اداره تجهیزات پزشکی
پنج شنبه 5 خرداد 1401
وزیر بهداشت در دیدار همتای اندونزیایی خود عنوان کرد:

در حوزه واکسیناسیون، صنعت حلال، نانو و فرآورده‌های بایو تکنولوژی و دارو و تجهیزات پزشکی برای ٧٠٠ میلیون نفر جمعیت اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ سه آن) می‌توانیم همکاری خوبی با اندونزی داشته باشیم.

تاريخ:بيست و چهارم شهريور 1398 ساعت 13:19   |   کد : 4235   |   مشاهده: 12950
وزیر بهداشت کشورمان گفت: همکاری ما با کشور دوست اندونزی بسیار مهم است.
در حوزه واکسیناسیون، صنعت حلال، نانو و فرآورده‌های بایو تکنولوژی و دارو و تجهیزات پزشکی برای ٧٠٠  میلیون نفر جمعیت اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ سه آن) می‌توانیم همکاری خوبی با اندونزی داشته باشیم.
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار با وزیر بهداشت اندونزی گفت: برای ایران همکاری با کشورهای آسیایی به ویژه اندونزی پر اهمیت است، در سال ٢٠١۶ رییس جمهور اندونزی به ایران سفر کرد و ملاقات هایی با رییس جمهور و مقام معظم رهبری داشت و دیدارهای دکتر ظریف و وزیر امورخارجه اندونزی در بهبود روابط دو طرف تاثیر به سزایی داشت. در ستاد وزارت بهداشت اظهار داشت: کشور ما در سال های بعد از انقلاب دستاوردهای خوبی در حوزه بهداشت و درمان، واکسیناسیون و کاهش مرگ و میر کودکان و گروه های آسیب پذیر داشته است.

وی با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی طرح تحول سلامت با اولویت توجه به بهداشت و درمان اجرایی شد، گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم سهم سلامت از تولید ناخالص ملی سه درصد افزایش پیدا کرد، با اجرای این طرح توانستیم در کاهش پرداخت از جیب بیمار در بخش بستری و ‌ پوشش بیمه ای بیماران خاص و صعب العلاج به ویژه در مناطق محروم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

دکتر نمکی ادامه داد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت اولویت پیشگیری بر درمان مورد توجه قرار گرفت و پیشگیری و کاهش ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر را در دستور کار قرار دادیم البته 30 سال پیش، ایران به عنوان اولین کشور منطقه اقدام به راه اندازی اداره کل مبارزه با بیماری های غیرواگیر کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به غربالگری فشار خون ایرانیان اظهار کرد: امسال ٣٠ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر جمعیت بالای ٣٠ سال را در فشارخون بالا غربالگری کردیم تا بتوانیم سبک زندگی و تغذیه بیماران فشارخون را بهبود بخشیده و مرگ ٩٧ هزار نفر ناشی از فشار خون بالا، سکته های مغزی، قلبی و نارسایی کلیوی را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: پرونده الکترونیک سلامت را برای همه ایرانیان فراهم کردیم و پرونده الکترونیک سلامت، ریل مناسبی برای استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده است. برنامه بیمه همگانی از دستاوردهای دولت دکتر روحانی بود و اخیرا در هیات دولت مصوب کردیم که هیچ ایرانی نباید بدون دفترچه بیمه باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در آموزش پزشکی دستاوردهای خوبی داشتیم، گفت: نیازهای آموزشی و درمانی کشور را در حوزه های مختلف و درمان‌های پیشرفته مانند پیوند اعضا تامین کرده ایم و حتی می‌توانیم گردشگران سلامت را جذب و درمان کنیم.

