پنج شنبه 6 آبان 1400
رئیس اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در گفتگو با بهداشت نیوز تصریح کرد:

چگونه تشخیص دهیم کالای پزشکی اصل است یا تقلبی؟! / مردم حتما گزارشات تخلفات در حوزه کالای پزشکی را به ما اعلام کنند/ نیاز به همراهی بیشتر اتحادیه و اتاق اصناف داریم

تاريخ:هفتم تير 1399 ساعت 16:16   |   کد : 4654   |   مشاهده: 13972
رئیس اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی بر روند نظارت بر اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی تاکید کرد.
چگونه تشخیص دهیم کالای پزشکی اصل است یا تقلبی؟! / مردم حتما گزارشات تخلفات در حوزه کالای پزشکی را به ما اعلام کنند/ نیاز به همراهی بیشتر اتحادیه و اتاق اصناف داریم
به گزار ش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، مهندس مودت همایی رئیس اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار بهداشت نیوز، روند نظارت بر اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مهندس همایی در ابتدا گفت: اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی برای تجهیزات پزشکی یک دستورالعمل توزیع و عرضه براساس آیین نامه و قوانین بالادستی تنظیم کرده است و در این دستورالعمل روال توزیع و عرضه بطور کامل مشخص شده به این معنی که کل فرایند تأمین ،توزیع و عرضه در آن دیده شده است و محدوده فعالیت هر بخش از این زنجیره با توجه به نوع کالا و کلاس خطر آن نیز مشخص شده است.

او اضافه کرد: بطور کلی دو دسته کالای اصلی داریم که یک دسته مصرف بیمارستانی، درمانی و کلینیکی دارند و مردم عادی نمی توانند آن ها را از اصناف و داروخانه ها تهیه کنند. یک دسته دیگر کالاهایی است که قابلیت استفاده توسط فرد را در منزل دارند (home care ) مانند ماساژورها، باندکشی، دستگاه تست قندخون، فشار سنج و غیره.

مردم نمی دانند چگونه کالاهای پزشکی با اصالت بخرند!

مهندس همایی در خصوص بحث نظارت بر کالاهای بیمارستانی اظهار داشت: در کالاهای بیمارستانی بحث نظارت ما آسانتر است زیرا خریداری که در بیمارستان کالا را خریداری می کند نسبت به ضوابط و مقررات مطلع است و بر مبنای ضوابط و چارچوب ها خرید می کند و در غیر اینصورت خصوصا در مراکز دولتی، با آیین نامه مالی _معاملاتی آن ها مغایرت پیدا می کند و مورد بازخواست از سازمان های نظارتی که آن دانشگاه یا بیمارستان را نظارت می کنند قرار می گیرند.

وی در ادامه گفت: مشکل اصلی ما در سطح عرضه برای کالاهای home care  می باشد که مصرف کننده آن مردم عادی سطح جامعه هستند، زیرا هر چند اطلاع رسانی هم شده اما متأسفانه به دلیل عدم حساسیت کافی در این خصوص همچنان مصرف کننده های ما نمی دانند که کالای با اصالت را چگونه شناسایی و از چه طریق خریداری کنند.

نیاز به همراهی بیشتر اتحادیه و اتاق اصناف داریم

همایی خاطرنشان کرد: در بخش عرضه ی کالاهایی که در صنف فروخته می شود وظیفه ی اصلی بر عهده ی اتحادیه ها و اتاق اصناف است که بیش از این پای کار بیایند و بر اصنافی که این کالاها را عرضه می کنند نظارت کنند تا این کالاها مطابق با ضوابط توزیع و عرضه و شاخصه های اصالت مورد تعریف اداره کل تجهیزات پزشکی باشد.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات پزشکی ادامه داد: اخیرا بخش اعظم نظارت بر کالاهای پزشکی به دانشگاه های علوم پزشکی تفویض شده است و دانشگاه های علوم پزشکی هم طی گشت های مشترک با اتاق اصناف و تعزیرات و نماینده صنعت، نظارت بر روند عرضه ی کالاهای پزشکی را انجام می دهند.

توان نیروی نظارتی وزارت بهداشت از نظر نیروی انسانی  خیلی محدود است و نیاز به همراهی سایر ارگان ها را از جمله اتحادیه ها و اتاق اصناف ،سازمان بسیج ، پلیس امنیت داریم.

سال گذشته پرونده های تخلف زیادی داشتیم

او به بهداشت نیوز گفت: در تهران و شهرستان ها  پرونده های زیادی را داشتیم که مربوط به تخلفات در عرضه و توزیع کالاهای پزشکی بوده و دانشگاه های علوم پزشکی طبق روالی که گفته شد نظارت را انجام می دهند. سال گذشته تعداد زیادی پرونده در این حوزه به دادسرا و مراجع قضایی ارائه شده است.

همایی در اینباره افزود: اما توان نیروی نظارتی وزارت بهداشت از نظر نیروی انسانی  خیلی محدود است و نیاز به همراهی سایر ارگان ها را از جمله اتحادیه ها و اتاق اصناف ،سازمان بسیج ، پلیس امنیت داریم.

