پنج شنبه 6 آبان 1400
در همایش روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور در شیراز با سازمان غذا و دارو صورت پذیرفت؛

واگذاری بخشی از فعالیت ها و مسوولیت های سازمان غذا و دارو به دانشگاهها/ رسیدگی به مسایل و چالش ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات و ملزومات پزشکی برای توسعه تولید و کیفیت محصولات

تاريخ:بيست و ششم آذر 1398 ساعت 11:12   |   کد : 4368   |   مشاهده: 6878

همایش روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، با حضور رییس سازمان غذا و دارو به میزبانی شیراز برگزار شد.
 واگذاری بخشی از فعالیت ها و مسوولیت های سازمان غذا و دارو به دانشگاهها/ رسیدگی به مسایل و چالش ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات و ملزومات پزشکی برای توسعه تولید و کیفیت محصولات
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزمات پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی کشور در در همایش روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور در شیراز گفت: منطقه پنج کشور از پتانسیل بالایی در زمینه های مختلف مانند تولیدات ویژه و وجود بنادر برخوردار است، همچنین توان علمی که از گذشته در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی منطقه پنج به ویژه دانشگاه علوم پزشکی شیراز وجود دارد، منجر می شود تا با تلاش، پیگیری و برنامه ریزی از این توانمندی ها استفاده کنیم.

دکتر محمدرضا شانه ساز افزود: در این نشست پس از ارایه نظرات و پیشنهادات روسای دانشگاه های کلان منطقه، تلاش می شود راهکارهای اجرایی نیز برای تحقق اهداف بلند مدت موجود در این منطقه ارایه شود.

او با بیان اینکه در این نشست تفاهم نامه توسعه همکاری های بین دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه به امضاء رسید، اظهار کرد: بخشی از فعالیت ها و مسوولیت های سازمان غذا و دارو، نسبت به توانمندی ها و امکانات، برای سرعت بخشیدن به فعالیت های تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدمات به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج واگذار می شود.

رییس سازمان غذا و داروی کشور ادامه داد: ذخایر کشور در زمینه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، وضعیت اطمینان بخشی دارد، به طوری که ذخیره این اقلام نسبت به سال گذشته، دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است و در تمامی بیمارستان های دولتی، خصوصی و مراکز بهداشتی درمانی کشور موجود است.

دکتر شانه ساز بیان کرد: باید در راستای اقتصاد ملی و توسعه آن، دسترسی آسانتر و بهینه تر بیماران به دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی گام های موثری برداشت، همچنین لازم است از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود تا مصرف کنندگان ناچار نباشند داروی مورد نیاز خود را با ۱۰ تا ۱۵ برابر قیمت از خارج از کشور تهیه کنند.

در این همایش، دکتر علی بهادر رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به برخی از اقدامات و دستاوردهای دانشگاه در زمینه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، برگزاری چنین نشست هایی را راهکاری برای رفع چالش های موجود در منطقه و در نتیجه پیشرفت و خودکفایی کشور در حوزه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی عنوان کرد.

وی افزود: در این همایش برخی از نیازهای منطقه به ویژه در زمینه دارویی و تجهیزاتی، مسایل مربوط به تولیدکنندگان و حمایت از تولیدکننده داخلی مطرح و در خصوص آن تبادل نظر شد، همچنین راهکارهایی برای مواجهه با بحران های احتمالی و سرعت بخشیدن در تامین دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی ارایه شد.

او ادامه داد: تلاش ها باید در راستای خدمت به جامعه، ارتقای سطح ارایه خدمات به بیماران، پیشرفت و آبادانی کشور باشد و امیدواریم روزی برسد که ایران اسلامی در تمامی زمینه ها خودکفا باشد.

مهندس سید حسین صفوی مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو نیز در این همایش، یکی از محورهای این همایش را بررسی مسایل روز حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود در کشور و تحریم های به وجود آمده در حوزه های مختلف، تکیه بر توان تولیدات داخلی برای تامین نیازهای داخلی کشور، بیش از پیش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

افزود: رسیدگی به مسایل و چالش ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات و ملزومات پزشکی برای توسعه تولید و کیفیت محصولات، از وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شمار می رود.

او با بیان اینکه حدود ۳۳۰ قلم کالای پزشکی در کشور تولید می شود که نیازی به واردات نیست، ادامه داد: هفتصد واحد تولیدکننده دارای پروانه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور وجود دارد که از این تعداد، بیش از دویست واحد مربوط به شرکت های دانش بنیان است که از سال های گذشته رشد قابل توجهی در زمینه تولید این اقلام داشته است.

دکتر خشنود معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان گزارشی از عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور گفت: در راستای اجرای بهینه سیاست های کلی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو، در راستای توسعه و تسهیل تولید، توزیع، عرضه و صادرات کالای های سلامت محور و استفاده از توان و ظرفیت معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه ها و سازمان غذا و دارو به امضا رسید.

وی تمامی کالاهایی که مجوز تولید، توزیع، عرضه، صادرات و واردات آن جزء اختیارات سازمان غذا و دارو است را کالاهای سلامت محور عنوان کرد.

پس از این همایش، نشست بررسی مسایل و رفع چالش های موجود در شرکت های تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی استان، با حضور معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی کشور برگزار شد.

در این نشست، نمایندگانی از شرکت های مختلف تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی استان، چالش ها، نظرات و پیشنهادات خود را به مسوولان استانی و کشوری مطرح کردند و در خصوص موارد مطرح شده تبادل نظر شد.

همایش روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور با حضور دکتر محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو، مهندس سید حسین صفوی مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر فرزانه یزدانی معاون توسعه مدیریت و منابع و مهندس عباس مهدیزاده مدیر راهبری، پایش و امور استان های سازمان غذا و دارو به میزبانی شیراز برگزار شد.

https://www.sums.ac.ir

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4368
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  26,445,248
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386