اداره تجهیزات پزشکی
يک شنبه 8 خرداد 1401
سرپرست وزارت بهداشت در جلسه شورای معاونین با حضور دکتر هاشمی عنوان کرد:

تحول گرایی، پیگیری و اصرار زیاد در رسیدن به اهداف سازمانی و عشق به مردم، سه ویژگی بارز دکتر هاشمی

تاريخ:شانزدهم دی 1397 ساعت 14:37   |   کد : 3696   |   مشاهده: 11417
سرپرست وزارت بهداشت، گفت: دکتر هاشمی به عنوان راهنما و مرشد مجموعه وزارت بهداشت به ما کمک خواهد کرد و اگر بخواهم در مورد دکتر هاشمی آنچه بر ذهنم می گذرد بیان کنم این است که وی چند ویژگی بارز دارد. اول اینکه وی تحول گرا است و با عادات گذشتگان، کار نمی کرد.همیشه چنین انسان هایی را ستوده ام و انسان هایی که بر مبنای شکستن عادات و محدوده های گذشته عمل می کنند، همواره ارزشمند و بلندمرتبه هستند.
تحول گرایی، پیگیری و اصرار زیاد در رسیدن به اهداف سازمانی و عشق به مردم، سه ویژگی بارز دکتر هاشمی
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در جلسه شورای معاونین وزارت بهداشت که با حضور دکتر هاشمی برگزار شد، اظهار داشت: دکتر هاشمی، شجاعت، جسارت و صداقت زیادی داشت که به دریای مواج زد و تصمیماتی گرفت که قبل از وی، کسی نمی گرفت. دومین ویژگی ممتاز وی، پیگیری و اصرار در رسیدن به اهداف سازمانی اش بود و بارها این خصوصیت مثبت دکتر هاشمی را بازگو کرده ام.

وی تصریح کرد: من در عمر کاری خود با 12 نفر از وزرای بهداشت، معاونین رییس جمهور، دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی، قضایی، حقوقی و مجلس کار کرده و در چند سال گذشته، بودجه بیش از 90 درصد از کشور را اداره کرده ام، اما پیگیرتر از دکتر هاشمی ندیدم و به رییس جمهور هم گفتم که تردید نکنید که در کابینه، پیگیرتر از دکتر هاشمی وجود نداشت.

سرپرست وزارت بهداشت از عشق به مردم به عنوان سومین ویژگی بارز دکتر هاشمی یاد کرد و افزود: من تفاوت عشق با رفع تکلیف را متوجه می شوم چون همیشه عاشقانه و با دلم زندگی کرده ام. همیشه می گویم نه مزد کارگری بلکه عشق بود که معماری سنتی ما را آفرید. معمار قدیمی ما، خط الراس نمی دانست و در ذهنش خطوط را رسم می کرد. بنابراین می بینیم که سردرب های بناهای عظیم سنتی، یک سانتی متر هم با هم تفاوت ندارند، اما امروزه با وجود اینکه با چندین کامپیوتر اقدام به طراحی می کنند، پس از ساخت بناها، می بینیم که هنوز مشکلاتی وجود دارد چون چاشنی کار، با عشق نیست.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: عشق و علاقه به مردم یکی از انگیزه های بسیار بزرگی بود که در وجود دکتر هاشمی قابل مشاهده بود. گرچه من فرزند نظام سلامت هستم، اما خدا را شاهد می گیرم که یکی از سخت ترین کارها برای من، پذیرش مسئولیت سرپرستی وزارت بهداشت بود و در این چند وقت به شدت ایستادگی کردم و همه جا گفتم که همه باید تلاش کنیم تا دکتر هاشمی در وزارت بهداشت به مسیر خود ادامه بدهند.

وی با بیان اینکه مدیران و روسای بسیاری از دستگاه های اجرایی و نهادها عوض می شوند و من هیچ دخالتی نکردم، افزود: در مورد دکتر هاشمی در زمان، پذیرش مجدد مسئولیت در دولت دوازدهم تنها کسی بودم که بیشترین اصرار را کردم و هفته گذشته نیز با ایشان جلسه ای داشتم و با عشق از ایشان تقاضا کردم که به مسئولیت خود بازگردند، اما احساس کردم که وی به اندازه ای خسته و دلشکسته است که شاید اصرار بیشتر، معنی و فایده ای نداشته باشد.

