جمعه 22 آذر 1398
وزیر بهداشت در دیدار همتای لبنانی خود گفت؛

حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله را یار و یاور خودمان در منطقه می دانیم/آمادگی کامل داریم که به لبنان در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، پذیرش دانشجو در همه مقاطع و درمان بیماران کمک کنیم/ وزیر بهداشت لبنان؛ هیچ محدودیتی از نظر بین المللی برای همکاری با ایران نداریم

تاريخ:چهاردهم مرداد 1398 ساعت 16:12   |   کد : 4174   |   مشاهده: 2076
وزیر بهداشت گفت: خوشحالیم که وزیر بهداشت لبنان، عضوی از حزب الله در کابینه دولت این کشور است و همواره حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله را یار و یاور خودمان در منطقه می دانیم و یکی از دلگرمی ها و دلخوشی های رهبر فقید انقلاب و مقام معظم رهبری، حضور حزب الله در منطقه بوده است.
 حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله را یار و یاور خودمان در منطقه می دانیم/آمادگی کامل داریم که به لبنان در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، پذیرش دانشجو در همه مقاطع و درمان بیماران کمک کنیم/ وزیر بهداشت لبنان؛ هیچ محدودیتی از نظر بین المللی برای همکاری با ایران نداریم
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار دکتر جمیل جبق وزیر بهداشت عمومی لبنان در ستاد وزارت بهداشت گفت: خوشحالیم که وزیر بهداشت لبنان، عضوی از حزب الله در کابینه دولت این کشور است و همواره حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله را یار و یاور خودمان در منطقه می دانیم و یکی از دلگرمی ها و دلخوشی های رهبر فقید انقلاب و مقام معظم رهبری، حضور حزب الله در منطقه بوده است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: خودمان را در کنار کشور لبنان مکلف به هرگونه و مساعدت می دانیم و آمادگی کامل داریم که به لبنان در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، پذیرش دانشجو در همه مقاطع و درمان بیماران کمک کنیم.

وی افزود: وزیر بهداشت عمومی لبنان از نزدیک امکانات وسیع ایران در حوزه های دارو، درمان، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مشاهده کرد. خوشبختانه 97 درصد از داروهای مورد نیاز ایران در کشور تولید می شود و تا دو سه سال آینده، 3 درصد داروی وارداتی را نیز در داخل تولید خواهیم کرد در حالیکه قبل از انقلاب برای انجام بسیاری از جراحی ها و درمان ها مجبور بودیم بیماران ایرانی را به خارج از کشور بفرستیم اما امروز پذیرای تعداد زیادی از بیماران کشورهای منطقه برای درمان و از جمله پیوند اعضا هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ارزشمند ایران در حوزه زیرساخت های پیشگیری و بهداشتی، گفت: اخیرا توانستیم فشارخون حدود 31 میلیون نفر از مردم را کنترل و ثبت کنیم که مورد توجه و تقدیر سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

دکتر نمکی تاکید کرد: در ملاقات خصوصی که با وزیر بهداشت عمومی لبنان داشتم مقرر شد که نماینده ای از سوی دو کشور برای تدوین و اجرای برنامه 5 ساله در حوزه سلامت به ویژه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شود و پیگیری موارد تفاهم شده را بر عهده داشته باشند.

وی یادآور شد: 30 سال پیش افتخار داشتم که معاونت بهداشت وزارت بهداشت باشم و در ایجاد زیرساخت شبکه بهداشت و درمان کشور نقش داشته باشم و آماده ایم که کل تجربیات و سابقه ایران را برای تقویت نظام سلامت لبنان در اختیار دولت این کشور قرار دهیم چون عزت و سربلندی لبنان، عزت و سربلندی ایران است.

دکتر سعید نمکی اظهار داشت:  در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانشجویان لبنانی در مقاطع مختلف در ایران تحصیل می کنند که مقرر شد تعداد آنها در آینده افزایش یابد. همچنین در زمینه درمان بیماران لبنانی، تسهیلاتی را فراهم خواهیم کرد تا ایران را به عنوان کشور دوست و پر از آرامش برای درمان انتخاب کنند.

وی در خصوص تسهیلات ایران برای تقویت همکاری های آموزش پزشکی بین ایران و لبنان گفت: امروز تفاهم کردیم که کمیسیون مشترکی بین دو کشور تشکیل شود و نمایندگانی از سوی وزارت بهداشت دو کشور در آن عضویت داشته باشند تا برنامه 5 ساله همکاری در حوزه سلامت را تعریف و اجرایی کنیم و قطعا همه امکانات مان را در اختیار دولت و مردم لبنان خواهیم گذاشت چون سرافزاری و عزت لبنان، سرافرازی و عزت ما است و آمادگی کامل انتقال تجربیات و دانش به این کشور را داریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همکاری مستمر و مداوم در انتقال دانش فنی به لبنان را مهم می دانیم البته در مرحله اول باید محصولات ایرانی را برای رفع مشکلات فوری مردم لبنان بعد از ثبت دارو به این کشور صادر کنیم و همزمان بخش خصوصی دو کشور، باید برای انتقال دانش فنی با یکدیگر همکاری کنند. معتقدیم اگر در لبنان زیرساخت های مربوط به ساخت داروهای های تک را فراهم کنیم، نه تنها بازار لبنان بلکه بازار کشورهای منطقه را نیز به دست آوریم.

