اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 26 مرداد 1401
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

افزایش ٨ برابری ظرفیت تولید ماسک در کشور/ سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی کند که مردم عادی از ماسک استفاده کنند و استفاده از ماسک برای کادر درمانی و بیماران برای پیشگیری از انتقال کروناویروس ضروری است

تاريخ:هفتم فروردين 1399 ساعت 16:00   |   کد : 4539   |   مشاهده: 9886
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: در شرایط بروز بحران کرونا در کشور با تجربه جدیدی مواجه شده ایم و این بحران تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده و کشورهای صاحب نامی که ظرفیت تولید بسیار بالایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشتند، نیز درگیر شده اند و ظرفیتی برای تغذیه سایر کشورها نداشتند.
افزایش ٨ برابری ظرفیت تولید ماسک در کشور/ سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی کند که مردم عادی از ماسک استفاده کنند و استفاده از ماسک برای کادر درمانی و بیماران برای پیشگیری از انتقال کروناویروس ضروری است
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا شانه ساز معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: در شرایط بروز بحران کرونا در کشور با تجربه جدیدی مواجه شده ایم و این بحران تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده و کشورهای صاحب نامی که ظرفیت تولید بسیار بالایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشتند، نیز درگیر شده اند و ظرفیتی برای تغذیه سایر کشورها نداشتند.

دکتر شانه ساز در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس از قرارگاه اطلاع رسانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برگزار شد، اظهار کرد: در این شرایط شاهد هماهنگی کامل بین بخشی در دستگاه های مختلف از جمله وزارت بهداشت، صمت، سازمان های حمایت، تعزیرات حکومتی، دستگاه قضایی بودیم و سرعت عمل در صدور مجوزهای مربوط به کالاهایی که می توانند بخش مهمی از نیازهای جامعه را برطرف کنند، افزایش قابل توجهی یافته است.

وی افزود: امروز شاهدیم که واردات کالاها و مواد اولیه به کشور که به دلیل حجم بالای نیاز کشور، قادر به تولید آن نیستیم، تسریع شده و بسیاری از مجوزها در شرایط کنونی در کمتر از یک روز کاری صادر می شود و حتی در ایام تعطیل، صدور مجوزها به قوت خود باقی است.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو یادآور شد: امروز بخش عظیمی از نیاز کشور را توانسته ایم با افزایش ظرفیت تولید، در داخل کشور برطرف کنیم. در زمینه تولید ماسک، ظرفیت کشور 8 برابر شرایط معمول، افزایش یافت و از حدود 100 تا 120 هزار تولید ماسک در روز به حدود 800 هزار تولید ماسک رسیده ایم.

دکتر شانه ساز خاطرنشان کرد: ظرفیت کشور برای تولید ماسک N95 تا قبل از شیوع کرونا حدود 5 تا 10 هزار عدد بود که امروز تولید آن به بیشتر از 85 هزار عدد در روز رسیده است همچنین، ظرفیت تولید لباس های محافظتی در کشور از دو هزار عدد در روز به بیشتر از 50 هزار عدد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در زمینه تولید محلول و ژل های ضدعفونی کننده ظرفیت تولید کشور بیش از 10 برابر شرایط قبل از بحران شیوع کرونا افزایش یافته است و در حوزه دارو نیز می توانیم امروز نیاز کشور را در داخل، برطرف کنیم، البته در روزها و هفته های اول به دلیل حجم بسیار بالای نیاز کشور، مشکلاتی در تهیه و تامین اقلام مورد نیاز پرسنل بهداشتی و درمانی داشتیم که امروز کمبودی در این حوزه ها نداریم، چون حجم تولید داخلی افزایش یافته و بخشی از اقلام مورد نیاز نیز از طریق واردات تامین شده است.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: خوشبختانه با افزایش حجم تولیدات داخلی، در یکی دو هفته آینده از واردات اقلام بهداشتی بی نیاز خواهیم شد. توزیع محلول و ژل های ضدعفونی کننده علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی، از حدود یک هفته پیش در داروخانه ها نیز آغاز شده و در زمینه تولید ماسک نیز با به میدان آمدن ظرفیت های صنوف، بسیح و گروه های مردمی و جهادی، امیدواریم که ظرفی روزهای آینده بتوانیم در داروخانه ها توزیع آن را آغاز کنیم.

دکتر شانه ساز گفت: سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی کند که مردم عادی از ماسک استفاده کنند و استفاده از ماسک برای کادر درمانی و بیماران برای پیشگیری از انتقال کروناویروس ضروری است، اما با افزایش ظرفیت تولید در کشور، این بخش از نیازهای مردم را برطرف کرده و می کنیم.

وی یادآور شد: امروز تولید کنندگان داخلی در حال تولید داروهای مورد تایید و تصویب کمیته علمی ستاد ملی مدیریت کرونا هستند، البته این در شرایطی است که چندین سال در شرایط تحریم هستیم و صنایع داروسازی ما با مشکلات دست ساخته دشمنان دست و پنجه نرم می کنند و این نشان از ظرفیت بالای تولید کنندگان داخلی است.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو در خصوص توصیه های برخی افراد برای مصرف بعضی ویتامین ها و مکمل ها برای پیشگیری از کرونا، گفت: توصیه هایی از نگاه های کارشناسی متفاوتی مطرح می شود که ممکن است با هم تفاوت هایی داشته باشد. خوشبختانه در داخل کشور به وفور این محصولات را تولید می کنیم، اما توصیه ما مصرف میوه های تازه به ویژه لیموترش و لیمو شیرین است که می تواند منبع مهمی برای تامین ویتامین ث باشد.

دکتر شانه ساز خاطرنشان کرد: تقاضا دارم که مردم به توصیه های وزارت بهداشت، کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و رسانه های رسمی و صدا و سیما توجه کنند، چراکه در فضای مجازی تبلیغاتی را مشاهده می کنیم که انگیزه آن نه سلامت مردم بلکه منفعت و اغراض اقتصادی است و از مردم می خواهیم که به افراد ناشناخته توجه نکنند.

air.ir/Zwq1fao

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4539
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  35,258,294
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386