سه شنبه 24 تير 1399
مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت عنوان کرد:

شفافیت در قیمت گذاری و صرفه جویی ارزی با اجرای طرح تحول سلامت

تاريخ:يازدهم دی 1397 ساعت 14:35   |   کد : 3689   |   مشاهده: 2412
دکتر مسائلی گفت: طرح تحول سلامت، مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی را حل کرد. 
شفافیت در قیمت گذاری و صرفه جویی ارزی با اجرای طرح تحول سلامت
به گزارش وبدا، دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی و با اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: دکتر هاشمی با درک صحیحی که از حوزه تجهیزات پزشکی در ارائه خدمات سلامت داشت، جایگاه این حوزه را به درستی شناسایی کرده و تجهیزات پزشکی را در موقعیت واقعی خود قرار داد. 

 وی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، کلیدواژه مستقلی با عنوان تجهیزات پزشکی در ادبیات حوزه سلامت و حتی در میان مقامات عالی رتبه کشور جایگاهی نداشت و رسمیتش را از حوزه دارو می گرفت، گفت: با اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت، حوزه تجهیزات پزشکی هویتی مستقل به خود گرفت. برای مثال، دکتر هاشمی با جدیت به مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی ورود کرده و این کار را ممنوع اعلام کردند. 

 دکتر مسائلی افزود: مقام معظم رهبری همواره اعلام کردند که بیمار نباید رنجی جز رنج بیماری داشته باشد، بر همین اساس هم می بینیم که در طرح تحول نظام سلامت موضوع ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی برای همیشه حل شد. 

 وی ادامه داد: پیش از آن، ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان به ادبیاتی رایج در حوزه سلامت تبدیل شده بود، اما با همت دکتر هاشمی این ادبیات تغییر کرد. در گذشته شاهد بودیم که همراهان بیمار باید برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیازشان به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شود و سودجویان هم به راحتی از نیاز و دردمندی بیماران سوء استفاده می کردند، اما امروز می بینیم که دیگر چنین معضلی در بیمارستان های کشور وجود ندارد و حکایت ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان تمام شد. 

 وی با اشاره به نامه وزیر بهداشت به معاون اول رییس جمهور درباره ضرورت لحاظ کردن ملزومات پزشکی و مواد اولیه آن به عنوان کالاهای استراتژیک، اظهار داشت: چنین اقدامی نشان از نگاه درست و به جای وزارت بهداشت به حوزه حساس تجهیزات پزشکی دارد.

 دکتر مسائلی با اشاره به اینکه، برای نخستین بار، بودجه دو بخش دارو و تجهیزات پزشکی به طور مستقل نشان دار شده است، گفت:  همچنین در نظر گرفته شدن سهم های مساوی از اعتبار 500 میلیون دلاری صندوق توسعه ملی به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نشان از اهمیت جایگاه تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت است.

 مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در ادامه سخنانش به فرآیند قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی طی سال های اخیر اشاره کرد و تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدام مهم دیگر در حوزه تجهیزات پزشکی، قیمت گذاری شفاف تجهیزات و ملزومات پزشکی بود. از آنجایی که بعد از طرح تحول نظام سلامت مراکز درمانی ملزم به خریداری اقلام به پزشکی مورد نیازشان بودند، باید قیمت ها در این حوزه شفاف می شد. بر همین اساس، قیمت گذاری تجهیزات پزشکی برای اولین بار اتفاق افتاد و کارشناسان تجهیزات پزشکی شروع به بررسی قیمت های کالاها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی کردند.

 دکتر مسائلی ادامه داد: در همین راستا سایت IMED.IR هم به عنوان رفرنس قیمت ها قرار گرفت تا بیماران، دیگر به خارج از بیمارستان ارجاع نشوند. بنابراین با استفاده از کارشناسی تخصصی کارشناسان تجهیزات پزشکی، قیمت های تجهیزات و ملزومات پزشکی بررسی شد و این قیمت ها در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت قرار گرفت.

 وی در پایان با بیان اینکه بر همین اساس قیمت تجهیزات پزشکی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت، گفت: در این فرآیند 27 هزار قلم ملزومات پزشکی روی سایت اداره کل تجهیزات پزشکی، قیمت گذاری شد و مرجع مراکز درمانی سراسر کشور قرار گرفت تا در خریدهایشان این قیمت های کارشناسی شده را مبنای کار خود قرار دهند. این اقدامات باعث شد که هزینه های سلامت به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابند.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//3689
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  12,112,962
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386