تاريخ : بيست و نهم مهر 1397
ساعت : 15:48
کد : 3332
دستگاه های تصویر برداری X-RAY
تکنولوژی های جدید دستگاه های پانورامیک دیجیتال دندانپزشکی

تجهیزات پرتونگاری پانورامیک دندان پزشکی یکی از رایج ترین دستگاه های تصویر برداری از تمام فکین بیمار می باشد. این دستگاه متشکل از دو بخش است که عبارتند از بازوی افقی چرخانِ نگه دارنده ی منبع اشعه ی ایکس و مکانیزم فیلم متحرکی که برعکس یکدیگر قرار گرفته‌اند. درحال حاضر تکنولوژی های جدیدی وارد بازار شده که کیفیت این دستگاه ها را به مراتب بهتر از قبل کرده است .
1-تکنولوژی جدیدAuto focus باعث می شود با توجه به افزایش ضخامت ناحیه Focal through, نیاز به تنظیم و پوزیشن بیمار در ناحیه سانتر اکسپوزر, برطرف شده , وابستگی دستگاه به پوزیشن دادن کاهش یابد ونتیجتأ بهبود کیفیت تصاویر پانورامیک به خصوص در ناحیه دندان های قدامی می شود.

2- دستگاه های پانورامیک دیجیتال معمولا دارای یک حرکت چرخشی وضعی تیوب و دتکتور پیرامون فک بیمار می باشد. در تکنولوژی جدید علاوه بر حرکت وضعی حرکت xوy هم به چرخشی اضافه می شود که باعث می شود برای هر نوع فک بیمار چرخش مخصوص آن فک وجود داشته باشد که باعث کاهش آرتیفکت و حذف Overlapدرناحیه قدامی می شود.

3-Automatic Tracing نیز یکی از مواردی است که با اضافه شدن قابلیت فوق بر روی یک مدل دستگاه پانورامیک –سفالومتری دیجیتال , امکانTracingبه صورت خودکار در مدت 90ثانیه بر روی تصاویر سفالومتری وجود دارد که با توجه با این مورد امکان اندازه گیری برای متخصصین ارتودنسی کاملا هوشمند صورت می گیرد.