دکتر نمکی با بیان اینکه ٩٧ درصد داروهای کشور تولید داخل هستند، گفت: با استفاده از حدود ١٢٠٠ شرکت دانش بنیان و بخش های تحقیق و توسعه ١٢٠ شرکت داخلی، نیاز دارویی کشور را تامین کرده و امیدواریم بتوانیم تا دو سال آینده ٩۵ درصد مواد اولیه دارویی را در کشور تولید کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همکاری ما با کشور دوست اندونزی بسیار مهم است، گفت: در حوزه واکسیناسیون، صنعت حلال، نانو و فرآورده‌های بایو تکنولوژی و دارو و تجهیزات پزشکی برای ٧٠٠  میلیون نفر جمعیت اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ سه آن) می‌توانیم همکاری خوبی با اندونزی داشته باشیم.

وی بیان کرد: کشور اندونزی تجارب خوبی در مدیریت بلایای طبیعی به ویژه زلزله دارد و به عنوان یک کشور بلاخیز می‌توانیم از تجربه ارزنده اندونزی در مدیریت بحران و بلایای طبیعی استفاده کنیم.

البته ما نیز در حوزه های درمانی، آموزشی و پژوهشی آماده هستیم تا تجارب مان را به اندونزی منتقل و از تجربیات این کشور، استفاده کنیم.

دکتر نمکی ضمن تاکید بر اهمیت کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، خاطرنشان کرد: ایران، در ریشه کنی بسیاری از بیماری های واگیردار از جمله سرخک، مالاریا و حذف کزاز نوزادان و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام عملکرد بسیار موفقی داشته است و آماده ایم این تجربیات را در اختیار کشور اندونزی قرار دهیم.

وزیر بهداشت از جامعه محور شدن سلامت در اندونزی ابزار خرسندی کرد و گفت: از نیمه دوم سال جاری، طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت" را در کشور اجرایی می کنیم و در آینده ای نزدیک حدود 20 میلیون زن ایرانی را به عنوان محور این طرح، آموزش می دهیم تا نظام سلامت، جامعه محور شود و از دانشجویان رشته های علوم پزشکی برای جامعه محور کردن نظام سلامت استفاده بیشتری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و شرکت های دانش بنیان آمادگی دارند تا در تهیه داروهای مورد نیاز اندونزی، انتقال دانش فنی به این کشور و همچنین پذیرش تجربیات موفق اندونزی همکاری های گسترده ای را آغاز کنند.

وزیر بهداشت در خصوص تقویت همکاری های ایران و اندونزی در حوزه گردشگری سلامت، گفت: در حال حاضر در مورد جذب توریسم سلامت از همه کشورها از جمله اندونزی آمادگی داریم اما اندونزی از ما می خواهد که در استقرار ساختار توریسم سلامت در جزایر اندونزی به این کشور کمک کنیم که باید به عنوان برنامه ای دو طرفه کار کنیم.

دکتر نمکی با اشاره به امضای 3 تفاهم نامه همکاری مشترک بین ایران و اندونزی، خاطرنشان کرد: هیچ یک از این تفاهم نامه وارد فاز اجرایی نشده که امیدواریم در آینده بتوانیم آنها را عملیاتی کنیم چون زمینه بسیار خوبی برای همکاری بین دو کشور، فراهم است و همین که همکاران ما در این شرایط به ایران سفر کرده اند نشان می دهد که آنها برای تقویت روابط بین دو کشور، عزم شان را جزم کرده اند که به حرف های قلدرمآبانه "نه" بگویند.

وی در خصوص همکاری های آموزشی بین دو کشور در حوزه سلامت، گفت: خوشبختانه امکانات بسیار خوبی برای پذیرش دانشجو در رشته های مختلف علوم پزشکی به ویژه در بخش های رزیدنتی، تخصصی و PHD در علوم پایه و بالینی در ایران داریم و در حال حاضر نیز دانشجویان خارجی زیادی در ایران تحصیل می کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: همکاران ما در وزارت بهداشت اندونزی مایل هستند که دانشجویان این کشور را برای تحصیل در مقاطع PHD به ویژه در سل تراپی، سلول های بنیادی، صنعت دارویی، فناوری های بایولوژیک و نانو فناوری و همچنین پیوند اعضا به ایران اعزام کنند که امیدواریم این تبادلات، تقویت شود.

