اداره تجهیزات پزشکی
چهارشنبه 8 تير 1401
معاون اول رییس جمهور:

شرکت‌های دانش بنیان نقش مهمی در تامین تجهیزات درمانی در ایام شیوع کرونا داشتند/ بانی ساخت برخی دانشگاه های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده اند

تاريخ:پانزدهم مهر 1399 ساعت 11:18   |   کد : 4754   |   مشاهده: 9530
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل حل نیست.
شرکت‌های دانش بنیان نقش مهمی در تامین تجهیزات درمانی در ایام شیوع کرونا داشتند/ بانی ساخت برخی دانشگاه های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده اند
به گزارش وبدا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور، دکتر اسحاق جهانگیری امروز(دوشنبه) در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط رییس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان نقش مهمی در تامین تجهیزات درمانی در ایام شیوع کرونا داشتند

وی افزود:جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه ها می توانند نقش تعیین کننده ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگناها و چالش های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

وی با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف طی سالهای اخیر، خاطر نشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه ها، خوشه هایی تشکیل شد و این خوشه ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رییس جمهور دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها به انجام رسید.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه هایی که در خصوص این دریاچه در سال 92 وجود داشت از بین رفته است.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفتگوهای دانشگاه ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت های علمی دانشگاه ها در خدمت کشور قرار گیرد.

دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه امروز به دلیل شرایط کرونایی بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه ها از طریق مجازی انجام می شود، گفت: البته ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیات امنای دانشگاه ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت های علمی کشور است که این افراد می توانند پشتوانه ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

وی با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه ای دولت، گفت: تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده اند، افزود: مجموعه ای از خیرین و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقمند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای این گونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آنها در توسعه دانشگاه ها بهره مند شویم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و دغدغه های اساتید دانشگاه ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متاسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه های مالی روبرو هستند.

وی در ادامه به شرکت های دانش بنیان نیز اشاره و خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان می دهد مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان که پشتوانه آنها اساتید و دانشجویان دانشگاه ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده اند، توانسته اند بیش از سایرین نقش ایفا کنند.

دکتر جهانگیری افزود: در روزهای نخست شیوع کرونا به دلیل کمبود لوازم حفاظت شخصی کادر درمان، تعدادی از پرسنل زحمتکش جامعه پزشکی را از دست دادیم اما با اتکا به ظرفیت های دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، امروز پس از گذشت چند ماه، در طراحی و تولید بسیاری از تجهیزات نظیر ونتیلاتور که از فناوری بالایی برخوردار است گام های بلندی برداشته ایم و حتی بخشی از این گونه تولیدات صادر می شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: روزهای گذشته با حضور رییس جمهور از 4 طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره برداری شد که یکی از این طرح ها تولید واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

وی با اشاره به یکی از دغدغه های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه های پژوهشی اساتید و دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آنها خواسته ایم نسبت به افزایش مالیات تجدیدنظر شود و قطعاً‌ میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 500 شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت دارند.

دکتر ستاری همچنین بر ضرورت توجه ویژه به دانشگاه های برتر تاکید کرد و افزود: باید دانشگاه های اصلی و برتر کشور در بودجه بصورت خاص دیده شوند و بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

علی لاریجانی عضو تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به نیروی انسانی دانشگاه ها و اساتید تاکید کرد و خواستار ارائه برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی دستگاه های اجرایی به اساتید دانشگاه ها شد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جسه گزارشی از وضعیت دانشگاه در بخش های مختلف ارائه کرد و گفت: در سالهای گذشته برخی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به خارج از کشور مهاجرت می کردند اما این روند در سالهای اخیر معکوس شده و فارغ التحصیلان دانشگاه در شرکت های دانش بنیان در داخل کشور مشغول فعالیت می شوند.

وی همچنین گزارشی از ارتقاء کیفیت جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ارائه کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ارتباط با صنعت از رتبه نخست کشوری و رتبه هفدهم جهانی برخوردار است.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این جلسه، دانشکده مهندسی مکانیک و ساختمان کلاس های آموزشی دانشگاه صنعتی شریف را افتتاح کرد.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News//4754
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  33,788,899
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386