پنج شنبه 30 دی 1400
وزیر بهداشت در نامه ای به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد:

پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه آمریکا علیه سلامت جهانی

تاريخ:هجدهم شهريور 1399 ساعت 14:03   |   کد : 4730   |   مشاهده: 8234
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به دکتر تدروس آدهانوم خواستار فراخوانی جهانی برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که سلامت جهانی را به مخاطره انداخته است، شد.
پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه آمریکا علیه سلامت جهانی
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در این نامه خطاب به دکتر تدروس آدهانوم تاکید کرده است: زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد و از جنابعالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب رنج و درد و مرگ مردم ایران و سایر ملتها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می آورد، انجام شود.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر تدروس آدهانوم

مدیر کل محترم سازمان جهانی بهداشت

مایلم از رهبری سازمان جهانی بهداشت، در مبارزه با پاندمی کووید-19 که نیازمند به همبستگی، فداکاری و تعهد در همه سطوح در سراسر جهان می باشد، تشکر نمایم. در ابتدا لازم می دانم آخرین وضعیت مبارزه جامعه سلامت ایران با ویروس کووید-19 را به اطلاع شما برسانم. طی 7 ماه گذشته، ما سه دوره غربالگری در سراسر کشور را اانجام دادیم که در آخرین دوره که از دو هفته پیش شروع شده، 28 میلیون نفر از افرادبا ریسک بالا مورد غربالگری قرار گرفتند. ضمناً، ما از سه ماه پیش بازگشایی مشاغل با مدنظر قرار دادن "فاصله هوشمند"، "ماسک زدن" و اخیراً بازگشایی مدارس را آغاز کرده ایم. اقدامات بهداشت عمومی، پروتکل های درمانی به روز شده، تولید محلی تجهیزات محافظت فردی، ارتقای ظرفیت های تشخیصی، کنترل و پیشگیری از عفونت، آگاهی و اطلاع رسانی مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتی ضروری،  ارائه خدمات غیر کوویدی و مهمتر از همه، رویکرد "کل دولت" انجام گرفت که همه اینها برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این پاندمی اجرا شد.

با وجود تمام تلاشهای ما، ده ها نفر از پرسنل تحصیل کرده و متعهد در حوزه بهداشت درمان را بطور دردناکی از دست دادیم که در پیام شما به مناسبت روز پزشک از آنها یادآوری گردید، علیرغم مبارزه همه جانبه ما با COVID-19،  جمهوری اسلامی ایران با نقض یکجانبه، غیرقانونی و آشکار قوانین بین المللی از جمله برجام مواجه می باشد که این امر باعث تحریم های گسترده، همه جانبه و بی رحمانه علیه مردم ایران شده است. در همین حال، مسدود کردن دسترسی ایران به کانالهای بانکی جهانی به اقتصاد ایران آسیب زده، و فعالیت های مهم تجاری از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را مختل کرده است. که این امر، سلامت مردم کشورمان را در شرایط شیوع بیماری کووید هدف قرار داده و آسیب زده است. علاوه بر تعهدات عام و معاهدات چند جانبه، دولت آمریکا بر مبنای دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری، ملزم به رفع تحریم ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. در این راستا، تمایل دارم نظر شما را به موضوعات ذیل جلب نمایم:

1.    براساس سوگندنامه بقراط اصل تساوی و برقراری مساوات در برخورداری از امکانات و خدمات سلامت برای همه ابنای بشر است. جامعه پزشکی به حکم سوگند خود، برای کمک به رفع تحریم های دارویی و غذایی در ایران وظیفه انسانی دارند.

2.    ما در ۷ ماه گذشته شرایط سختی را متحمل شده ایم، در حالیکه همزمان علیه کووید-19 و تحریم های غیر قانونی و یکجانبه در حال مبارزه بودیم. بنابراین، انتظار قانونی و مشروع در این شرایط اضطراری این است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانسهای بین المللی این اطمینان را بوجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ایران قرار می گیرد.

 زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد.

بنابراین، از جنابعالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب درد و مرگ بر مردم ایران و سایر ملتها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می آورد، انجام دهد.

با احترامات فائقه،
دکتر سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4730
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  29,096,281
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386