دو شنبه 29 شهريور 1400
در دهمین جلسه قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی مطرح شد؛

حمایت از تولید ملی، کاهش ارزبری محصول نهایی دارو و کاهش وابستگی به یورو

تاريخ:بيست و چهارم شهريور 1398 ساعت 19:45   |   کد : 4242   |   مشاهده: 11007
دهمین جلسه هیات اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت و اکثریت اعضا صبح امروز در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.
حمایت از تولید ملی، کاهش ارزبری محصول نهایی دارو و کاهش وابستگی به یورو
به گزارش وبدا، دهمین جلسه هیات اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت و اکثریت اعضا صبح امروز در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی در حاشیه این جلسه در گفتگو با وبدا اظهار داشت: در این نشست ضمن ارایه گزارش اعضا درخصوص آخرین وضعیت بازار دارو و تجهیزات پزشکی و تامین ارز و منابع لازم برای تامین اقلام مذکور، درخصوص تامین و تخصیص منابع مکمل یاری حوزه بهداشت در نیمه دوم سال ۹۸ از محل تولید داخل بحث و تصمیم¬گیری شد و وزیر بهداشت ضمن اظهار خرسندی از روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های اخیر از کلیه دست اندرکاران این حوزه تقدیر کرد.

وی افزود: از جمله موارد مطروحه در این نشست، موضوع نظارت ارکان ثالث و مراکز آزمایشگاهی معتبر بین المللی به ویژه در حوزه داروهای بیوسیمیلار به صورت متناوب بود که با تاکید اعضا به تصویب رسید.

دکتر جهانپور اظهار داشت: تاکید وزیر بهداشت و اعضای قرارگاه بر حمایت از تولیدداخل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است لکن همه این حمایت ها منطقی، مشروط و سلامت محور خواهد بود و شرط لازم این حمایت ها، کیفیت، ایمنی و رعایت استانداردهای علمی و فنی خواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: راهکارهای توسعه و تسهیل استفاده از منابع و تسهیلات صندوق توسعه ملی در جهت ارتقای صنعت دارو و تجهیزات پزشکی از جمله موارد مورد بحث در نشست امروز این قرارگاه بود و مقرر شد این موضوع در تعامل با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، پیگیری شود.

وی ادامه داد: به دنبال مصوبات قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی و تمهیدات وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در راستای حمایت از رونق تولید و کالای ایرانی، نسبت ارز تخصیصی محصول نهایی دارو از ۶۸ درصد در سال ۹۷ به ۴۱ درصد در پنج ماهه نخست سال ۹۸ کاهش یافته و بیش از ۵۱ درصد ارز تخصیصی حوزه دارو به مواد اولیه دارویی تعلق گرفته است.

وی همچنین در پایان تاکید کرد: سیاست قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ کاهش وابستگی به یورو است و در سال ۹۸ تاکنون سهم ۷۰ درصدی یورو در حوزه تجهیزات پزشکی به ۵۶ درصد کاهش یافته است و با تصویب قرارگاه هر دو سیاست کاهش ارزبری محصول نهایی دارو از کل ارز دارو و کاهش وابستگی به دلار و یورو کماکان تداوم خواهد یافت.

گزارش تصویری دهمین جلسه هیات اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی
air.ir/Zwqg49o

ضمائم:
مطالب مرتبط:
ارتقای شفافیت، چابک سازی سیستم، حمایت از تولید داخل و تامین ذخیره استراتژیک دارو و تجهیزات پزشکی
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://imed.ir/News/1/4242
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  25,194,265
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386