نحوه رسیدگی به گزارشات تولید و توزیع زیر زمینی باندکشی

وی همچنین با بیان اینکه گزارشاتی در خصوص تولید و عرضه غیرقانونی و زیرزمینی کالاهای پزشکی علی الخصوص اقلام با کلاس خطر 1 مانند  باندکشی به ما می رسد، گفت: حتما پس از دریافت گزارش، بازرسی و اقدام لازم صورت می گیرد و با تولیدکنندگان کالاهای فاقد مجوز برخورد و به مراجع قضایی معرفی می شوند.

این مسئول اداره کل تجهیزات پزشکی عنوان کرد: در واقع کالای زیرزمینی و فاقد مجوز تولید، همان حکم کالای قاچاق را دارد یعنی همان برخوردی که با کالای قاچاق می شود با کالای فاقد پروانه تولید هم می شود. نکته اصلی این است که این گونه موارد گاهی از چشم ما دور می ماند و باید اتحادیه و اصناف بر زیر مجموعه اش در خصوص عدم عرضه ی کالاهای زیرزمینی و فاقد مجوز نظارت داشته باشد.

مردم کالای بدون شناسه اصالت نخرند!

مهندس همایی با اشاره به اینکه در بخش کالاهای بیمارستانی و پر خطر تولیدکننده های غیرمجاز سهم زیادی در بازار ندارند، گفت: همچنین نمی توانیم بگوییم درصد زیادی از کالاهای کم خطر مانند "باندکشی" به طور زیرزمینی و غیرقانونی تولید و توزیع می شود و اگر خرید از مراکز فروش معتبر و تخصصی صورت پذیرد احتمال عرضه ی کالای تقلبی کمتر خواهد بود.

همچنین او بیان کرد: اداره تجهیزات پزشکی آموزش های متعدد برای اتحادیه ها و اتاق اصناف و عرضه کننده ها گذاشته است و رسما به آن ها ابلاغ کرده ایم که کالا را باید با چه شرایطی خریداری کنند و نیز الزامات شناسه و برچسب کالا را برایشان توضیح داده ایم. در ضمن آخرین اقدام صورت گرفته جهت جلوگیری از عرضه کالای قاچاق و تقلبی، "شناسه اصالت کالا" می باشد.

نمی توانیم بگوییم درصد زیادی از کالاهای کم خطر مانند "باندکشی" به طور زیرزمینی و غیرقانونی تولید و توزیع می شود و تولیدکننده های غیرمجاز سهم زیادی در بازار ندارند.

وی در این خصوص گفت: تلاش داریم این پروژه و الزام آن را خصوصا در شرکت هایی که شناسه گذاری کالا را انجام نداده اند، بیشتر پیگیری و در صورت عدم اجرا با آن ها برخورد کنیم تا این مسأله به صورت یک فرهنگ دربیاید و مشتری کالا را با برحسب "شناسه اصالت" خریداری کند.

برای استعلام کالاهای پزشکی دارای مجوز به این سایت ها مراجعه کنید!

مودت همایی توضیح بیشتری در رابطه با شناسه اصالت به خبرنگار بهداشت نیوز داد: "شناسه اصالت"  بر اساس الزامات اجرایی  تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با  قاچاق تدوین و ابلاغ شده است . یکی از محاسن شناسه گذاری،  امکان تشخیص کالای دارای مجوز از کالای فاقد مجوز از طریق استعلام کد شناسه  روی لیبل  در سامانه TTAC.IR  (سایت سازمان غذا و دارو) می باشد.  این شناسه روی وسایل آرایشی و بهداشتی و دارو هم هست و شکل ظاهری آن را مردم می شناسند.

او تأکید کرد: همچنین مردم می توانند به سایت IMED.IR (سایت اداره تجهیزات پزشکی) هم مراجعه کنند و تأمین کننده های مجاز را پیدا کنند. همچنین در قسمت استعلام عرضه کننده و توزیع کننده می توانند کالای مورد نظر خود را وارد و شرکت ها و عرضه کننده های مجاز و مشخصات و آدرسشان را ببینند. و نیز برخی اقلام قیمت گذاری شده اند و در بخش استعلام ها قابل مشاهده است .

مهندس همایی توصیه ای جدی به مردم داشت: مردم اگر خود را ملزم به این کنند که کالای شناسه دار خریداری کنند برای خودشان این تضمین را ایجاد کرده اند که کالای با اصالت بخرند بنابراین حتی المقدور  استعلام را از سامانه های مذکور انجام دهند.

مردم گزارشات تخلفات در حوزه کالای پزشکی را حتما به ما اعلام کنند

وی همچنین اظهار کرد: حتی مواردی که جواب استعلام کالا منفی است، اثر آن روی سامانه باقی می ماند و می توان آن را در سیستم ردیابی کرد که یک کالایی در این محل استعلام شده و فاقد شناسه بوده و ما می توانیم آن را پیگیری کنیم.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات پزشکی در آخر به بهداشت نیوز گفت: از شهروندان می خواهیم که گزارشات مشکلات و تخلفات را به ما اعلام کنند و ما تمام تلاشمان را انجام می دهیم که در اسرع وقت شکایات و تخلفات را پیگیری و رسیدگی کنیم.

https://behdasht.news/fa/news-details/156290

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4654
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  26,445,591
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386