پنج شنبه 29 مهر 1400
دهمین گردهمایی مدیران فناوری و روسای مراکز رشد فناوری بیان شد:

وزیر بهداشت: تحریم ها، مشوق و محرکی برای شرکت های دانش بنیان ایرانی شد/ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری: اشتغالزایی قابل توجه فعالیت شرکت های دانش بنیان در فضای تحریم

تاريخ:بيست و نهم خرداد 1398 ساعت 20:00   |   کد : 4077   |   مشاهده: 12793
وزیر بهداشت گفت: یکی از زیباترین تعاریف توسعه این است که کشوری توسعه یافته است که بتواند نیروی انسانی را به سرمایه انسانی تبدیل کند و انسان توسعه یافته می تواند یک کشور را به تحرک، پیشرفت و توسعه یافتگی برساند.
وزیر بهداشت: تحریم ها، مشوق و محرکی برای شرکت های دانش بنیان ایرانی شد/ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری: اشتغالزایی قابل توجه فعالیت شرکت های دانش بنیان در فضای تحریم
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در دهمین گردهمایی مدیران فناوری و روسای مراکز رشد فناوری دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران، اظهار داشت: کشورهای زیادی هستند که ابزار و زیرساخت های توسعه را دارند اما هرگز توسعه یافته تلقی نمی شوند در بین کشورهای همسایه، برخی کشورها نیز این گونه هستند چون امروز در ادبیات توسعه، انسان ابزار توسعه نیست بلکه هدف غایی توسعه، انسان توسعه یافته است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها مسیر پیشرفت کشور را هموار می کنند. بنده در چند ماه اخیر برای ششمین بار است که در مراسم رونمایی از محصولات جدید و فناورانه حوزه سلامت حاضر می شوم و با خودم عهد کرده ام که هرکجا مجموعه دانش بنیانی فعالیت داشت یا مجموعه ای که فناوری جدید و مدرنی را برای کشور عرضه می کند، حضور پیدا کنم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: تحریم های ظالمانه که ملت ایران را از نظر دستیابی به مایحتاج ضروری خودشان محدود کرده، مشوق و محرکی برای شرکت های دانش بنیان شد البته باید توجه کنیم که به سراغ محصولاتی نرویم که در خارج از کشور سالهاست تولید شده و می خواهیم با مونتاژ کردن، آن را به بازار داخلی ارائه کنیم. ما به مونتاژ کردن یا یک قطعه از محصول را ساختن، شرکت دانش بنیان نمی گوییم.

دکتر نمکی افزود: هنر این است که از بنزن به عنوان یک پیش ساز در پتروشیمی، ماده اولیه بسازیم چون بنزن را لیتری 60 سنت به کشورهای دیگر عرضه می کنیم که پیش ساز خیلی از حلقه های دارویی است و ما دنبال این هستیم که به تولید کامل برگردیم.

وی با اشاره به تنگناهای شرکت های دانش بنیان، گفت: برای رفع تنگناها، سازمان غذا و دارو را به صورت قرارگاه اداره می کنیم چون در دوران گذشته، فیلترهای زیادی برای تولید کنندگان ایجاد می شد و شرکت های تولیدی و دانش بنیان ایرانی با رعایت استانداردها، صرفه و صلاح ملی و همچنین سلامت مردم می توانند از حمایت ها و تسهیلات سازمان غذا و دارو بهره مند شوند چون متولی و پاسخگوی سلامت مردم هستیم و همانگونه که رانتی به واردات نمی دهیم، به تولید نیز رانتی نمی دهیم و در رعایت استانداردها تعلل نمی کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: برای جان گرفتن تولید کنندگان و تقویت بازار برای محصولات آنها، اجازه ورود هیچ محصولی که در داخل کشور تولید و گواهی های لازم را بگیرد، نمی دهیم و این مورد را بخشنامه کرده ایم اما توصیه بنده این است که هیچ شرکت دانش بنیان و تولیدی، در درون مرزهای خودش، به سودآوری و نقطه سر به سر نخواهد رسید مگر اینکه بتواند بازارهای صادراتی در دیگر کشورها را برای محصولات خود پیدا کند و تردید نکنید که باید پا به بیرون از مرزها بگذارید.

دکتر نمکی با بیان اینکه کار و خروجی شرکت دانش بنیان حوزه سلامت، فقط محدود به فرآورده ها نیست، افزود: در بسیاری از مسائل نظام سلامت از جمله نحوه ارائه خدمت، ساختار وزارت بهداشت، تحویل دارو، نظام آموزشی و پژوهشی مشکلاتی داریم و باید طرحی جدید را اجرا کنیم و تا کی می خواهیم بیماران را مجبور به مراجعه به کلینیک کنیم؟ در حوزه بیماری های غیرواگیر می توانیم با آموزش از راه دور، ارتباط از راه دور پزشک و بیمار و حتی تجویز از راه دور، هزینه های سرسام آور نظام ارائه خدمت را کاهش دهیم.

