شنبه 16 فروردين 1399
رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

افزایش تخصیص ارز به حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی / رمز این موفقیت تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و تولید است

تاريخ:بيست و نهم بهمن 1398 ساعت 09:11   |   کد : 4455   |   مشاهده: 1176
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و تولید دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: سهم ارز تولید داخل ۶۰ و واردات به ۴۰ رسیده است.
 افزایش تخصیص ارز به حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی / رمز این موفقیت تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و تولید است
به گزارش وبدا، دکتر محمد رضا شانه ساز در مراسم تقدیر از توانمندیهای تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور، سخنان اخیر رئیس جمهور درمورد توانمندی‌های صنعت دارویی را ماحصل تلاش دست‌اندرکاران این صنعت دانست و اظهار کرد: ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی در سال ۹۷ حدود ۳.۷ میلیارد دلار بود که در سال ۹۸ با کاهش ۲۰ درصدی این رقم به حدود ۳ میلیارد دلار رسیده است.

وی با اشاره به کاهش اقلام کمبود دارو و تجهیزات در بازار عنوان کرد: رمز این موفقیت تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و تولید است. بطوریکه این الگو از ۶۰ به ۴۰ تغییر یافته و سهم ارز تولید ۶۰ و واردات به ۴۰ رسیده که ماحصل آن یک خدمت بزرگ است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نوع ارز مورد نیاز واردات قبلا یورو بود که توانستیم با تغییر رویکرد به سمت تولید، به سراغ ارزهای شرقی برویم که خدمت بسیار بزرگی به سیستم بانکی کشور بود.

وی افزود: برنامه ریزی کرده ایم که در سالهای آینده بتوانیم قدم‌های بلندتری در جهت تولید برداریم. واقعیت این است که از زمان افزایش فشارهای بین‌المللی، روند تولید داخل و حرکت به سمت خودکفایی در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی، سرعت بیشتری پیدا کرده است.


دکتر شانه ساز تصریح کرد: خوشبختانه میزان تقاضا برای افتتاح کارخانه ها و رونمایی از خط تولید محصولات جدید به قدری است که برنامه‌ریزی برای حضور ما در این مراسم را سخت کرده و اینها به رغم همه تحریم‌های محدودکننده و ظالمانه است.

وی با اشاره به چالش‌های صادرات در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: میزان خروج غیررسمی دارو از ایران به کشورهای منطقه عدد قابل توجهی است و ما باید بتوانیم این میزان را به صادرات رسمی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی برسانیم.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه واردکنندگان یکی پس از دیگری در حال تبدیل شدن به تولیدکننده هستند، ابراز امیدواری کرد که تجارب و توانمندی های آنها در حوزه تجارت موجب توسعه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی شود.

air.ir/ZwqCQao

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4455
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  9,666,791
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386