دکتر نمکی افزود: هرگز به کشور دوست و برادرمان لبنان به عنوان یک بازار تجارت نگاه نمی کنیم بلکه دوست داریم که در انتقال دانش فنی، لبنان را به آخرین دستاوردهای خودمان برای توسعه زیرساخت های نظام سلامت این کشور، مجهز کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که دانشجویان لبنانی در تمام مقاطع تحصیلی در ایران تحصیل کنند البته در حال حاضر، تعداد قابل توجهی دانشجوی لبنانی در ایران تحصیل می کنند و چندی پیش در بیمارستان ابن سینا شیراز(بیمارستان تخصصی پیوند اعضا) یک رزیدنت فوق تخصصی لبنانی را دیدم که برای آموزش به شیراز آمده بود تا بعد از آموزش، این امکان را در لبنان راه اندازی و تقویت کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر دولت آمریکا به عنوان یک جنایت جنگی، ایران را به شدت تحت فشار قرار داده اما خوشبختانه 97 درصد از داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کنیم و برای 3 درصد داروی وارداتی به ایران، آمریکا فشارهای زیاد غیر منطقی و غیرانسانی وارد می کند که این داروها برای بیماران خاص و صعب العلاج، وارد کشور نشود البته تا امروز با شیوه های مختلف توانسته ایم داروهای اساسی مورد نیاز را تهیه کنیم.

دکتر نمکی اضافه کرد: تحریم ها و فشارها ما را وادار کرده که بخش قابل توجهی از مواد اولیه مورد نیاز دارو را تهیه کنیم و در مورد داروهای بیولوژیک و بیو سیمیلار خوشبختانه نیازمند ماده اولیه وارداتی نیستیم.

در ادامه این دیدار، وزیر بهداشت عمومی لبنان گفت: ایران کشور دوم ما است و روابط ایران و لبنان به عنوان دو کشور پیوند خورده و دوست قدیمی، تاریخ دیرینی دارد و تلاش ما این است که روابط دوستانه دو کشور را به ویژه در حوزه بهداشت و آموزش پزشکی، استحکام بخشیم.

دکتر جمیل جبق اظهار داشت: پس از بازدید های فنی و طولانی مدت هیات لبنانی از کارخانه های داروسازی و مراکز بهداشتی ایران، از دانش، توان و امکانات ایران به ویژه در حوزه داروسازی، شگفت زده شدم.

وی یادآور شد: بازدیدهایی از مراکز و خانه های بهداشت روستایی داشتیم و شگفت زده و مطلع شدیم که ایران در پوشش خدمات بهداشتی اولیه پیشتاز کشورهای منطقه است.

وزیر بهداشت عمومی لبنان یادآور شد: امروز از آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو بازدید کردیم و وجود آن برای تمام کشورها به ویژه کشورهای منطقه را یک نیاز مبرم می دانم و در تلاش هستیم که نمونه ای از این آزمایشگاه که تمام مواد غذایی، دارو و آب را کنترل می کند در لبنان ایجاد کنیم چون گام بسیار مهمی برای سلامت شهروندان است.

دکتر جمیل جبق اظهار داشت: در بازدیدهایی که از شرکت های دارویی ایران داشتم شگفت زده شدم که بسیاری از محصولات دارویی در ایران با کیفیت بسیار بالا تولید می شوند و در تلاش هستیم که از این امکانات در لبنان استفاده کنیم اما در لبنان، وزارت بهداشت از طریق بخش خصوصی اقدام به تامین دارو می کند و بخش خصوصی لبنان از شرکت های دارویی ایرانی، دارو وارد می کنند و در تلاش هستیم که این روند را تسهیل کنیم تا هر شهروند لبنانی بتواند از امکانات ارزشمند و دانش فنی بالا و داروهای باکیفیت ایرانی با قیمت رقابتی و مناسب استفاده کند.

وی تاکید کرد: برای تقویت و استحکام روابط بین ایران و لبنان در حوزه سلامت به ویژه در حوزه بهداشت، درمان، دارو، تجهیزات و آموزش، عزم راسخ داریم و از پیشنهادات سازنده وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح روابط، تشکر می کنم.

وزیر بهداشت عمومی لبنان یادآور شد: همه می دانند که لبنان، تحریم های ظالمانه علیه ایران را مردود می داند و محکوم می کند بنابراین هیچ محدودیتی از نظر بین المللی برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در زمینه غذا و دارو نداریم و معتقدیم که بسیاری از کشورهای منطقه، چنین موضعی دارند.

دکتر جبق در خصوص تمهیدات لبنان برای همکاری با ایران در صورت افزایش تحریم ها علیه ایران، گفت:  این که دسترسی مردم یک کشور به ویژه کودکان و سالخوردگان به مواد غذایی و دارو، محدود و تحریم شود،‌ جنایت علیه بشریت است و مطمئنا با مخالف های جهانی روبرو خواهد شد.

دکتر جبق در پایان خاطرنشان کرد: از چندین بیمارستان ایران بازدید کردم و مشاهده کردم که ایران آمادگی دارد که به متخصصان لبنانی که در ایران تحصیل می کنند و همچنین دانشجویان لبنانی، تحصیلات تکمیلی و دوره های تخصصی را ارائه کند.

air.ir/ZwqNF8o
air.ir/ZwqPF8o
air.ir/ZwqZG8o
air.ir/Zwq1G8o

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4174
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  7,822,848
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386