اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 5 خرداد 1401
با هدف افزایش تعاملات خارجی در حوزه سلامت و ارتقای نظام سلامت؛

تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه امضا شد

تاريخ:دهم شهريور 1397 ساعت 17:57   |   کد : 3183   |   مشاهده: 10932
تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه به منظور افزایش تعاملات خارجی در حوزه سلامت و ارتقای نظام سلامت کشور با حضور وزرای بهداشت و امور خارجه امضا شد.
تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه امضا شد
به گزارش وبدا، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سند چشم انداز 1404 به منظور توسعه روابط بین الملل جهت دستیابی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به جایگاه شایسته خود در جهان و همچنین بر اساس ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری در تاریخ 18 فروردین ماه 93، مبنی بر تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست های اجرایی و مقررات و استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی جهت ارتقای شاخص های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی، به امضای دکتر هاشمی وزیر بهداشت و دکتر ظریف وزیر امور خارجه رسید.

هدف از امضای این تفاهم نامه، استفاده از ظرفیت های دو وزارتخانه برای توسعه دیپلماسی سلامت به ویژه در زمینه ارتقای سلامت همه جانبه برای پاسخگویی به موقع به تهدیدات بالقوه و بالفعل منطقه ای و جهانی در حوزه سلامت، تسهیل و افزایش صادرات، تولیدات و خدمات حوزه سلامت در جهت رشد اقتصادی، تحقق اهداف طرح تحول نظام سلامت و ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران در بخش سلامت کشور است.

از مهمترین زمینه های همکاری این تفاهم نامه می توان به شناساندن توانمندی های نظام سلامت ایران در عرصه بین الملل، کمک به صادرات دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی، انتقال تکنولوژی و فناوری سلامت و کمک به تامین دارو و مواد اولیه و تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیاز کشور، توسعه گردشگری سلامت، طب سنتی و مکمل، ایجاد نگاه اقتصادی به آموزش های سلامت محور و کمک به بین المللی سازی دانشگاه های علوم پزشکی، کمک به جذب منابع خارجی و کمک های توسعه ای برای خدمات سلامت و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در حوزه سلامت اشاره کرد.

تعهدات وزارت بهداشت در این تفاهم نامه شامل 18 بند و تعهدات وزارت امور خارجه شامل 15 بند است که به منظور نظارت بر حسن اجرای آن، شورای راهبردی با حضور قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه به نمایندگی از دو وزارتخانه تشکیل می شود.

همچنین در راستای اجرای تفاهم ها، کارگروه مشترکی متشکل از زیر کمیته های صادرات و اقتصاد مقاومتی، آموزش و تحقیقات، ایرانیان خارج از کشور، امنیت سلامت جهانی، کنوانسیون ها و سایر زمینه ها در صورت لزوم تشکیل خواهد شد.

پایش فعالیت های مشترک، هر شش ماه یکبار توسط کارگروه مشترک و با مدیریت نمایندگان دو طرف انجام و گزارش فعالیت ها سالانه به وزرا ارائه خواهد شد و این تفاهم نامه به مدت 4 سال قابل اجرا خواهد بود.
http://www.behdasht.gov.ir/180556

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//3183
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,692,324
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386