شنبه 30 شهريور 1398
گفتگوی رئیس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی با بهداشت نیوز:

ارزش سی میلیون دلاری صادرات تجهیزات پزشکی ایران در سال 97/ صادرات محصولات ایرانی با کیفیت به کشورهای اروپایی

تاريخ:يازدهم تير 1398 ساعت 10:27   |   کد : 4094   |   مشاهده: 2369
باید اتکای خود را به منابع نفتی کم کنیم و از توانمندی های خود در صنایع دیگر مخصوصا در بخش تجهیزات پزشکی بهترین بهره را ببریم.
ارزش سی میلیون دلاری صادرات تجهیزات پزشکی ایران در سال 97/ صادرات محصولات ایرانی با کیفیت به کشورهای اروپایی
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با مهندس سید آصف مهدوی اردکانی، رئیس اداره صادارت اداره کل تجهیزات پزشکی داشته است و وضعیت ایران در حوزه صادرات تجهیزات پزشکی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وی در مقدمه بحث خود گفت: تعدادی از تولیدکنندگان بسیار خوب ما علی رغم تحریم ها هنوز هم محصولات خود را به کشورهای دیگر خصوصا کشورهای اروپایی صادر می کنند. بعلاوه به کشورهای عراق و سوریه و بسیاری از کشورهای آسیای میانه و جنوب شرقی و حتی کشورهای آفریقایی نیز صادارت خوبی داریم.

مهدوی ادامه داد: کالاهای بخش ارتوپدی، مانیتورینگ علائم حیاتی، انواع تخت های بستری و جراحی و ملزومات پزشکی چون نخ جراحی و دستکش های معاینه، از جمله محصولات باکیفیتی هستند که آن ها را به همه جای دنیا صادر می کنیم.

او ضمن بیان اینکه ایران از نظر تجهیزات پزشکی در کشورهای منطقه صاحب نام است، گفت: در سال 97 حدود سی میلیون دلار صادرات مستقیم تجهیزات پزشکی داشته ایم و در کنار آن قراردادهای مشاوره و انتقال تکنولوژی هم داشته ایم که جزء خدمات تجهیزات پزشکی محسوب می شوند و در حال جمع بندی رقم حاصله ی آن ها هستیم.

همچنین رئیس اداره صادارت اداره کل تجهیزات پزشکی مشکلات کنونی تولید کنندگان را اینگونه تصریح کرد: کار تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ما به دلیل تحریم ها و مشکلات ارزی سخت تر از سابق شده و مهمترین مشکل تولیدکنندگان، تأمین ارز برای مواد اولیه و تهیه ی مواد اولیه از کشورهای دیگر است. البته ما با کمک و همکاری سازمان صنعت و گمرک برای حل و فصل مشکلات این تولیدکنندگان در تلاش هستیم.

سید آصف مهدوی از دستاوردهای نمایشگاه اخیر ایران هلث نیز حرف زد: امسال علی رغم تحریم های ظالمانه و کاهش بخش ارزی و خارجی نمایشگاه، 4 هزار متر افزایش فضا در بخش ریالی و داخلی داشتیم. جالب است شرکت های نوپا و استارتاپ های داخلی هم در این نمایشگاه حضور خیلی خوبی داشتند.

وی در این باره به بهداشت نیوز گفت: امسال غرفه داران خارجی به دلیل تحریم ها کم تر از سال های قبل در نمایشگاه حضور داشتند ولی بازدید کنندگان و مشتریان خارجی و نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که عمدتا خریداران تجهیزات پزشکی هستند حضور خوبی داشتند و با آخرین محصولات و تکنولوژی های به کار رفته در محصولات حوزه سلامت آشنا شدند.

مهدوی اضافه کرد: با توجه به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به نام سال "رونق تولید" من معتقدم که باید اتکای خود را به منابع نفتی کم کنیم و از توانمندی های خود در صنایع دیگر مخصوصا تجهیزات پزشکی بهترین بهره را ببریم چون از این طریق هم درآمد صادراتی خوبی می توانیم داشته باشیم و از طرفی کشور را از واردات محصولات مختلف بی نیاز می کنیم.

رئیس اداره صادارت اداره کل تجهیزات پزشکی با اشاره به اینکه در حوزه ی تجهیزات پزشکی گروه های کالایی را داشته ایم که قبلا وارداتی بودند ولی الان واردات آن ها به زیر 10 درصد رسیده است، گفت: در بخش صادرات یک همت بلندی را باید از طرف شرکت های تولیدکننده داشته باشیم و دید و فرهنگ صادراتی در بین تولیدکنندگان باید بهتر شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر شرکت ها حضور مستمر و فعال در کشورهای هدف داشته باشند، مثلا در مناقسات خارجی آن ها شرکت کنند و بتوانند در بازار خصوصی کشورهای هدف فعالیت کنند، رشد صادارت بسیار چشمگیری خواهیم داشت.

او افزود: نشست های مختلفی در راستای بهبود صادرات برگزار می کنیم مثلا سال گذشته نشستی با فعالین صادراتی عراق برگزار کردیم  و به تولید کنندگان داخلی مشاوره ها و آموزش هایی را در خصوص اینکه در عراق چه فرصت هایی وجود دارد و روش ورود به بازار عراق چگونه است، ارائه دادیم.

مهندس سید آصف مهدوی، رئیس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی در آخر به بهداشت نیوز گفت: همچنین همکاری هایی را با معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان توسعه و تجارت داریم تا بتوانیم از طریق کانال های رسمی و تفاهم نامه هایی که مثلا بین وزارت بهداشت ما و کشورهای هدف وجود دارد، مسائل و مشکلات تولیدکنندگان داخلی را حل کنیم.

https://behdasht.news/fa/news-details/120855

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4094
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه: 6,573,334
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386