سرپرست وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دو روز قبل، پیش از اینکه حکم سرپرستی من برای وزارت بهداشت نوشته شود، به دکتر واعظی گفتم برای آخرین بار هم که شده با دکتر هاشمی تماس بگیرید و یک بار دیگر از طرف من از ایشان خواهش کنید بلکه دلش نرم شده باشد و به وزارت بهداشت برگردد و دکتر واعظی به من گفت که اگر جواب دکتر هاشمی منفی بود، که من هم گفتم بپرسید که چه کسی را به جای شما جایگزین کنیم که راه شما را ادامه دهد و هر کسی که دکتر هاشمی تایید کردند را بگذارید و ما هم به او کمک می کنیم. دکتر واعظی با من تماس گرفت که با دکتر هاشمی صحبت کردم و وی گفته من دیگر به وزارت بهداشت نمی روم و در مورد جایگزین خودش در وزارت بهداشت اول گفته است که من دخالت نمی کنم. اما دکتر واعظی به او گفته اند دخالت نکنید، اما رفاقت کنید و مشورت بدهید که ایشان هم، نام بنده را آورده بود. بعد از این بود که خدمت رییس جمهور رسیدیم و 80 درصد از صحبت های ما با رییس جمهور و رییس دفتر رییس جمهور، ذکر خیر دکتر هاشمی بود.

دکتر نمکی تاکید کرد: دکتر هاشمی کارهای بزرگی کرد و قدم های بزرگی برداشت و برای مردم این سرزمین، مهربانی زیادی کرد و همه امید ما این است که وی با محبتی که دارد، در کنار ما باشد و راهنمایی و ارشاد کند.

سرپرست وزارت بهداشت خطاب به معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، گفت: دیدگاه من به شما، به عنوان سرمایه های ملی است و بارها گفته ام که دکتر هاشمی، در حوزه های مختلف بهترین ها را برای مسئولیت در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی انتخاب کرده است و به شدت معتقدم که دکتر هاشمی نخبگانی را گرد هم جمع کرده که نیازی به هیچگونه تغییر نیست و باید با همدلی و هم افزایی در کنار همدیگر کار کنیم و باید از راهنمایی های دکتر هاشمی بهره ببریم.

دکتر نمکی تاکید کرد: رویکرد و نگاه من، مشورتی و مدیریت کارشناسی است و گرچه خودم در حوزه سلامت تجربه دارم، اما به نظرات و راهنمایی های معاونین و مدیران و کارشناسان، اتاق های فکر و انجمن های علمی دانشگاه های علوم پزشکی نیاز دارم چون آنها می توانند پشتوانه های فکری مدیریت وزارت بهداشت باشند.


به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در جلسه شورای معاونین وزارت بهداشت که با حضور سرپرست جدید وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: کارنامه قابل قبول وزارت بهداشت در حوزه ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و جایگاه علمی و پژوهشی کشور

وزیر سابق بهداشت، گفت: باید سیاستگذاران را متقاعد کرد که بخش بهداشت و درمان جزو بخش هایی است که هزینه حساب نمی شود. سرمایه گذاری در این حوزه، سرمایه گذاری برای اقتصاد کشور است، چراکه محور توسعه، انسان سالم است.

وی افزود: دکتر نمکی در سمت سرپرست وزارت بهداشت، مسئولیت خطیری را برعهده گرفته اند، وزارت بهداشت یکی از مهمترین بخش های دولت است که با زندگی روزمره مردم سروکار دارد. این وزارتخانه، یکی از وزارتخانه های حساس و پر زحمت محسوب می شود و ارزش آن به داشتن پرسنل خدوم، فداکار، کم توقع و پرکاری است که در سراسر کشور به صورت شبانه روزی به خدمت رسانی به مردم در حوزه های بهداشتی، آموزشی، درمانی و پژوهشی فعالیت دارند و به عقیده بنده در طول دولت یازدهم و دوازدهم نیز مدیران پاک دست و خدوم این حوزه افتخارات بزرگی را آفریدند و از این پس نیز کار را با قوت و دلگرمی بیشتری ادامه خواهند داد. این افراد سرمایه های اصلی این وزارتخانه هستند.

