تاريخ : بيست و چهارم مهر 1397
ساعت : 08:46
کد : 3313
سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:
هیچ کدام از بیمارستان‌ ها و نهادهای عمومی غیردولتی مجاز نیستند که وسیله یا تجهیزات پزشکی فاقد کیفیت را خریداری کنند
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هیچ کدام از بیمارستان‌ های دولتی و ‏خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی مجاز نیستند که وسیله یا تجهیزات پزشکی فاقد کیفیت را خریداری کنند.
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب افزود: بیمارستان‌ های دولتی مکلف هستند تجهیزاتی که در سامانه ‏imed‏ اعلام و قیمت گذاری شده را خریداری کنند، مردم نیز مطمئن باشند که تجهیزاتی که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود با کیفیت ‏و استاندارد است.

سخنگوی وزارت بهداشت  د ر ادامه گفت: برخی افراد عادت داشتند جنس قاچاق و زیرپله ای بفروشند، اما با توجه به اینکه از اردیبهشت ماه امسال، اجبار شده که بیمارستان های خصوصی، نهادهای عمومی غیر دولتی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح بیماران را برای تامین ملزومات به بیرون از بیمارستان اعزام نکنند و کالاهای با کیفیت توسط خود بیمارستان تامین شود، افرادی که در زمینه قاچاق فعال بودند برای بازیابی بازار ‏غیرقانونی خود، ادعای بی کیفیت بودن کالاهای پزشکی بیمارستانی را مطرح می کنند.

وی افزود: بعضی افراد نیز به علت نارضایتی از دانشگاه‌ های علوم پزشکی یا وزارت بهداشت، فورا مصاحبه هایی ‏انجام می دهند که در بیمارستان ها تجهیزات ارزان قیمت استفاده می شود، از طرفی برخی رسانه‌ ها نیز این موضوع را تشدید می کنند، مثلا یک رسانه در مورد واکسن آنفلوآنزا خبری مبنی بر تاریخ گذشته بودن این واکسن انتشار داده بود، درحالیکه فقط یک مورد واکسن تاریخ گذشته آنفلوآنزا در کشور رخ داده بوده است که این موضوع منجر به ایجاد فضاسازی رسانه ای شد.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود  گفت:اقدامات بهداشتی و درمانی که در چند سال اخیر در حاشیه شهرها انجام شده است نه تنها باعث افتخار وزارت بهداشت، بلکه از افتخارات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و در این زمینه بارها از سوی سازمان های بین المللی مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که عمده افراد بیمه شده جدید که به صورت رایگان بیمه هستند، در حاشیه شهرها سکونت دارند، افزود: تا زمانی که امکانات بیشتری برای حاشیه شهرها فراهم شود، باید به این افراد که در معرض آسیب های ناشی از حاشیه نشینی بوده و از مواهب شهرنشینی محروم هستند، خدمت رسانی شایسته ای انجام شود.

وی با بیان این که تعداد افرادی که دو دفترچه دارند و دوبار حق بیمه می پردازند، بسیار اندک هستند، افزود: معمولا افرادی که دو دفترچه ‏دارند یا جزو بیمه رایگان یا روستایی هستند و یا اینکه افرادی هستند که سرپرست خانوار حق بیمه ثابتی را برای آنها می پردازد و افراد تحت تکفل از آن دفترچه استفاده ‏می‌ کنند بنابراین این افراد بدون پرداخت حق بیمه، دفترچه دوم را دارند که منطقی نیست .

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که منطقی نیست که اگر فردی توان مالی دارد، بدون پرداخت حق بیمه، تحت پوشش بیمه قرار گیرد، افزود: گاهی، افراد دارای دو دفترچه، از موضوع دو دفترچه ای بودن، سوء استفاده نمی‌ کنند، بلکه در مورد بعضی بیماری های خاص، برخی افراد که به دفترچه آنها دسترسی دارند، از این دفترچه ها سوءاستفاده می کنند.

دکتر حریرچی همچنین با بیان این که طبق قانون باید همپوشانی بیمه ها برطرف شود، اصل کلی این است که دفترچه بدون پرداخت ‏حق بیمه، باید حذف شود، افزود: سامانه استحقاق سنجی در این زمینه اقدام می کند و به این وسیله دفترچه دوم کنار گذاشته می‌ شود. این اقدام توسط ‏سازمان بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح انجام شده و به تدریج پیش می رود. چنانچه مردم هم، طبق این اصل عمل کنند، سردرگم نمی شوند.

معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به این که در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، ٢٣.٦ درصد افراد به یکی از انواع اختلالات روانپزشکی مبتلا هستند، افزود: در این گروه سنی، ١٢.٧ درصد مبتلا به اختلال افسردگی و ١٥.٦ درصد آنها نیز به اختلالات اضطرابی مبتلا هستند.  

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که وضعیت موجود اختلالات روانپزشکی در جوانان و نوجوانان در کشور، حاکی از آن است که شیوع ۱۲ ماهه هرگونه اختلال روانپزشکی در سنین ۱۵ تا ۱۹ ساله، ٢١.٤ درصد و در سنین ۲۰ تا ۲۹ ساله، ٦.٢٤ درصد است ، افزود: شیوع ۱۲ ماهه هرگونه اختلال اضطراب در سنین ۱۵ تا ۱۹، ٣.١٥ درصد و در سنین ۲۰ تا ۲۹، ٦.١٥ درصد است .

وی افزود: همچنین شیوع ۱۲ ماهه هرگونه اختلال خلقی در افراد ۱۵ تا ۱۹، ۱۲.۸ درصد و در سنین ۲۰ تا ۲۹ ساله ٦.١٥ درصد و شیوع ۱۲ ماهه هر اختلال مصرف مواد در افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله ۲.۱ درصد و در سنین ۲۰ تا ۲۹، ٣.٣ درصد است.

دکتر حریرچی همچنین گفت: باید توجه شود که در مورد بیماری ها و اختلالات روانپزشکی، انگ زدایی اهمیت بسیاری دارد، چراکه اکثریت قریب به اتفاق مردم به دلیل انگ بیماری روانی برای درمان و پیگیری اختلالات روانی به روانشناس و روانپزشک مراجعه نمی کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در  بخش دیگری از سخنان خود گفت: در میان بیماری های عفونی، بیماری سل بیشترین آمار مرگ و میر در دنیا را به خود اختصاص داده، به طوری که در کل دنیا، رتبه نهم بار بیماری ها را دارد و متاسفانه پیش بینی می شود تا سال 2030 میزان بار بیماری ناشی از بیماری سل افزایش یابد.

دکتر حریرچی  با اشاره به این که 90 درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماری سل، در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد، افزود: در حال حاضر با اینکه گفته می شود که 60 درصد موارد ناشی از سل در دنیا شناسایی شده، 10.4 میلیون نفر در دنیا، بیمار مبتلا به سل شناسایی شده است.

وی همچنین افزود: در کل دنیا از هر 100 هزار نفر، 140 نفر به بیماری سل مبتلا هستند و در ایران نیز از هر 100 هزار نفر، 11 نفر به سل مبتلا می شوند، یعنی نسبت به متوسط دنیا این رقم حدود 14 برابر کمتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که سال 96 در کشور، 8819 مورد بیمار مسلول شناسایی شده که حدود 15 درصد آنها غیر ایرانی بوده اند، گفت: بیشترین میزان بروز سل در افراد بالای 65 سال رخ می دهد.

وی  با اشاره به این که میزان موفقیت در درمان سل در ایران، 87 درصد است و طبق هدف گیری ها، به 95 درصد خواهد رسید، افزود: بیماری سل علاوه براینکه جزو بیماری های نوپدید است، در مورد بعضی بیماران دیگر شیوع بیشتری دارد، مثلا در مورد بیماران مبتلا به ایدز این اتفاق می افتد و 10 درصد بیماران مبتلا به ایدز به سل نیز مبتلا می شوند. به طور کلی برای گروه های پرخطر برنامه استراتژیک کشوری داریم و دارو برای این افراد توزیع شده و بر مصرف داروی این افراد نظارت می شود.

دکتر حریرچی در ادامه با بیان  این که اخیرا 30 آزمایشگاه ویژه کشت سل و همچنین 5 مرکز بستری سل مقاوم به درمان در شیراز، مشهد، تبریز، گرگان و کرمانشاه به بهره برداری رسیده است، گفت: همچنین 8 آزمایشگاه مرجع منطقه ای ویژه سل راه اندازی شده و در این راستا، شبکه آزمایشگاهی سل نیز در 381 شهر در کشور آزمایشگاه های خود را مستقر کرده اند. آزمایشگاه کشوری سل نیز در بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان قطب شناخته شده است .

وی با اشاره به این که یک بیمارستان مدرن تشخیصی و درمانی سل نیز در شهرستان زابل به کمک خیّرین و وزارت بهداشت در حال احداث است، افزود: تمامی خدمات تشخیصی و درمانی درمان سل در سراسر کشور به صورت رایگان ارائه می شود.