تاريخ : چهاردهم بهمن 1397
ساعت : 14:16
کد : 3793
فناوری نوین اپکس لوکیتور
تعیین دقیق محل apex ریشه دندان
در این تکنولوژی با استفاده از انتقال جریان الکتریکی با شدت کم یا اعمال توالی ایمپالس های الکتریکی، ویژگی‌های الکتریکی کانال ریشه اندازه گیری می شود.
هر متخصص درمان ریشه به دنبال اندازه گیری دقیق طول کانال ریشه و تعیین دقیق محل physiological narrowing (apex) ریشه دندان می باشد. همچنین به دو دلیل نیاز است از دستگاه اپکس لوکیتور استفاده شود، اولا تصویر رادیوگرافی دوبعدی بوده و انحناها در تصویر ثبت نمی شود، ثانیا نیاز است تا حد ممکن از قرارگیری بیمار در معرض اشعه ایکس جلوگیری شود. با استفاده از اپکس لوکیتور می‌توان working length کانال ریشه و محل دقیق اپکس را مشخص کرد. اپکس لوکیتور این کار را با استفاده از الگوریتم‌های ثابت انجام می‌دهد. در این تکنولوژی با استفاده از انتقال جریان الکتریکی با شدت کم یا اعمال توالی ایمپالس های الکتریکی، ویژگی‌های الکتریکی کانال ریشه اندازه گیری می شود.
ابداع این فناوری اولین بار توسط Custer در سال 1918 صورت گرفت که در این مدل اپکس لوکیتور با استفاده از جریان (بر حسب میلی آمپر) اعمال شده توانایی تعیین apical foramen را دارد. اولین نسل از این فناوری بر پایه اندازه گیری مقاوت الکتریکی کانال ریشه نسبت به عبور جریان الکتریکی مستقیم طراحی شده بود. نسل اول به دلایلی مانند حساسیت نسبت به محتویات کانال، استفاده از جریان مستقیم و شوک الکتریکی اطلاعات غیر قابل اتکایی ارائه می‌داد که منجر به ابداع نسل های بعدی شد. در نسل دوم اندازه گیری مقاوت الکتریکی به اندازه گیری امپدانس دنتین شفاف تبدیل شد. با حرکت از تاج به سمت اپکس ریشه، امپدانس افزایش می یابد (فرکانس نقش موثری در تغییر امپدانس دارد). نسل دوم مشکلات عدیده ای برای ارائه اطلاعات صحیح ایجاد می کرد که به عنوان مثال می توان عدم توانایی این نسل در ارائه اطلاعات در حضور مواد هادی (فایل از مواد رسانا ساخته شده باشد) دانست. نسل سوم از فناوری مشابه نسل دوم بهره می برد با این تفاوت که در این نسل از فرکانس های مختلف برای اندازه گیری طول کانال استفاده می شود. دیگر تفاوت های این نسل با نسل دوم داشتن میکروپروسسور قدرتمند و توانایی پردازش فاکتورهای ریاضیاتی و محاسبات الگوریتمی می باشد. در این گروه محاسبات الگوریتمی بر اساس اختلاف دو امپدانس صورت می گیرد. نسل سوم در حضور الکترولیت ها، در کانال به نحو موثرتری کار می کند و مشکل آن نیاز به کالیبره کردن برای هر کانال می باشد.
بطور کلی اپکس لوکیتورها دارای شش نسل هستند که تا سال 2009 عمدتا نسل های چهارم و پنجم مورد کاربرد قرار می‌گرفتند. نسل چهارم و پنجم مشکلاتی داشتند که محققان را براین داشت که نسل ششم را جهت رفع مشکلات نسل های قبلی ابداع کنند. در ادامه نسل چهارم، پنجم و ششم توضیح داده شده اند:
نسل چهارم:
نسل چهارم امپدانس را در پنج فرکانس (یا کمتر) اندازه گیری می کند. این وسیله ی پزشکی برخلاف نسل قبل خود اطلاعات امپدانس را به شکل الگوریتم های ریاضیاتی پردازش نمی کند و در عوض میزان مقاومت و ظرفیت خازنی را گرفته و با دیتا بیس مقایسه می کند تا فاصله از اپکس را مشخص کند. مشکل نسل چهارم این است که صرفا در محیط خشک کار می کنند و گاها باعث می شود دندانپزشک نیازمند خشک کردن کانال ریشه باشد.
نسل پنجم:
نسل پنجم بر مبنای مقایسه اطلاعات الکتریکی کسب شده از کانال ریشه و پردازش ریاضیاتی کار می کند. این نسل میزان مقاومت و ظرفیت خازنی را جداگانه اندازه گیری می کند و به همراه خود یک جدول تشخیصی دارند. نسل پنجم طوری طراحی شده است که محل اپکس را با دقت بالاتری تعیین می‌کند. این نسل در حضور مایعات (خون و غیره) بسیار عالی عمل می کنند، اما در محیط های خشک بسیار مشکل ساز هستند. بنابراین می بایست همیشه به داخل کانال مایعات ریخته شود. با توجه به اینکه سمیت درصورت خشک بودن ریشه ی کانال کمتر است و نسل پنجم نیازمند ریختن مایعات به محیط کار است، همچنان دندانپزشکان نسل چهارم را نسبت به نسل پنجم ترجیح می دهند.
نسل ششم:
نسل ششم در راستای حل مشکل نسل چهارم و پنجم مبتنی بر میزان رطوبت طراحی شده است. اختلاف فنی واضح نسل ششم با نمونه‌های اسبق خود اندازه گیری میزان رطوبت بطور مستمر در این فناوری است. با اندازه گیری رطوبت، دستگاه سریعا خود را با میزان رطوبت جدید تطبیق می دهد و لذا با هر میزان رطوبت دستگاه کارایی دقیق دارد. اصطلاحا نسل ششم را نوع adaptive هم می نامند.