تاريخ : سيزدهم دی 1398
ساعت : 15:02
کد : 4404
در اولین همایش صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
صادرات ۱۲ میلیون دلاری تجهیزات و ملزومات پزشکی در نیمه نخست 1398 / قیمت گذاری تجهیزات پزشکی بر اساس کیفیت/ راهبرد فعلی و اساسی برای تامین نیاز کشور در شرایط تحریم پر رنگ‌تر کردن نقش تولید کنندگان و صادرات است
مهندس صفوی در اولین همایش صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی از صادرات حدود ۱۲ میلیون دلار تجهیزات پزشکی در نیمه نخست 1398 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، مهندس سید حسین صفوی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در حاشیه اولین همایش صادرات تجهیزات پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: راهبرد فعلی و اساسی ما برای تامین نیاز کشور در شرایط تحریم پر رنگ‌تر کردن نقش تولید کنندگان است.

وی ادامه داد: امسال تحریم ها تشدید شده است و دشمن فروش نفت را تحریم کرده است، در این شرایط صادرات غیر نفتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و ما تلاش می‌کنیم تا موانع صادرات تجهیزات پزشکی را از پیش پای تولید کنندگان برداریم.

سیاست وزارت بهداشت ارتقا تولید و صادرات تجهیزات پزشکی است


مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو بیان کرد: سیاست سازمان غذا و دارو و اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی در کنار حمایت از تولید داخل، ارتقا کیفیت محصولات و در نتیجه صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی است.

صفوی اظهار کرد: ما اداره مستقلی برای صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی داریم و کمیته ای مستقل ایجاد کرده ایم که به تولیدکنندگان برای صادرات محصول و صدور پروانه صادرات کمک می کند و رئیس سازمان غذا و دارو بر تسهیل فرآیند صادرات تجهیزات پزشکی تاکید دارند.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو بیان کرد: درست است که سیاست سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل است، اما تولیدکنندگان هم برای رشد و توسعه باید نگاهشان به آن سوی مرزها باشد و در زمینه صادرات محصولات خود باید بیشتر تلاش کنند.

رشد ۲۰ درصدی تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی ایرانی

صفوی تصریح کرد: تا به امروز می‌توان گفت که بر اساس محاسبات و پیش بینی‌های صورت گرفته بازار تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی داخلی اعم از تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی رشد ۲۰ درصدی داشته است.

میزان صادرات تجهیزات پزشکی در سال ۹۷ و ۹۸ صفوی با اشاره به میزان صادرات تجهیزات پزشکی در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: سال گذشته ۳۰ میلیون دلار صادرات تجهیزات پزشکی داشتیم و شواهد نشان می‌دهد که در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ صادرات ما به ۱۲ میلیون دلار رسیده است.

قیمت گذاری تجهیزات پزشکی بر اساس کیفیت کلید خورد

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما قیمت گذاری تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی را انجام می دهیم، گفت: ما رتبه بندی یا طبقه بندی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی را در دستور کار داریم، اکنون قیمت تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی ثابت است؛ در واقع بر اساس نوع محصول یک قیمت ثابت تعیین می شود در حالی که کیفیت تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی تفاوت دارد اما قیمت ثابت برای نوع محصول تعیین می شود.

صفوی گفت: به عنوان مثال در روی یک ایمپلنت ارتوپدی یک قیمت تعیین می کنیم در حالی که کیفیت ایمپلنت ها با یکدیگر متفاوت است و برای ارتقا کیفیت و تشویق تولیدکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی باید محصولات را طبقه بندی و بر اساس کیفیت قیمت گذاری کنیم.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: رتبه بندی محصولات تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو به تنهایی ممکن نیست و باید از ظرفیت بالای انجمن های تجهیزات پزشکی در این زمینه استفاده کنیم.

صفوی با اشاره به تفویض اختیار برخی امور در اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی اظهار کرد: اکنون کالاهای بسیار پیشرفته و استراتژیکی در حوزه تجهیزات پزشکی تولید می شوند، ما شاهد تولید تجهیزات پزشکی با کلاس خطر B هستیم که به نوعی محصولات حیاتی در این حوزه محسوب می شوند و برای رشد و توسعه تولید به دنبال آن هستیم که بسیار از امور را به دانشگاه های علوم پزشکی تفویض کنیم تا کارها تسهیل شود.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارویادآوری کرد: ما تلاش می کنیم برای رشد تولید و صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی از انجمن ها کمک بگیریم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان باشیم.

ممنوعیت واردات محصول مشابه داخلی به درخواست تولیدکنندگان

صفوی با اشاره به ممنوعیت واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی مشابه تولید داخل اظهار کرد: پیش از این، ما سالی یک بار منوعیت ورود تجهیزات و ملزومات پزشکی را بررسی می کردیم اما اکنون به منظور حمایت از تولید هر زمان که تولیدکننده ای به ما مراجعه کند و درخواست ممنوعیت واردات کند، وضعیت محصول داخلی را از نظر کیفیت بررسی می کنیم و در صورتی که تولیدکننده محصول باکیفیت توان تامین نیاز بازار داخل را داشته باشد، مانع ورود محصول مشابه داخلی می شویم.

https://www.yjc.ir/00UBXR