خانم دکتر نیلا فرید ملوک وزیر بهداشت اندونزی در دیدار با دکتر نمکی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: سلامت یکی از اولویت های رییس جمهور اندونزی است و دولت علاوه بر تمرکز در توسعه زیرساخت ها، به سلامت جامعه نیز توجه جدی دارد.

وی افزود: جمعیت ایران حدود 80 میلیون نفر است اما اندونزی 4 برابر ایران جمعیت و 17500 جزیره دارد که در منطقه زلزله خیزی قرار گرفته و مشکلات زیادی در کشور داریم چون الگوی بیماری ها از واگیردار به سمت غیرواگیر تغییر یافته است بنابراین اولویت و تمرکز ما نیز، این بیماری ها به ویژه دیابت و فشارخون بالا است. 

وزیر بهداشت اندونزی خاطرنشان کرد: شناسایی و غربالگری فشارخون بالا در ایران برای جمعیت بیش از 30 میلیون نفری و کاهش مرگ مادران باردار و کودکان برای من جذاب است و می توانیم در این زمینه ها همکاری هایی در آینده داشته باشیم.

ملوک اضافه کرد: در نشست آستانه تاکید کردیم که باید بهداشت اولیه را تقویت کنیم. رویکرد ما در اندونزی توجه به بهداشت در خانواده است تا از بروز بیماری های غیرواگیر جلوگیری کنیم.  وی با بیان اینکه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت در ایران برای ما جذاب است، گفت: در اندونزی در این زمینه، در مراحل اولیه قرار داریم و بیمه سراسری و رایگان برای مردم این کشور انجام شده و بیشترین هزینه های درمانی توسط دولت و مابقی توسط مردم تامین می شود.

وزیر بهداشت اندونزی در خصوص اهداف سفر خود به ایران اظهار داشت: یکی از اهداف سفر ما این است که از نزدیک سیستم بهداشتی و درمانی ایران را ببنیم و در زمینه های فناوری سلول های بنیادی، پیوند اعضا و تقویت گردشگری سلامت در اندونزی با توجه به وجود 17500 جزیره در این کشور، همکاری های خود را گسترش کنیم. 

ملوک با اشاره به همراهی شرکت های دارویی اندونزیایی در سفر خود به ایران، افزود: در مورد انتقال فناوری داروسازی بین دو کشور، تقویت تولید مواد اولیه و دیگر زمینه ها علاقه مند به ارتقای همکاری های مشترک هستیم و امیدواریم که توافق نامه و تفاهم نامه ها، اجرایی شود.

وی در خصوص شرایط همکاری با ایران در زمان تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان، گفت: کار ما در تقویت همکاری های بهداشتی و درمانی با ایران، بشردوستانه و انسانی است و این همکاری ها می تواند انواع مختلفی داشته باشد. 

معاون وزیر بهداشت اندونزی در خصوص میزان واردات دارو به این کشور و چشم انداز همکاری های دارویی با ایران، گفت: بیش از 80 درصد از داروهای مورد نیاز اندونزی، ساخت داخلی است و آنچه نیاز به واردات داریم، داروهای با تکنولوژی پیشرفته است.

در اندونزی 200 صنعت دارویی فعال هستند و سیاست دولت ما عدم وابستگی در تهیه مواد اولیه دارویی و ساخت داروهای وارداتی است. وی یادآور شد: امیدواریم که از همکاری با ایران در مورد فناوری نانو و انتقال فناوری دارو بیشتر استفاده کنیم و اندونزی می تواند به عنوان نماینده داروهای ایرانی در اندونزی و کشورهای همسایه نقش آفرینی کند.  

گزارش تصویری دیدار وزیر بهداشت اندونزی با وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران
گزارش تصویری امضای تفاهمنامه های همکاری وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و اندونزی

air.ir/ZwqEZ9o
air.ir/ZwqDZ9o
air.ir/Zwqd49o

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4235
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,692,424
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386