اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 19 مرداد 1401
در سال رونق تولید و در مراسم سالروز ملی فناوری هسته ای توسط رئیس جمهور انجام شد:

رونمایی از دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی امید برای پرتو درمانی بیماران سرطانی/ ورود ایران به جرگه کشورهای محدود صاحب این فناوری پیچیده و پیشرفته

تاريخ:بيستم فروردين 1398 ساعت 19:12   |   کد : 3937   |   مشاهده: 22437
توسط رئیس جمهور از دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی امید برای پرتو درمانی بیماران سرطانی در سالروز ملی فناوری هسته ای رونمایی شد.
رونمایی از دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی امید برای پرتو درمانی بیماران سرطانی/ ورود ایران به جرگه کشورهای محدود صاحب این فناوری پیچیده و پیشرفته
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، توسط رئیس جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم سالروز ملی فناوری هسته ای و رونمایی از ۱۱۴ دستاورد جدید فناوری هسته ای دانشمندان ایرانی، از دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی امید برای پرتو درمانی بیماران سرطانی ساخت شرکت دانش بنیان و تولیدکننده تجهیزات پزشکی بهیار صنعت سپاهان، رونمایی شد.

دکتر روحانی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران، گفت: شما امروز با تحریم خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

رئیس جمهور تأکید کرد: اگر مدعی هستید که با تحریم می‌توانید مانع پیشرفت و توسعه فناوری هسته‌ای ملت ایران باشید سخت در اشتباه هستید.

دکتر روحانی با اشاره به افتتاح ۱۱۴ دستاورد جدید در عرصه فناوری و دانش هسته‌ای در سالروز ملی فناوری هسته‌ای، گفت: افتتاح‌های امروز به روشنی به دشمنان ملت ایران می‌گوید شما نتوانستید و نخواهید توانست جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این خصوص گفت: با بهره گیری از توان متخصصان داخلی در پروژه دستگاه شتابدهنده الکترون خطی پزشکی به نام امید با انرژی ۶ مگا الکترون ولت با همکاری مشترک سازمان انرژی اتمی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان موفق به بومی سازی دانش فنی و ساخت دستگاه شتاب دهنده الکترون خطی پزشکی شدیم.

دکتر طاهره چنگیز افزود: این شتابدهنده در درمان بیماری سرطان بسیار حیاتی و دارای اهمیت است که به دلیل تحریمهای ظالمانه، محدودیت های فراوانی در خرید این تجهیز و یا پشتیبانی خدمات برای ما قائل شده اند.

وی افزود: با نصب این شتابدهنده خطی در شهرک سلامت اصفهان صف انتظار برای پرتو درمانی بیمارن سرطانی تا حد زیادی کاهش می یابد.

مدیر اجرایی طرح بومی سازی طرح شتابدهنده خطی هم گفت: تاکنون تکنولوژی ساخت این دستگاه در انحصار آمریکا، انگلیس و چین بوده است و ایران چهارمین کشور در جهان است که توانسته است این تکنولوژی دقیق، پیچیده و حساس را بومی سازی کند.

مهندس فرید نجات بخش با بیان اینکه گروهی از مهندسان جوان در بخش های مختلف از جمله مهندسی هسته ای، پزشکی، برق، مکانیک با رده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال موفق به طراحی و تولید این شتاب دهنده خطی شدند گفت: هزینه خرید این دستگاه از خارج از کشور حدود یک و نیم میلیون دلار ارز از کشور خارج می کرد که اکنون با یک سوم این قیمت، این دستگاه در اصفهان ساخته شده است.

وی ادامه داد: پیش راه اندازی دستگاه در شهرک سلامت آغاز شده و تا دوماه آینده به بیماران خدمات دهی می کند.

رئیس جمهورکشورمان نیز با تشکر از زحماتی که این سازمان در زمینه سلامت مردم انجام می دهد و با بیان اینکه این طرحی است که در زمینه پزشکی استفاده می شود، به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح سالار شهیدان ، دستور طراحی و ساخت شتابدهنده خطی پزشکی را در شهرک سلامت اصفهان صادر کرد. گفتنی است همزمان با سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای چندین دستاورد هسته ای در اصفهان رونمایی شد و رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس دستور شروع به کار آن ها را داد.

لازم به ذکر است با ساخت این دستگاه ضمن صرفه جویی سالیانه ارزی، زمینه صادرات آن نیز به کشورها به عنوان یک فناوری پیشرفته حاصل خواهد شد.

air.ir/Zwqhp7o

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//3937
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  35,027,370
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386