اداره تجهیزات پزشکی
شنبه 7 خرداد 1401
دستاوردهای سفر هیات وزارت بهداشت ایران به برزیل تشریح شد؛

گسترش همکاری های مشترک بین وزارت بهداشت ایران و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل

تاريخ:هفدهم آذر 1397 ساعت 11:36   |   کد : 3593   |   مشاهده: 15365
مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به تفاهم نامه همکاری بین ایران و برزیل در حوزه تجهیزات پزشکی گفت: این تفاهم نامه فروردین ماه امسال، امضا و مقرر شد که همکاری های مشترک بین وزارت بهداشت ایران و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل (ANVISA) گسترش یابد.
گسترش همکاری های مشترک بین وزارت بهداشت ایران و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل
دکتر رضا مسائلی در گفتگو با خبرنگار وبدا در تشریح سفر اخیر دو روزه خود به کشور برزیل اظهار داشت: مفاد تفاهم نامه، تقویت همکاری های دو کشور در حوزه محصولات سلامت محور با تعامل بیشتر دو سازمان ایران و برزیل بود.

وی با اشاره به سابقه 100 ساله تولید تجهیزات پزشکی در برزیل یادآور شد: این کشور 220 میلیون نفر جمعیت دارد و هشتمین اقتصاد قدرتمند دنیا است و با توجه به جغرافیای این کشور و قرار گرفتن در منطقه آمریکای لاتین، بسیاری از محصولات تولید شده توسط شرکت های برزیلی، دارای تاییدیه FDA آمریکا است و این کشور از اولین کشورهای تولیدکننده مواد اولیه استیل های ضد زنگ پزشکی در دنیا محسوب می شود. 

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: بعد از انعقاد تفاهم نامه دو کشور، هیاتی از برزیل به کشورمان سفر کردند تا توسعه صادرات تجهیزات پزشکی و سرمایه گذاری مشترک در ایران مورد بحث و بررسی قرار گیرد. خوشبختانه این هیات برزیلی، از نزدیک توانمندی های تولید تجهیزات پزشکی در ایران را مشاهده کردند و با روندها و فرآیندهای رگولاتوری تجهیزات پزشکی در ایران آشنا شدند که تاثیر مثبتی در سطح روابط مشترک داشت.

دکتر مسائلی خاطرنشان کرد: در سفر دو روزه ای که به برزیل داشتیم، علاوه بر دیدار و گفتگو با مقامات این کشور، در بزرگترین نمایشگاه تجهیزات پزشکی آمریکای لاتین که در برزیل در حال برگزاری بود حضور پیدا کردیم. همچنین با پیگیری های سفیر برزیل در ایران، نشستی در سائوپائولو برگزار شد که در آن فرصت های سرمایه گذاری در برزیل مطرح شدند.

وی افزود: در نشستی که در سائوپائولو داشتیم علاوه بر سفیر برزیل در ایران و مقامات این کشور، نمایندگانی از آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل و همچنین موسسات پولی و بانکی برای تسهیل امکان انتقال مالی حضور داشتند و خوشبختانه مذاکرات بسیار خوبی انجام شد و فرآیندهای رگولاتوری برزیل و ایران در مورد ایمنی و عملکرد تجهیزات پزشکی، هدفگذاری برای صادرات 240 میلیون دلاری تجهیزات پزشکی در سال جاری، ظرفیت تولید 100 تولید کننده تجهیزات پزشکی در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از علاقه برزیل برای همکاری بیشتر با ایران در حوزه تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل (ANVISA) علاقه مند به همکاری با ایران در زمینه توسعه صادرات ایران و رسیدن به هدف 240 میلیون دلار صادرات تجهیزات پزشکی توسط ایران و همچنین ایجاد و تقویت سرمایه گذاری مشترک در ایران و برزیل است.

دکتر مسائلی با بیان اینکه سیاست های برزیل در حوزه حمایت از تولید داخلی تا حد زیادی شبیه به سیاست های ایران است، افزود: اگر محصولی در برزیل تولید شود واردات قطع می شود و خرید محصولات داخلی در اولویت مراکز درمانی قرار می گیرد. در عین حال، توان علمی و فنی ایران و برزیل به همدیگر نزدیک است.

وی تصریح کرد: در مذاکراتی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که اگر ما و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل پروانه های ساخت محصولات هر یک از دو کشور را در کشور دیگر اعتباربخشی کنیم توانسته ایم زیرساخت های مورد نیاز را برای تقویت همکاری های بخش خصوصی ایران و برزیل و همچنین سرمایه گذاری مشترک در حوزه تجهیزات پزشکی فراهم کنیم.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: دولت برزیل برای توسعه صادرات تولیدات این کشور به ایران یک میلیارد و 200 میلیون دلار تسهیلات برای تولیدکنندگان برزیلی در نظر گرفته است و سفیر برزیل در ایران و سفارت ایران در برزیل تاکید داشتند که سهم حوزه تجهیزات پزشکی از این تسهیلات مشخص شود و از وزارت اقتصاد برزیل پیگیری های جدی انجام شود تا شاهد سرمایه گذاری شرکت های برزیلی در ایران باشیم.

دکتر مسائلی یادآور شد: شرکت های برزیلی در انتقال تکنولوژی بسیار توانمند هستند و ظرفیت های خوبی دارند که می توانیم از آن برای ارتقای توانمندی های لازم در کشور استفاده کنیم. همچنین کشور برزیل با 220 میلیون نفر جمعیت و قرار گرفتن در منطقه آمریکای لاتین، ظرفیت مناسبی برای توسعه صادرات تجهیزات پزشکی ایران محسوب می شود.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//3593
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,749,965
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386