اداره تجهیزات پزشکی
سه شنبه 25 مرداد 1401
دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی، درمانی تبریز

کتاب تجهیز و توسعه بیمارستان مطابق با استاندارد تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

تاريخ:دهم بهمن 1397 ساعت 10:03   |   کد : 3751   |   مشاهده: 13625

کتاب تجهیز و توسعه بیمارستان مطابق با استاندارد تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

کتاب تجهیز و توسعه بیمارستان مطابق با استاندارد تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

امروزه بخش قابل توجهی از کالاهای سلامت محور  )نظیر دارو، مکمّل، مواد غذایی، مواد آشامیدنی، موادآرایشی، مواد بهداشتی و غیره) به تجهیزات پزشکی شامل دستگاه های سرمایه ای و ملزومات مصرفی و نیمه مصرفی مرتبط می‌شود. درواقع تجهیزات پزشکی با هدف پیشگیری، تشخیص و درمان گام های موثری در حوزه های پزشکی و ارتقای سلامت برداشته است بطوریکه عدم وجود دستگاه های پزشکی منجر به عدم تکمیل فرآیند درمان می شود.

این کتاب در پنج فصل از اساسی ترین مباحث مرتبط با تجهیزات پزشکی تشکیل شده است. در فصل اول کتاب با رویکرد به شناخت مفاهیم پایه سلامت و سازمان های ذیصلاح در این حوزه در سطح ملّی و بین المللی به افزایش آگاهی در جامعه هدف و علاقه مندان عام پرداخته شده است. فصل دوم کتاب با شرح کامل بخش ها و واحدهای بیمارستان به منظور شناخت کامل محیط های تشخیصی و درمانی با ذکر مثالی عینی از یک بیمارستان 540 تختخوابی کودکان به موضوع بیمارستان شناسی اشاره نموده است. پس از شناخت کافی از سازمان های مرتبط با حوزه تجهیزات پزشکی وبیمارستان ها، فصل سوم کتاب نگاهی جامع به واحد تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی و کلیه فرآیندهای مربوطه در سطح اجرایی، نظارتی و مدیریتی با ارائه پیشنهادهای بهبود کیفیت دارد. در انتهای فصل سوم پیشنهاداتی با عنوان طرح ساماندهی فرآیندهای تجهیزات پزشکی در سطح ستاد و مراکز درمانی جهت مسئولین و کارشناسان واحدهای تجهیزات پزشکی بیمارستان ها بیان گردیده که حداکثر شاخص های ارزیابی در ممیزیهای بازرسین نظیر اعتباربخشی و غیره لحاظ شده است. در فصل چهارم بصورت تخصّصی به موضوع استاندارد تجهیزات پزشکی ضروری و مورد نیاز هر بخش با ذکر تعداد استاندارد و مطلوب و مثالی جامع از یک بیمارستان پرداخته شده است. پس از آشنایی کامل با مباحث سازمان شناسی، بیمارستان شناسی، تجهیز و توسعه، در فصل پنجم کتاب، نوبت به آشنایی با اصلی‌ترین قوانین و مقرّرات، ضوابط و دستورالعمل های حوزه تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی و بیمارستان ها می رسد. بدین معنا که در انتهای کتاب به ارائه برخی از اساسی ترین قوانین مرتبط با تجهیزات پزشکی و نمونه فرم ها، نمونه فرآیندها، نمونه تصاویر و طرح های بیمارستانی و بخش های درمانی جدید الاحداث استان آذربایجان شرقی در قالب ضمایم و پیوست ها بیان گردیده است.

کتاب تجهیز و توسعه بیمارستان
تهیه شده توسط :
دکتر علی تقی زادیه ،مهندس محمد رضا سرایی ، مهندس هانی اسماعیلی، مهندس مصطفی ظفری ،مهندس سعید غفوری و دکتر جواد پولاد فروش

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/3751
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  35,241,926
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386