تاريخ : چهارم ارديبهشت 1398
ساعت : 14:37
کد : 3962
با حضور وزرای بهداشت ایران و عراق؛
5 سند همکاری بهداشتی درمانی میان ایران و عراق امضا شد/ صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به عراق آغاز می شود
با حضور وزرای بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بعد از ظهر سه شنبه، 5 سند همکاری در زمینه، بهداشت، درمان و دارو و تجهیزات پزشکی بین دو کشور به امضا رسید.
به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر علاء الدین علوان وزیر بهداشت و محیط زیست عراق بعد از چند ساعت رایزنی با حضور مدیران و کارشناسان برجسته این دو وزارتخانه، 5 سند همکاری در زمینه، بهداشت، درمان و دارو و تجهیزات پزشکی به امضا معاونین هر دو وزارتخانه به امضا رسید.

این اسناد در زمینه همکاری دارویی و تجهیزات پزشکی، مراقبت اولیه سلامت (PHC)، درمان بیماران و گردشگری سلامت، آموزش تخصصی پزشکی و سند برنامه اول مشترک وزارت بهداشت دو کشور است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان درباره اهمیت این اسناد امضا شده بین دو کشور گفت: این اسناد همکاری، حاصل مذاکراتی است که دیروز و امروز سه شنبه وزارتخانه های بهداشت دو کشور با هم داشته اند.

دکتر نمکی با اشاره به اهمیت اسناد امضا شده، یادآور شد: از جمله اسناد مهم امضا شده مربوط به صادرات داروی ایرانی به عراق است و با امضای این اسناد، به زودی 125 داروی ایرانی که در فهرست ثبت هستند، در عراق به ثبت خواهند رسید.

وی با بیان اینکه ظرفیت قابل توجهی در خصوص بازار دارو در عراق وجود دارد، افزود: با اجرای این اسناد، صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به عراق آغاز می شود همچنین در زمینه آموزش پزشکی و جذب گردشگری سلامت و فعالیت های بهداشتی خصوصا خدمات بهداشتی اولیه و کمک به زیر ساخت های آن نیز اسنادی بین دو کشور امضا شد.

وی ابراز امیدواری کرد که این اسناد در سریع ترین زمان ممکن عملیاتی شده و هر دو کشور از فرصت هایی که این اسناد همکاری فراهم کرده، بهره ببرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در راس هیاتی بلندمرتبه از نظام سلامت و بخش خصوصی ایران بعد از ظهر دوشنبه به دعوت همتای عراقی خود علاء العلوان وارد بغداد شد.
دکتر نمکی در این سفر همچنین در مذاکرات با وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی عراق یک یادداشت همکاری امضا کرد.

وی در این سفر با وزیر تجارت عراق دیدار کرد و دو طرف بر سر افزایش سهم ایران در بازار دارو این کشور به اتفاق نظر رسیدند.

http://www.behdasht.gov.ir/index