تاريخ : سوم آذر 1397
ساعت : 15:05
کد : 3525
گروه تصویربرداری، اپتیک و لیزر اداره کل تجهیزات پزشکی خبر داد:
بهینه سازی تست پروب سونوگرافی با استفاده از بازوی رباتیک
درتازه ترین تحقیقات موسسه BioRobotics در ایتالیا یک ربات هوشمند جهت تست پروب های سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی طراحی و ساخته شده است که تحت راهنمایی یک اپراتور عمل می کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت،مهندس نجفی سرگروه تصویربرداری، اپتیک و لیزر تجهیزات پزشکی گفت:درتازه ترین تحقیقات موسسه BioRobotics در ایتالیا یک ربات هوشمند جهت تست پروب های سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی طراحی و ساخته شده است که تحت راهنمایی یک اپراتور عمل می کند. این سلول رباتیک که یک همکاری مشترک بین انسان و ربات را به نمایش می گذارد باعث می شود نتیجه تست ها موثر تر و کارآمد تر ارائه شود.
وی افزود: این سلول رباتیک شامل یک بازو همراه با یک نگهدارنده پروب بوده که موقعیت صحیح قرارگیری پروب توسط اپراتور تصحیح و تعیین می گردد.
مهندس نجفی بیان کرد: براساس نتیجه محققان موسسه BioRobotics ، این سیستم رباتیک به دلیل دقت بالای سیستم موقعیت یابی به کاربران اطلاعات دقیق تری در مورد تکرار پذیری عملکرد پروب های سونوگرافی ارائه می دهد. این در حالی است که تا کنون کلیه تست ها بصورت دستی و توسط اپراتورها صورت می گرفته است و هدف از طراحی این است که سیستم رباتیک اولا  آزمایشات بصورت خودکار انجام شود و ثانیا نقش انسانی را در تایید اطلاعات و نتیجه تست های ربات کماکان برقرار باشد.