اداره تجهیزات پزشکی
يک شنبه 1 خرداد 1401
روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی پزشکی سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

عدم وجود مواد سمی و کبالت و فرمالدیید و مواد سرطانزا در پارچه های اسپانباند مصرفی ماسک های جراحی آبی رنگ

تاريخ:نوزدهم فروردين 1400 ساعت 16:12   |   کد : 4878   |   مشاهده: 13193
روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی پزشکی سازمان غذا و دارو از عدم وجود مواد سمی و کبالت و فرمالدیید و مواد سرطانزا در پارچه های مصرفی ماسک های جراحی آبی رنگ خبر داد.
عدم وجود مواد سمی و کبالت و فرمالدیید و مواد سرطانزا در پارچه های اسپانباند مصرفی ماسک های جراحی آبی رنگ

به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، پیرو انتشار اخبار در خصوص کشف مواد شیمیایی سمی در برخی ماسک ها و هم چنین وجود کبالت در ماسک های جراحی آبی به اطلاع می رساند ماسک های پزشکی از سه لایه تشکیل شده است لایه اول و سوم اسپاندباند و لایه وسط ملت بلون می باشد.

پارچه اسپاند باند جزو پارچه های بی بافت بوده که هیچ گونه مواد سمی و فرمالدیید در ساخت آن استفاده نمی شود و رنگ های آبی بر پایه پلی پروپیلن مورد استفاده در تولید پارچه آبی رنگ، که همه فاقد مواد سرطانزا و سمی هستند می باشد.

لازم بذکر است که متن منتشر شده توسط روزنامه خارجی Ecotextlie News نه تنها هیچ گونه اشاره ای به رنگ آبی و یا وجود کبالت در آن نشده بلکه صرفا به دغدغه برخی کارشناسان خبره در خصوص استفاده طولانی مدت از ماسک ها پرداخته است. و ظاهرا در ترجمه متن دچار تغییراتی شده است.

این نکته نیز شایان ذکر است که عملکرد ماسک های تولید شده در داخل کشور توسط آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو مورد آزمون قرار گرفته و حساسیت زایی و کیفیت آن براساس استانداد های مربوطه و ضوابط ابلاغی بررسی می گردد.

در حال حاضر دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور تولیدات ماسک پزشکی را در منطقه جغرافیایی خود نظارت می کنند . بازدید از خط تولید ، بررسی شرایط تولید ، بررسی کیفیت ماسک بر اساس ضوابط ابلاغی و ارسال نمونه به آزمایشگاه ،بررسی کیفیت مواد مورد استفاده و سورس های تهیه مواد اولیه، بررسی اسناد و مدارک ، کیفیت بسته بندی ،لیبلینگ و برچسب و ... ازجمله بررسی های است که توسط دانشگاههای علوم پزشکی صورت می گیرد لذا ماسک های دارای مجوز از اصالت و کیفیت مطلوب برخوردار می باشد.

تاکنون بیش از 390 شرکت موفق به اخذپروانه ساخت و کد IRC شده اند.

شایان ذکر است ظرفیت تولید ماسک در کشور در ابتدای شیوع کرونا (اسفند 98) حدود 350 هزار عدد در روز بود معذالک با توجه به رشد فزاینده و جهش صورت گرفته در حال حاضر توان تولید روزانه بالغ بر 40 میلیون عدد ماسک در روز می باشد که نه تنها نیاز مراکز درمانی کشور و ماسک مورد نیاز عموم مردم کشور تامین شده است بلکه به صورت محدود صادرات نیز صورت میگیرد.

در اواخر سال گذشته حدود 39 میلیون ماسک اجازه صادرات گرفته است. همچنین بر خلاف روند افزایش قیمت سایر کالاها، قیمت ماسک روند کاهشی داشته بطوریکه در حال حاضر قیمت هر عدد ماسک سه لایه به حدود 800 تومان و کمتر از آن در هر عدد رسیده است .

در پایان توصیه می گردد مردم عزیز کشور در هنگام خرید ماسک به شماره مجوز وزارت بهداشت ،کد (IRC) نشان سیب سلامت و داشتن آدرس و مشخصات برروی بسته بندی کالا و برچسب اصالت توجه نمایند .

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4878
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,599,328
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386