اداره تجهیزات پزشکی
يک شنبه 8 خرداد 1401
وزیر بهداشت در نشست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس تاکید کرد:

تعامل سازنده و گفتمان مشترک وزارت بهداشت با مجلس/ ایستاده ایم که ارز دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی همان 4200 تومان باشد

تاريخ:بيست و دوم ارديبهشت 1398 ساعت 16:13   |   کد : 4000   |   مشاهده: 10704
وزیر بهداشت گفت: سیاست و هدف بنده از زمان انتخاب و اخذ رای اعتماد از نمایندگان، تعامل سازنده و گفتمان مشترک با مجلس شورای اسلامی است. اولین کاری که در وزارت بهداشت انجام دادم، شفاف سازی بود چون برخی نقاط مبهم در وزارت بهداشت وجود داشت که نیازمند شفافیت بودند.
 تعامل سازنده و گفتمان مشترک وزارت بهداشت با مجلس/ ایستاده ایم که ارز دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی همان 4200 تومان باشد
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در نشست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی که صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان این مطلب و با اشاره به برخی انتصابات جدید و جابجایی مسئولیت ها در وزارت بهداشت در راستای شفاف سازی تصریح کرد: 45 شرکت در وزارت بهداشت وجود داشت که حسابرسی آنها رو به اتمام است و برخی از آنها ادغام و برخی دیگر منحل می شوند چون اعتقاد دارم که وزارت بهداشت نباید بنگاه داری کند. شب گذشته از دکتر عادل آذر رییس کل دیوان محاسبات کشور خواستم که عملکرد وزارت بهداشت را برای ارتقا و اصلاح بهتر، زیر ذره بین ببرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه 3 درصد داروی وارداتی 2.5 برابر داروی داخلی، ارزبری داشته است، گفت: یکی از نقاط ضعف ما در نظام سلامت، واردات بی رویه داروهای خارجی بود که صنعت داخلی، لگدمال شده بود اما اجازه واردات داروی مشابه داخل را ندادیم و بر تقویت تولید داخلی تاکید کرده و باور داریم. البته برخی از داروهای خارجی که شاید با کمبود روبرو باشند، داروهای تک نسخه ای هستند که در فهرست دارویی کشور قرار ندارند.

دکتر نمکی یادآور شد: علت کمبود برخی از داروهای خارجی و فضاسازی برخی از همکاران ما و برخی شرکت ها این است که جلوی واردات داروهای خارجی را گرفته ایم و تولید داخلی را تقویت می کنیم. از ابتدای سال تا کنون 3 کارخانه داروسازی در کشور با ظرفیت تولید بالا، افتتاح شده است و به تولیدکنندگان ایرانی اعلام کرده ایم که هر شرکتی داروی مشابه خارجی را تولید کند، قیمت ارز نیمایی به آن می دهیم.

وی درخصوص شایعاتی مبنی بر اختصاص ارزی نیمایی به دارو، گفت: ایستاده ایم که ارز دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی همان 4200 تومان باشد، البته راهکارهای سیاسی برای تامین بهتر دارو را نیز به شدت دنبال می کنیم، اما قول می دهیم امسال کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در بازار نداشته باشیم. امروز کمبود دارویی کشور 18 قلم است که در روز مشابه سال گذشته، این تعداد 33 قلم بود.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در مناطق سیل زده کشور، گفت: در سیل اخیر مشاهده شد که استان هایی به شدت تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند. در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که در چنین حجمی از آبگرفتگی، اپیدمی بیماری رخ نداده باشد اما برای ایران افتخار است که بدون کمک خارجی، هیچ اپیدمی در مناطق سیل زده مشاهده و گزارش نشد. بنده 9 بار در طول ایام تعطیلات عید به استان های سیل زده سفر کردم و هیچ موردی از اپیدمی نداشتیم.

دکتر نمکی درخصوص آموزش پزشکی، گفت: از روز اول گفتم که وضعیت آموزش پزشکی باید در کشور متحول شود چون نیروها برای جایگاه های نظام ارائه خدمت، تربیت نمی شوند و باید بدانیم که چه کسی را با چه سطحی از مهارت، با چه هزینه ای، توسط چه کسی، در چه مدتی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت می کنیم.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام آموزشی را نوشته ایم، افزود: هیچ اعتقادی به انفکاک آموزش پزشکی از وزارت بهداشت ندارم چون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اجزای لاینفک همدیگر هستند اما معتقدم که باید به 30 سال پیش برگردیم که سازمان منطقه ای بهداشت و درمان وجود داشت و مسئولیت آن با قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بود و روسای دانشگاه های علوم پزشکی نیز باید بر آموزش و پژوهش توجه و تمرکز کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دانشجویان باید در فیلدهایی همچون جامعه، خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی تربیت شوند و مدیریت آن باید در وزارت بهداشت باشد، بنابراین به هیچ عنوان اعتقادی به جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت ندارم.