دکتر هاشمی افزود: اطمینان دارم با حل مشکلات مالی که در طول این سال ها با آن دست به گریبان بودیم و همچنین رفع مشکلات پرسنلی در حوزه خدمت رسانی و اجرای تعهدات بودجه ای برای اجرای طرح تحول سلامت، در دوره مدیریت دکتر نمکی طرح تحول سلامت با قوت و مشکلات کمتری ادامه پیدا کرده و پیش خواهد رفت. امیدوارم خداوند متعال خدماتی را که با نیت خالص برای رفاه ایرانیان و کمک به کشور در طول این دوره انجام دادیم را از همه ما قبول کند.

وزیر سابق بهداشت گفت: معتقد هستم در سال های اخیر، علی رغم تمام تنگناها و مشکلاتی که وجود داشت، در حوزه ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و جایگاه علمی و پژوهشی کشور، کارنامه قابل قبولی ارائه دادیم.

دکتر هاشمی تصریح کرد: تصور می کنم اگر ما بر سند آمایش سرزمین که یکی از دستاوردهای بزرگ است تاکید کنیم و اجازه ندهیم تحت فشارهای سیاسی گسترش بی موردی در زمینه آموزش عالی صورت گیرد، بیشترین مراقبت را از علم کرده ایم. درعین حال، اگر در مورد سهیمه ها تلاشی را که ما آغاز کردیم و در آستانه به ثمر رسیدن آن هستیم، به دست شما و اراده رییس جمهور عملیاتی شود، در حوزه آموزش عالی به عدالت نزدیک تر خواهیم بود.

وزیر سابق بهداشت درخصوص مقوله پژوهش نیز بیان کرد: در حوزه پژوهش که سکان دار آن افراد برجسته ای هستند و همچنین نیروهای جوان و مستعد بسیاری به فعالیت در این حوزه علاقه دارند؛ باید به سمت کاربردی پیش رود. در این دوره شرکت های دانش بنیان اقدامات خوبی را آغاز کردند و محصولات پژوهشی خوبی را نیز ارائه دادند. دکتر هاشمی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت گفت: در حوزه بهداشت با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و همچنین تایید این سازمان راجع به موضوعاتی همچون شبکه بهداشت و خدماتی که باید ارائه شود، بسته پایه خدمات بهداشتی و خرید خدمت از بیرون، به جمع بندی رسیدیم و چنانچه این موضوع نیز با هماهنگی بخش درمان ادامه پیدا کند و پرونده الکترونیک سلامت کامل شود و نظام ارجاع که آغاز شده نیز ظرف چند سال به سرانجام برسد، کار بزرگی صورت خواهد گرفت.

دکتر هاشمی درخصوص رویکرد بخش درمان در وزارت بهداشت بیان کرد: در حوزه درمان نیز اقدامات بزرگی انجام شده است، هدف گیری اصلی ما اجرای فرمان رهبری بود مبنی بر اینکه بیمار به جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشند و برای رسیدن به این هدف، نیاز به هزینه کردن است.

دکتر هاشمی ادامه داد: علی رغم اینکه دولت دکتر روحانی رویکرد سلامت محوری دارد و کلید خوردن طرح تحول سلامت توسط رییس جمهور بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است، اما اگر در مقوله سلامت به جایگاه ایران در منطقه نگاه کنیم، در مقایسه با سابقه تمدنی ایران، جایگاه مناسبی نداریم. لذا باید سیاستگذاران را متقاعد کرد که بخش بهداشت و درمان جزو بخش هایی است که هزینه حساب نمی شود. سرمایه گذاری در این حوزه، سرمایه گذاری برای اقتصاد کشور است، چراکه محور توسعه، انسان سالم است.

