دو شنبه 8 آذر 1400
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در گفتگو با بهداشت نیوز خبر داد:

توزیع بیش از 200 میلیون دستکش بهداشتی و 30 میلیون ماسک سه لایه/ ماسک های خانگی با رعایت نکات بهداشتی اثربخش هستند

تاريخ:بيستم فروردين 1399 ساعت 14:28   |   کد : 4560   |   مشاهده: 11443
مهندس صفوی گفت صنعت تجهیزات پزشکی ایران با تکیه بر تولید داخل کشور، هم در زمینه ی ماسک سه لایه و هم ماسک N95 توسعه خوبی پیدا کرده است.
توزیع بیش از 200 میلیون دستکش بهداشتی و 30 میلیون ماسک سه لایه/ ماسک های خانگی با رعایت نکات بهداشتی اثربخش هستند
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با مهندس سید حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو انجام داده و در خصوص وضعیت تولید و توزیع ماسک و دستکش در روزهای شیوع کرونا صحبت کردند؛

او گفت: از ابتدای شیوع کرونا در ایران تا الان تجهیزات پزشکی ای که  توسط وزارت بهداشت توزیع شده و بخش عمده ی آن نیز تولید داخل بوده است، حدود 4 میلیون ماسک N95 و 30 میلیون ماسک سه لایه و بیش از 200 میلیون انواع دستکش بوده است.

مهندس صفوی افزود: لذا تجهیزات پزشکی ما با تکیه بر تولید داخل کشور، هم در زمینه ی ماسک سه لایه و هم ماسک N95 توسعه خوبی پیدا کرده است. البته در خصوص دستکش نیز زیرساخت های خوبی از قبل داشتیم که در مجموع توانستیم مراکز درمانی را در این مدت به خوبی پشتیبانی کنیم.

وی در خصوص نحوه ی توزیع ماسک و دستکش در سراسر کشور هم اظهار داشت: مکانیزم توزیعی ما به این صورت است که بخش کوچکی از توزیع ماسک و دستکش ما توسط چند شرکت پخش دارویی انجام می شود که سهم خیلی کمی دارند و بخش عمده ای از توزیع نیز به این صورت است که ما مستقیم از تولید کننده صدور مجوز داریم و اقلام را در اختیار مصرف کنندگان از جمله مراکز درمانی و دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد.

همچنین مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی به بهداشت نیوز گفت: این ویروسی که در سطح دنیا شایع شده، یک تجریه جدیدی برای همه است و هر روز محققین و دانشمندن نتایج جدیدی درباره عملکرد آن بدست می آورند. لذا در خصوص آموزش و اطلاع رسانی برای استفاده از انواع ماسک و دستکش، همکاران ما نیز پیوسته مطالعه و در واقع مستندات، ضوابط و گاید لاین هایی که توسط دنیا منتشر می شود را بررسی می کنند.

او خاطرنشان کرد: محققین ما هر اطلاعات جدیدی که از مراکز معتبر بدست می آید مانند سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای معتبر جهانی، روی آن کار می کنند و در قالب راهنما در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی قرار می دهند یا به مراکز درمانی ابلاغ می شود.

صفوی نکته ی مهمی را در خصوص استفاده از ماسک های بهداشتی عنوان کرد: ماسک ها یک جور محافظت کننده هستند که جلوی مجرای تنفسی قرار می گیرند و میزان عملکرد آن ها نیز با توجه به فیلتراسیونی که انجام می دهند مورد بررسی قرار می گیرد.

او در این خصوص ادامه داد: بنابراین شما هر نوع محافظت کننده ای را جلوی دهان خود قرار دهید به نحوی فیلتراسیون را برای شما انجام می دهد اما این ویژگی محافظت کنندگی کم و زیاد دارد لذا ماسک های پارچه ای که آموزش داده شد و حتی راهنمای آن هم در سایت اداره تجهیزات پزشکی هم منتشر شد، می تواند برای خانواده ها در سطح جامعه مفید و قابل استفاده باشد و در صورتی که مردم نحوه ی ضد عفونی کردن و شستشو دادن ماسک های پارچه ای را بدانند، قطعا این ماسک ها هم برایشان مفید خواهد بود.

مهندس سید حسین صفوی به بهداشت نیوز گفت: خیلی از مجموعه ها اعم از  اصناف، بسیج و مجموعه های جهادی روی ماسک های پارچه ای کار کردند. حتی در سطح دنیا هم در خصوص انواع پارچه ها و میزان فیلتراسیون آن ها بررسی های انجام داده اند.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی در آخر تأکید کرد: در صورتی که مردم بهداشت را رعایت کنند و در صورت استفاده ی مکرر از ماسک های پارچه ای، نحوه ی ضد عفونی کردن و شستشو دادن آن را بدانند که به چه صورت است، قطعا این ماسک ها هم برایشان مفید خواهد بود.

https://behdasht.news/fa/news-details/148875

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4560
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  27,465,430
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386