اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 5 خرداد 1401
عقد تفاهم نامه همکاری بین اداره کل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بیان شد:

شرکت‌های دانش بنیان، محور پیشرفت و تولید/ سامان دهی و تدوین برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان در اجرای بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی

تاريخ:سيزدهم مرداد 1398 ساعت 20:53   |   کد : 4173   |   مشاهده: 13314
تفاهم نامه همکاری بین اداره کل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت منعقد شد.
شرکت‌های دانش بنیان، محور پیشرفت و تولید/ سامان دهی و تدوین برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان در اجرای بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، روز شنبه مورخ 12 مردادماه 1398  تفاهم نامه‌ای بین اداره کل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با حضور ابوالفضل باقری، مدیرکل هماهنگی اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و مهندس سیدحسین صفوی، مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی به امضا رسید.
 
این تفاهم نامه در اجرای بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در جهت سامان دهی و تدوین برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان به منظور نیل به توسعه همکاری های متقابل و بهره مندی از ظرفیت های اجرایی و کارشناسی در جهت توسعه توانمندی های فناورانه، تولید محصولات و خدمات دانش بنیان و تجاری سازی آنها، توسعه فناوری و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و افزایش دسترس پذیری و کیفیت خدمات شرکت های دانش بنیان در زمینه تجهیزات و ملزومات پزشکی منعقد گردید.

در این مراسم مهندس سید حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت اظهار کرد: با وجود وضع فعلی کشور و تحریم‌های اعمال شده، توجه به تولید داخل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. علی رغم ادعای کشور‌های غربی، تحریم‌ها باعث ایجاد اختلال در تبادلات مالی و در نتیجه مشکل در واردات دارو و تجهیزات پزشکی شده است.
 
صفوی بیان کرد: باوجود فشار‌های وارده و مشکلاتی که در این حوزه داشتیم پیشرفت خوبی را در زمینه تولیدات داخلی شاهد بودیم، در سال 1397 تولیدات ما در این حوزه رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرد و خوشبختانه همین فرایند در سال 1398 هم ادامه پیدا کرد.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: سال 1397 حدود ۱۹۰ محصول و  در سال 1398  بیش از ۳۲۰ محصول تولید داشته ایم، این آمار نشان می‌دهد که در این زمینه به خودکفایی رسیده ایم؛ این نوید دهنده رشد و شرایط خوب تجهیزات پزشکی است.
 
او تصریح کرد: وظیفه رسیدگی و تولید تجهیزات پزشکی را شرکت‌های دانش بنیان بر عهده دارند و در حال حاضر چیزی حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه تولید محصولات هایتک فعالیت می‌کنند که با هماهنگی‌های صورت گرفته بین این شرکت‌ها و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری پیشرفت خوبی را  شاهد بودیم.
 
صفوی گفت: برای سوق دادن شرکت‌ها به سمت نیاز‌های کشور و ایجاد هماهنگی بیشتر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به امضای تفاهم نامه‌ای در این زمینه کرده‌ایم و امیدواریم اداره کل تجهیزات پزشکی بتواند اطلاعات بیشتری برای کمک به این شرکت‌ها در اختیار آن‌ها قرار دهد.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی تصریح کرد: امیدواریم با این تعامل دوجانبه، راهنمای شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تجهیزات پزشکی باشیم. ما شرکت‌های دانش بنیان را محور پیشرفت و تولید می‌دانیم و برای کمک به این شرکت‌ها و دستیابی به دانش تولیدات هایتک، تلاش خواهیم کرد.

در ادامه مراسم ابوالفضل باقری، مدیرکل هماهنگی اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: ما به حوزه سلامت با حضور شرکت‌ها دانش بنیان  به عنوان یک رویکرد اساسی نگاه می‌کنیم و سعی داریم حضور این شرکت‌ها راهکاری برای گره گشایی از مشکلات کشور باشد.
 
او ادامه داد: پیوند اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد ملی باید هدف قرار بگیرد. بدون شک یکی از حوزه‌هایی که باید به آن توجه کنیم، حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی است.
 
باقری تشریح کرد: برنامه جامعی با ۲ محور اساسی برای کمک به شرکت‌ها در دستور کار قرار گرفته است، محور اولیه آن دسته از شرکت‌هایی هستند که توان تولید محصولات را دارند و مجوز‌های لازم را اخذ کرده‌اند اما مقدار تولید آن‌ها با تقاضا تناسب ندارد این شرکت‌ها با بسته‌های حمایتی توانمند‌سازی خواهند شد.
 
مدیرکل هماهنگی اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان ادامه داد: محور بعدی هدف گیری محصولات استراتژیک است که بیشترین سهم ارز را به خود اختصاص می‌دهد. بسته‌های حمایتی متنوعی برای کمک به شرکت‌های فعال در این زمینه در نظر گرفته شده است که با حمایت‌های صورت گرفته، شرکت‌های متعددی توانسته‌اند نه تنها نیاز داخل را پوشش دهند بلکه اقدام به صادرات محصولات تولیدی کنند.
 
او در پایان یادآوری کرد: طراحی ساز و کار‌های مالی مناسب می‌تواند به ارتقا شرکت‌ها کمک کند، این تکمیل زیرساخت‌های لازم و استاندارد سازی می‌تواند ما را به هدف نهایی نزدیک کند.

https://www.yjc.ir/00TTP8

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4173
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,678,260
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386