وزیر سابق بهداشت ادامه داد: نباید تسلیم فضاسازی ها و شعارهایی مبنی بر اینکه در این حوزه خرج بیهوده صورت می گیرد، شویم. مثلا مصرف دارو یا خدمات درمانی را در ایران با سایر کشورها مقایسه کنید. میزان آندوسکوپی بی مورد در کشور آمریکا 60 درصد است و عمل پروتز بی مورد نیز در آن کشور آماری بالاتر از 20 درصد دارد. ممکن است فردی بگوید چرا تا این میزان ام آر آی در کشور ما انجام می شود، یا چرا عمل سی تی اسکن انجام می دهیم. ممکن است برای 100 نفر سی تی اسکن انجام شود و در بین آنها 15 نفر که تومور مغزی دارند شناسایی شوند، بنابراین انجام روش های تشخیصی به این معنی نیست که عملی بیهوده و بیجا صورت گرفته است. این اقدامات، طبیعت حرفه پزشکی است و بهتر است در این زمینه افرادی اظهارنظر کنند که شناخت و آگاهی دارند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه خوشبختانه در بخش حقوقی، امور مجلس و امور دانشجویی نیز آرامش برقرار است، افزود: به نظر می رسد اگر بر اجرای مقررات تاکید شود و سلیقه پردازی صورت نگیرد و تسلیم زیاده خواهی برخی افراد نشویم، دچار تصمیم گیری های تبعیض آمیز نخواهیم شد و مشکلاتی که زمانی براین بخش حاکم بوده، باز نخواهند گشت و اطمینان دارم دکتر نمکی با روحیه آزادمنشی که دارند، تسلیم سلیقه پردازی ها نمی شوند.

وزیر سابق بهداشت خطاب به سرپرست جدید وزارت بهداشت درخصوص حوزه دارو و تجهیزات پزشکی یادآور شد: دکتر نمکی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی صاحبنظر هستند. مشکلات گذشته در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تقریبا حل شده و بازار آرامش دارد. مهمترین مساله در این حوزه، تزریق نقدینگی است و امیدوارم سازمان برنامه و بودجه مطابق آنچه در بخش معوقات بیمه سلامت و پرداخت 500 میلیون یورو وعده کرده، عمل کند. از طرفی تامین اجتماعی تعهد کرده بود که مبلغ 4 هزار میلیارد تومان تا پایان آبان ماه پرداخت کند، تصور می کنم حضور دکتر نمکی و دکتر شریعتمداری کمک خواهد کرد که این بدهی نیز وصول شود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین چنانچه مشکل نقدینگی حل شود، قیمت گذاری نیز با روال معمول انجام شده و بعد از آن، نیاز به هیچ مداخله دیگری نیست و بعید می دانم با برنامه ریزی که دوستان دارند، تا پایان سال 98 در مورد تولید دارو و واردات، مشکلی وجود داشته باشد.

وزیر سابق بهداشت، تامین نیروی انسانی در بخش پرستاری را یکی از مطالبات آنها برشمرد و گفت: درعین حال جامعه پرستاری و بهداشت کشور نیز انتظاراتی دارند، حداقل انتظارات آنها که باید برآورده شود، نیروی انسانی است. اگر در بحث تعرفه گذاری که در قانون ذکر شده و تاکنون کمبود منابع مالی مانع از آن اجرای شده نیز، کمکی شود، خوب است.

دکتر هاشمی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از تمامی پرسنل حوزه بهداشت و درمان کشور خاطرنشان کرد: از تمامی افرادی که در این سال ها ما را همراهی کردند، تشکر می کنم و درخواست دارم نهایت همراهی و مساعدت را با سرپرست جدید وزارت بهداشت داشته باشند، چراکه این خدمات وابسته به افراد نیست و خدماتی است که قابل مقایسه با هیچ خدمت دیگری نبوده و عمل صالح محسوب می شود. بنده نیز از هیچ خدمتی در قالب کمک فکری و مشورتی مضایقه نخواهم کرد.

air.ir/Zwqcno
air.ir/Zwqnno

ضمائم:
مطالب مرتبط:
دکتر سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت شد
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/news//3696
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  32,751,912
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386