دکتر نمکی از ساماندهی حوزه طب سنتی در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: طب سنتی را عادلانه، حکیمانه و بر مبنای مدل های آموزشی و اجرایی علمی و نه بر اساس خرافه و سنت، ساماندهی می کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت توزیع عادلانه منابع و امکانات در حوزه درمان گفت: تیمی را مامور کرده ام تا بر روی توزیع عادلانه منابع کار کند. البته در توزیع نیروی انسانی نیز عدالت وجود ندارد و یکی از دستورکارهای وزارت بهداشت این است که پزشکان مستقیما به مناطق محروم اعزام شوند و اختیار آن به شخص خاصی در دانشگاه ها مربوط نباشد. البته در آینده ای نزدیک که نیروهای 30 درصد ظرفیت بومی، فارغ التحصیل می شوند، باید به مناطقی که برای آن تعهد داده اند، اعزام شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش سهم سلامت از GDP از 6.2 در سال 92 به 9.3 در سال گذشته، خاطرنشان کرد: بیش از این نمی توانیم برای حوزه سلامت منابع بگیریم و باید کیفیت خدمات را ارتقا دهیم چون کشورهای منطقه 7.3 از GDP را به سلامت اختصاص می دهند اما امسال با منابع موجود، برخی مراکز بهداشتی و درمانی در روستاهای بزرگتر را تا ساعت 12 شب یا به صورت شبانه روزی فعال می کنیم تا دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی افزایش پیدا کند.

دکتر نمکی یادآور شد: 30 سال پیش، بنده معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم و 70 درصد از خانه های بهداشت در آن زمان ساخته شد و در حال حاضر بیش از 18 هزار خانه بهداشت در کشور فعالیت دارند اما هنوز هم برخی از مناطق به خانه های بهداشت دسترسی ندارند چون معیار و ملاک ما جمعیت بوده است، اما در حال حاضر، استانداردهای جدیدی را بر مبنای استان ها تعریف کرده ایم.

وی به راه اندازی خانه های بهداشت عشایری در کشور اشاره کرد و گفت: از ابتدای سرپرستی ام در وزارت بهداشت دستور دادم که حتما باید خدمات بهداشتی به عشایر کشور ارائه شوند و در همین راستا از بین عشایر، دخترانی را برای آموزش بهورزی انتخاب کردیم و کانکسی را با پنل خورشیدی به منظور نگهداری واکسن های مورد نیاز طراحی و راه اندازی کردیم و تا شهریور ماه، تعداد خانه های بهداشت عشایری در کشور به 400 کانکس افزایش پیدا می کند و هزینه راه اندازی این خانه های بهداشت، کمتر از 10 تخت بیمارستانی است.

وزیر بهداشت از پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ریل نظام سلامت و استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده یاد کرد و افزود: بدون پرونده الکترونیک سلامت، پزشکی خانواده و نظام ارجاع معنی ندارد و در خرداد ماه هر ایرانی و هر فردی که به شکل قانونی در ایران زندگی می کند، دارای یک پرونده الکترونیک سلامت خواهد بود و این باعث می شود که بسیاری از ارجاعات، اقدامات درمانی، تصویربرداری و آزمایش های غیر ضروری کاهش پیدا کند.

دکتر نمکی ضمن انتقاد از گذاشتن سقف توسط بیمه سلامت برای مراکز درمانی در سال گذشته، تصریح کرد: این محدودیت ها نه برای اشخاص بلکه برای دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز درمانی بود و در این صورت فردی که تا کنون به مراکز درمانی مراجعه نکرده بود، متضرر می شد اما این سقف را برداشتیم و به جای آن از فرانشیز پلکانی استفاده کردیم که می تواند هزینه ها را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

وی با اشاره به برگزاری جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان، گفت: یک میلیون و 200 هزار دانش آموز پایه ششمی در کشور وجود دارد و طرح مدارس عاری از پوسیدگی را در استان اردبیل آغاز کردیم و آن را در کل کشور اجرا می کنیم و تا پایان سال نیز تمام مدارس عاری از پوسیدگی دندان می شوند چون در حال حاضر 3200 دندانپزشک و 3600 یونیت دندانپزشکی در کشور وجود دارد که در نوبت عصر می توانند برای زنانی که خودشان به کودکانشان شیر می دهند و دانش آموزان، اقدامات لازم را به صورت رایگان انجام دهند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در کشور، اضافه کرد: بسیج ملی فشار خون از 27 اردیبهشت در کشور با کمک دستگاه های مختلف، اجرا می شود چون 60 درصد از بیماران مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاعی ندارند و وقتی با این قاتل خاموش روبرو می شوند که یا در بخش های مراقبت های ویژه تحت نظر هستند و یا نیاز به دیالیز دارند.

دکتر نمکی در پایان اظهار داشت: بعد از بسیج ملی فشار خون، بسیج ملی دیابت را در کشور اجرایی می کنیم. البته سیاست های جمعیتی را به شدت دنبال می کنیم چون یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب و بزرگان نظام سلامت است؛ چراکه جمعیت به سمت سالمندی حرکت می کند و برای این کار در وزارت بهداشت، مدیر پروژه ملی جمعیت را منصوب کرده ام و بر روی آن تمرکز ویژه ای داریم.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4000
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,751,400
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386