يک شنبه 3 بهمن 1400
معاون درمان وزارت بهداشت:

کشورمان در تولید دستگاه ونتیلاتور به خودکفایی رسیده است/ برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود/ هم اکنون مشکلی از نظر مالی برای تامین دستگاه اکسیژن‌ساز نداریم

تاريخ:سوم مرداد 1399 ساعت 17:15   |   کد : 4691   |   مشاهده: 10380
معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی یکی از افتخارات کشور ما این است که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم و برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود.
کشورمان در تولید دستگاه ونتیلاتور به خودکفایی رسیده است/ برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود/ هم اکنون مشکلی از نظر مالی برای تامین دستگاه اکسیژن‌ساز نداریم
به گزارش وبدا،‌ دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان 22 بهمن و حکیم نیشابور در گفتگو با خبرنگاران خاطر نشان کرد: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی یکی از افتخارات کشور ما این است که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم و برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود.

جان بابایی اظهار کرد: در زمینه تولید واکسن کرونا یک گروه به صورت تخصصی در این زمینه مشغول کار هستند و در حال حاضر بسیاری از داروهای ضدسرطانی و داروهای جدید در داخل کشور تولید می‌شود و با توانمندی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد به طور جدی در این زمینه کار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: بیمارانی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند بیشتر کسانی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند یا دیر مراجعه کرده‌اند البته موارد بسیاری هم داشته‌ایم که بیمار کرونایی با شرایط حاد در آی. سی.یو بستری شده ولی با رسیدگی و مراقبت‌های انجام شده از دستگاه جدا شده و بهبود یافته اند.

جان‌بابایی گفت: در استان خراسان رضوی شهرهای مشهد، سبزوار، تربت‌حیدریه و نیشابور شرایط حادتری دارند البته سایر شهرها هم بیمار مبتلا به کووید ۱۹ دارند ولی به این تعداد نیست.

وی گفت: هم اکنون مشکلی از نظر مالی برای تامین دستگاه اکسیژن‌ساز نداریم و تنها مشکل در این زمینه ظرفیت شرکت‌های اکسیژن ساز در کشور است که تعداد آنها معدود است به همین خاطر در تحویل این دستگاه‌ها با تاخیر مواجه شده‌ایم و حتی در بسیاری از موارد دانشگاه‌ها پول را پرداخت کرده‌اند و منتظر تحویل از سوی شرکت‌های تولید کننده هستند.

دکتر جان‌بابایی افزود: در این حوزه اولویت با استان‌هایی است که بیشتر با کرونا درگیر هستند و به طور مستمر در حال پیگیری هستیم و امیدواریم با افزایش تعداد و ظرفیت شرکت‌های اکسیژن‌ساز این مشکل حل شود و در حال حاضر همه بیمارانی که به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارند از دستگاه اکسیژن‌ساز برخوردار هستند.

وی ادامه داد: ۲ شرکت دانش‌بنیان، تولید دستگاه‌ ونتیلاتور را انجام می‌دهند و در مرحله اول حدود ۲ هزار دستگاه پیش‌خرید شده و اگر لازم باشد این تعداد را تا چهار هزار دستگاه افزایش می‌دهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موثرترین عامل درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ کادر درمانی است نه دارو و هر چه کادر درمانی مهارت و تجربه بیشتری داشته باشند احتمال نجات بیمار افزایش می‌یابد. دکتر جان‌بابایی افزود: یکی از امتیازات ما این است که پرستاران و پزشکان ما طی پنج ماه گذشته به طور مداوم در بخش‌های بیمارستانی حضور داشتند.

وی ادامه داد: این در حالی است که براساس تحقیقات فراوان علت مرگ و میر زیاد در بسیاری از کشورهای اروپایی، تغییر کادر پزشکی بوده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان‌های خراسان رضوی، مازندران، تهران و فارس از نظر شیوع کرونا شرایط به سمت بحرانی دارند و در چند روز اخیر این روند ثابت بوده است ولی هنوز نمی‌شود قضاوت کرد.

وی افزود: کشور ما مورد تحریم‌های ظالمانه‌ای قرار دارد به طوری که در اوایل شیوع ویروس کرونا سه میلیون عدد ماسک از انگلیس خریداری و پولش را پرداخت کرده بودیم ولی دولت انگلیس این‌محموله را در فرودگاه نگه داشته بود و نشان دادند با وجود همه ادعاهایشان رفتارشان انسانی نیست.

دکتر جان‌بابایی ادامه داد: اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که تعداد کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کشور به قدری افزایش یافته که دیگر نیازی به آنها نداریم و همان کشورهایی که از دادن ماسک به ما امتناع می‌کردند خودشان برای تامین ماسک کارکنان خود دچار محدودیت و مشکل شده‌اند.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4691
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  29,190,680
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386