وی با اشاره به افزایش سهم بخش سلامت از GDP، گفت: بیش از این شاید نتوانیم سهم بخش سلامت در GDP را افزایش دهیم و باید به سمت کیفی کردن ارائه خدمت با مشارکت شرکت های دانش بنیان حرکت کنیم و از نظر ما محصول، فقط محدود به ماده اولیه، تجهیزات پزشکی یا دارو نیست بلکه روش جدید ارائه خدمت، مکانیزم تسهیل گر ارتباط نظام سلامت با مردم و یا مکانیزم جدید برای کاهش هزینه های نظام سلامت می تواند محصول شرکت های دانش بنیان باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر به شدت گرفتار برخی از پروسه های پرهزینه در نظام ارائه خدمت هستیم که نیازمند روش های جدید است و با تکیه بر شیوه های سنتی نخواهیم توانست نظام سلامت را اداره کنیم. به عنوان نمونه اگر در مراحل اولیه تشخیص، بتوانیم با کیت، سرطان را در مرحله زودرس تشخیص دهیم، به بیماران کمک زیادی کرده ایم.

به گفته دکتر نمکی، وزارت بهداشت آمادگی دارد تا در رفع تنگناهای شرکت های دانش بنیان از جمله تسهیل روش ها برای ثبت فرآورده ها، تضمین خریدها و تحت پوشش بیمه بردن برخی محصولات این شرکت ها، کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: در دوران گذشته مصوبه ای وجود داشت که هر محصول وارداتی به محض اینکه در کشور تولید شد، باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد و در لیست فارماکوپه ثبت شود و به عنوان وزیر بهداشت این را قبول ندارم و حتما باید به این جمع بندی برسم که با منابع محدود، آنچه تحت پوشش بیمه ها قرار می گیرد، اثربخشی و هزینه فایده آن در نظام سلامت قابل مشاهده باشد.

وزیر بهداشت یادآور شد: در حال حاضر برای واکسن پنوموک و روتاویروس که می تواند از مرگ و میر گروه های آسیب پذیر جلوگیری کند، سرمایه گذاری زیربنایی اساسی می کنیم اما دارویی که ده ها برابر این واکسن ها برای کشور هزینه بر است و نمی دانیم که در طول عمر بیماران می تواند چقدر نقش آفرین باشد و به عنوان پدیده مبهم است و انجمن علمی مربوطه آن را تایید نکرده، به عنوان وزیر، خود را مکلف به تحت پوشش بیمه بردن این دارو نمی بینم مگر اینکه هزینه فایده آن در نظام سلامت کاملا مشخص شود.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: محصولی که برای کشور هزینه فایده دارد و در بخش پیشگیری و توانبخشی گره گشایی کند، می تواند تحت پوشش بیمه ها قرار گیرد.

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه رونمایی از 7 محصول فناورانه حوزه سلامت که با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: امروز از 7 محصول دانش بنیان جدید در حوزه سلامت رونمایی شد و دیروز نیز شهرک صنعتی دارویی برکت در استان البرز افتتاح شد و امسال پنجمین بار است که به عنوان وزیر بهداشت افتخار دارم که در مراسم رونمایی از محصولات جدید دانش بنیان و فناورانه حوزه سلامت حضور داشته باشم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در شرایط سخت تحریم های ظالمانه، دانشمندان ما در کشور به تلاش بیشتر فکر می کنند و امیدواریم که در آینده نزدیک، نیازهای کشور در حوزه سلامت را تامین و صادر کنیم. وزیر بهداشت افزود: این 7 محصول فناورانه، تمام مراحل را طی کرده و مجوزهای لازم را اخذ کرده اند و محصولات را در بازار عرضه می کنند.
 
به گزارش وبدا، همچنین دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مراسم رونمایی از 7 محصول فناورانه حوزه سلامت که در حاشیه دهمین گردهمایی مدیران فناوری و روسای مراکز رشد فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در کنار فعالیت مراکز رشد و‌ شرکت های دانش بنیان دانشگاه های علوم پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به صورت جدی در حوزه بهداشت و تجهیزات پزشکی و دارو فعالیت دارد  و در سال‌گذشته بیشترین اعتبارمان را به توسعه فناوری در حوزه سلامت اختصاص دادیم که اعتبار تخصیصی عدد قابل توجهی برای موارد موثره دارو و داروهای جدید چه در حوزه بیوتکنولوژیک و چه در حوزه شیمیایی است و در حال بستن قراردادها با شرکت های دانش بنیان هستیم.

وی یاد آور شد: شرکت های دانش بنیان که بسیاری از آنها نوپا هستند با فعالیت خود آینده این حوزه را تضمین می کنند تا با ورود محصولات فناورانه آنها به جامعه، زندگی تک تک افراد بهبود و ارتقا یابد. همچنین اشتغالزایی که به واسطه فعالیت این شرکت ها ایجاد می شود قابل توجه است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید براین که شرکت های دانش بنیان جدید، آینده حوزه توسعه تکنولوژی و فناوری در حوزه تجهیزات پزشکی و فناوری هستند، گفت:  امیدواریم محصولات و تلاش های این شرکت ها، تغییرات خوب و موثری را در زندگی مردم ایجاد شود.

دکترستاری با اشاره به تحریم های ظالمانه امریکا، گفت: فضای تحریم باعث شد تا شرکت های دانش بنیان در مواردی هم که ورود نداشتند وارد شوند و فعالیت داشته باشند تا از این طریق،  تولید اشتغال شود.

http://www.behdasht.gov.ir/191977
http://www.behdasht.gov.ir/191985

ضمائم:
مطالب مرتبط:
۷ محصول فناورانه حوزه سلامت رونمایی شد/هلیوم مایع MRI/پنل روشنایی و ضد عفونی کننده ایمن برای انسان/اکسیژن ساز/رادیولوژی دیجیتال/نانوهیدروکسی آپاتیت/دستگاه اتوکلاو FLASH22/ماده موثره دارو
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4077
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  26,230,599
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386