اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 4 خرداد 1401
مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت:

تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی مکلف به رعایت استانداردهای بین المللی هستند

تاريخ:بيست و چهارم آذر 1397 ساعت 09:39   |   کد : 3623   |   مشاهده: 8408
مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی باید مزیت های نسبی کشور را شناسایی کنیم و براساس این مزیت ها به رقابت با سایر کشورها بپردازیم.
تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی مکلف به رعایت استانداردهای بین المللی هستند
دکتر رضا مسائلی در گفت و گو با وبدا، درخصوص خوداتکایی در زمینه تولید تجهیزات پزشکی در کشور گفت: تاکیدبر خوداتکایی و کاهش وابستگی ها یکی از موضوعاتی است که وزارت بهداشت بدان توجه دارد. بر این اساس می بایست با ارزیابی دقیق، مزیت های نسبی کشور را شناسایی کنیم و براساس این مزیت ها در عرصه تولید تجهیزات پزشکی به رقابت با سایر کشورها بپردازیم.

 وی افزود: خوداتکایی به این معنی است که درهای کشور را بسته و به تولید داخلی بدون رقابت بپردازیم درحالی که باید با استفاده از ظرفیت ها و قابلیت هایی که در کشور وجود دارد، ضمن کسب تجارب و دانش سایر کشورها، به رقابت با آنها بپردازیم. 

 مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در این خصوص ادامه داد: برای مثال، کشور ما با داشتن ظرفیت هایی در حوزه پتروشیمی، نفت و تولید محصولات پلیمری، توان رقابت با محصولات کشورهای دیگر را دارد. بنابراین با استفاده از ظرفیت های داخلی کشور، می توان به رقابت با سایر کشورها پرداخت. با این تفاوت که قیمت محصولات تولید داخل، از نمونه خارجی پایین تر بوده و این به نفع کشور است. 

 دکتر مسائلی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری هایی که در حوزه تجهیزات پزشکی انجام می شود، باید بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه را هدف قرار دهد، در غیراین صورت هزینه - فایده یا میزان سرمایه گذاری ها، تنها برای بازار ۸۰ میلیونی ایران کفایت نخواهد کرد. 

 مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، بیان کرد: تولیدکنندگان باید حداقل برای بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه، محصول تولید کنند تا سرمایه گذاری ها اثربخش باشد. در غیراین صورت هزینه های سربار تولید، قیمت تمام شده محصولات را افزایش می دهد و افزایش قیمت تمام شده محصولات حتی اگر ما به صورت تصنعی و غیر رقابتی نیز از آنها حمایت کنیم به این معنا خواهد بود که از منافع عمومی هزینه کرده ایم، این در حالی است که هزینه کردن از منافع عمومی و ملی در بلندمدت، به راهبردهای استراتژیک کشور خدشه وارد می کند. بنابراین باید به گونه ای عمل کنیم که قیمت تمام شده محصولات تولیدکنندگان در کشور، کاهش پیدا کند. مهمترین نکته در کاهش هزینه های تمام شده تولید محصولات داخلی، افزایش تیراژ تولید و ارتقاء بهروری است. به همین دلیل همواره به راهبرد صادرات توجه ویژه ای داشته ایم. 

 وی از تنظیم و ابلاغ دستورالعمل های حمایتی از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: در حال تنظیم دستورالعمل هایی هستیم تا به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شود و براساس آن، دانشگاه ها از محصولاتی حمایت کنند که به کشورهای دیگر صادر و وارد فضای رقابتی و بین المللی شده اند و در این زمینه نیز موفقیت هایی کسب کرده اند.  

 دکتر مسائلی اظهار داشت: توجه به راهبرد صادرات یکی از مهمترین نکاتی است که در وزارت بهداشت برآن تاکید شده است و تولیدکنندگان نیز دراین چارچوب حرکت می کنند. یکی از مهمترین زیرساخت های صادرات، اخذ استانداردهای بین المللی است. چنانچه قرار باشد محصولات داخلی ما در بازارهای بین المللی حضور پیدا کرده و ثبت شوند، باید موفق به اخذ استاندارهای بین المللی شوند.  

 مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: نظام رگولاتوری ایران در سال ۹۷ با برنامه ریزی های وزارت بهداشت تغییر ماهوی قابل ملاحظه ای پیدا کرد. این تغییرات بر استانداردهای جهانی و اتحادیه اروپا تاکید دارد. در حال حاضر، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی مکلف به رعایت این استانداردها هستند و در این چارچوب حرکت می کنند. همچنین اخذ استانداردهای جهانی، به ارتقای کیفیت محصولات و افزایش زیرساخت توسعه صادرات منجر می شود.

لینک خبر: http://behdasht.gov.ir/news

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//3623
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,677,123
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386