطلاع رسانی تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت است که در اختیار ذینفعان قرار دارد و می توانند از این طریق به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

http://www.behdasht.gov.ir/178200

ضمائم:
مطالب مرتبط:
ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص رفع مشکل بدون انتقال ارز شرکت های تجهیزات پزشکی متعاقب درخواست وزیر بهداشت
هیچ مشکلی در تامین ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی نداریم
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//2974
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,690,463
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386