اداره تجهیزات پزشکی
يک شنبه 1 خرداد 1401

آزمایش خونی که تشخیص رد پیوند را بهبود می بخشد

تاريخ:بيست و يکم بهمن 1397 ساعت 09:25   |   کد : 3835   |   مشاهده: 4834
بتازگی دانشمندان یک آزمایش خون ساده را توسعه داده اند که می تواند هنگامی که بدن یک بیمار، پیوند تازه ریه را رد می کند، حتی پیش از بروز نشانه های بیرونی، آن را تشخیص دهد.
آزمایش خونی که تشخیص رد پیوند را بهبود می بخشد

دریافت کنندگان پیوند ریه کوتاه ترین زمان زنده ماندن را در میان بیماران پیوند عضو دارند بطوریکه در پنج سال گذشته تنها نیمی از آنها زنده مانده اند. گیرندگان پیوند ریه با وقوع بالایی از رد پیوند مزمن مواجه هستند. چیزی که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به عضو پیوندی حمله می کند.

ابزارهای موجود برای تشخیص نشانه های رد پیوند، مانند انجام بیوپسی، یا نیاز به حذف مقدار کمی از بافت ریه را دارند یا به اندازه کافی حساس نیستند تا شدت رد را شناسایی کنند. بتازگی دانشمندان یک آزمایش خون ساده را توسعه داده اند که می تواند هنگامی که بدن یک بیمار، پیوند تازه ریه را رد می کند، حتی پیش از بروز نشانه های بیرونی، آن را تشخیص دهد.یک گروه بزرگ از دانشمندان که با موسسه ملی قلب، ریه و خون  در امریکا کار می کنند، 106 بیمار گیرنده پیوند ریه را ثبت و پایش کردند. نمونه های خون جمع آوری شده در سه ماه اول پس از پیوند، تحت آزمایش قرار گرفتند. DNA ژنومی جدا شده از نمونه خون پیش از پیوند هر دو فرد اهدا کننده و گیرنده، ژنوتایپ شد و داده های دو نمونه برای شناسایی پلی مورفیسم تک نوکلئوتید (SNP) مقایسه شدند. پس از پیوند، DNA بدون سلول (cfDNA) از نمونه های پلاسما جدا شد تا یک کتابخانه DNA برای توالی یابی به روش تفنگ ساچمه ای تولید کند. سپس توالی cfDNA خوانده شده از نظرحضور SNP اهدا کننده و گیرنده مورد بررسی قرار گرفت ودرصد DNA بدون سلول (ddcfDNA) به دست آمده از اهدا کننده به عنوان درصد SNP اهدا کننده به مجموع SNP (دریافت کننده و اهدا کننده) محاسبه شد.

نتایج نشان داد که افراد باسطوح بالاتر از قطعات DNA استخراج شده از اهداکننده (ddcfDNA) در سه ماهه اول پیوند، شش برابر بیشتر احتمال ایجاد نارسایی ارگانهای پیوند یا مرگ در طی دوره پیگیری مطالعه نسبت به افراد با سطوح پایین ddcfDNA را دارا هستند. این تیم متوجه شد که بیش از نیمی از افراد دارای ریسک بالا هیچ نشانه ای از عوارض بالینی را در این دوره نشان ندادند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بیماران پیوند ریه با آسیب آلوگرافت زودهنگام و درمان نشده که از طریق درصد ddcfDNA اندازه گیری می شود، در معرض خطر متعاقب آسیب به آلوگرافت قرار می گیرند که اغلب از لحاظ بالینی خاموش است و به نارسایی آلوگرافت منجر می شود.

بدین ترتیب این مطالعه برای اولین بار نشان داده است که DNA استخراج شده از اهداکننده یک نشانگر برای پیش بینی رد پیوند مزمن ریه و مرگ است و می تواند فرصتی طلایی را برای مداخله جهت پیشگیری از این عوارض ایجاد کند. هرگاه رد پیوند به موقع از طریق انجام آزمایش تشخیص داده شود، پزشکان گزینه ای برای افزایش دوز داروهای ضد رد پیوند و بکارگیری سایر اقدامات جهت توقف یا کند کردن فرایند رد پیوند خواهند داشت.

این مطالعه در تاریخ 26 ژانویه 2019، در مجله EBioMedicine منتشر شده است.منبع: https://www.labmedica.com/pathology/articles/294776750/blood-test-improves-detection-of-severe-transplant-rejection.html

 

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/3835
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,598,178
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386